Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõeforell vol. 7

More
9 years 10 months ago - 9 years 10 months ago #4988 by Uitaja
Replied by Uitaja on topic Jõeforell vol. 7
Mind ei ole suurte kaladega eriti õnnistatud. Haug 2,2 kg, linask 1,8 kg, merikas 2,6 kg, jöekas 1,02 kg. Selles valguses tundub kalajumal ikka ebaõiglane olevat.
Eile tekkis auk peale paari nädalat. Asjad kokku minek. 19.30 jõe ääres. ikka lennukaga kuna ühepäeviku aeg ja lootus sellest oma osa saada. Jõuan jõeni ja näen kohe, et üks toitub, eemal põõsa all ja teine samas minu nina ees. Nägin ära , et mõlead väikesed, kuid huvi pärast, mõtlesin, et proovin kas saan võtma. Panin tasa ridva kokku ja märkasin, et see väike forell hakkas harvemini käima. tegin siis esimese heite ja jõnglane tuli ja võttis kohe ära. Vau esimese heitega kala. No täna tuleb hea õhtupoolik mõtlesin ja asusin teele, suure kala otsingule. Kuid reaalsus oli see, et mõne aja pärast sain ühe veel pisema ja rohkem ma pinnast toitujaid ei märganud ja ei märganudki. Tatsasin aga vapralt edasi ja potensiaalsete kohtade peal lasin putukal üle libiseda, kuid tühjaks need reisid jäid. Mõningase maa läbimisel kohtasin vastaskaldal teist lennuka meest, kes rääkis kuidas kuuest oli jõgi mulksuma hakanud ja mulksutanud kaheksani. Tema oli selles vahemikus saanud kolm kala kotti, kellest üks oli olnud ikka väga kobe kala. Nojah, oli osutunud tõeks see, mida ma kahtlustasin, prime time oli läbi saanud enamvähem siis, kui ma jõele jõudsin. Läksin siiski edasi lootuses kohata mõnda mulksutajat. 22.45 jõudsin auto juurde suht pettununa, et tunnike varem ei õnnestunud jõuda.
Autos vedeleb spinna , igaks juhuks. Lootus sureb viimasena mõtlesin ja panin spinna kokku. Plaan oli kiiresti ennem läbikäidud lõik läbi käia ja loota, et mõni kala kaitseb oma toidu platsi ja ründab mu lanti. Plaan töötas. Ühes sellises kohas kus võiks kala olla ta ka oli. Käis löök, siis küünal ja siis vee alla. Küünla järgi ei tundunud väga suur. Kud kui vee all vedama hakkas sain aru, et kala on korralik. Jõudu oli. Vahepeal tuli pinda ja nägin et lant on kinni välja poolt kuskil ülemise moka küljes ja siis keeras külge ja nägin, et kala oli enam vähem sama lai kui pikk. Raiskani, see on suur kala, ilmselgelt suurim jõekas kes mul otsas olnud. sain ma aru ja sundisin ennast hoidma selget pead. Peale mõningaid minuteid vaatasin kella, kell oli 23.12. Tüüp istus rahulikult voolusängis, ega mõelnudki pinda tulla. Vahepeal ujus ülesvoolu, siis allavoolu. Igale minu jõudemonstratsioonile vastas tema samaga. Ja nii me seal siis olime, mina ühes tema teises liini otsas. Õlg kiskus juba kangeks. Vaatasin kella 23.20 umbes 10-12 mnutit olime juba madistanud. Siis hakkas vaikselt ilmutama väsimise märke. Sain talle natuke juba hapnikku anda ja teda katsuda, mille peale ta loomulikult tagasi voolusängi kihutas. No igatahes lõpuks jõudis kätte see hetk, kui sain ta enda juurde. Turjast kinni ei saanud võtta. see oli nii kuramuse jäme. Suunasin ta kalda poole ja oli juba päris kaldas otsisin lõpuse kaasi ja hakkasin näppe taha ajama kui... lootus sureb viimasena, mõtles kala, kes oli tõenäoliselt juba alla andnud ja tegi viimased jonkatjonkat, libises mu sõrmede vahelt, siis lendas plaksuga lahti lant ta nina küljest. üritasin veel moodustada kätest jalgadest seina tema ette ja ta palja käsi kinni püüda, aga kuna oli piisavalt pime ja vesi mudane, siis kuskilt ta sealt läbi lipsas ja lännu. Ei mõelnud hetkegi. Võtsin spinna, läksin auto juurde, asjad kokku ja koju. Ei olnud enam proovimise isu. Aus võitlus? Vist küll. Ostan kahva? Tõenäoliselt mitte. Loodan, et vana ikka kosub sellest ja kui kalajumal annab, siis äkki kohtume veel. Lootus sureb ju viimasena.


Fakk! Mis ma ikkagi valesti tegin????????
Last edit: 9 years 10 months ago by Uitaja.
More
9 years 10 months ago #4990 by aapua
Replied by aapua on topic Jõeforell vol. 7
Midagi ei teinud valesti. Müts maha, et lisaks suutsid kuni lõpuni kainelt mõelda ja käituda. Üks tähelepanek siiski: kui kala väsima hakkab, tasuks sidurit järk-järgult hakata pisut LAHTI keerama. Justnimelt selliste viimase hetke sööstude jaoks. Mida lühem on tamiil ja mida järsem tõmme, seda enam on oht, et rebib konksu lahti. Eriti, kui konks ei istu korralikult suus. Teine tähelepanek: väga madalasse äkki suurt kala tuua ei maksaks, pigem ise sisse ronida. Vaja muidugi jälgida, et kala sul jalge vahelt läbi ei ujuks - jalad korralikult koos hoida! Lõppvaatuses on siis võimalik ka koha peal veidike trampides ajada vesi sogaseks ning kala sellesse sogasesse vette juhtida. Seal kala pisut taltsam on. Paar esimest käega puudutust on kalale vist üsna ärritavad, edasi võiks ta ka käega haaramisse suhtuda rahulikumalt. Käega haaramise ajaks: vt tähelepanek 1.
The following user(s) said Thank You: Uitaja, elmerike

More
9 years 10 months ago - 9 years 10 months ago #4991 by STF
Replied by STF on topic Jõeforell vol. 7
KALAMEHEHE [sic!] 10 KÄSKU
www.forellipuuk.ee/10kasku.htm

Ärge peksma hakake, palun! Guugeldasin, et uurida, mida räägitakse kahva kasutamisest forellipüügil, ja sattusin sellisele lehel. Oi-jah.
Last edit: 9 years 10 months ago by STF.
More
9 years 10 months ago #4992 by raikoj
Replied by raikoj on topic Jõeforell vol. 7
Eile otsustasin siis suurele kalale järele minna. Vaatasin küll, et terve päev näitab vihmasadu, aga mõtleisn, et ju see tähendab siis hoovihma. Kui autost välja astusin, hakkas tibutama ja sadu lakkas vast ainult pooleks tunniks. Jõgi oli väga sügav ning kõndida tuli palju, seetõttu otsustasin matkasaabaste kasuks. Lõpuks polnud ühtegi kuiva kohta ja t-särgist väänasin auto juures korralikult vett välja. Vahepeal ootasin, et sadu vaiksemaks jääks, et saaksin oma kilesse pakitud võileiva ära süüa. Seda ei juhtunud ja olin sunnitud valget tainast sööma.

Esialgu tuli ainult haugi, üks kilone himustas kõige väiksemat Mepps Little Wolfi (suurepärane lant ka forelli püügiks). Kala oli põhimõtteliselt moka otsast nahaga kinni, aga kannatas ta landist hoides veest välja tõsta. See rändas kotti. Tükk aega katsetasin erinevaid lahendusi, aga kala ei näinud. Muidugi saju tõttu oleksid suurem osa järgiujumistest nägemata jäänud. Lõpuks suure frustratsiooniga voblerit jergitades tekitasin ühes merika mõõdus jõekas huvi korraks, aga võtma ei suutnud teda meelitada.

Päeva kõrghetkeks oli kohtumine karuga. Seekord päris lähedalt. Olin just viske teinud ja nägin esimest väikest forelli landile järgi ujumas. Valmistusin järgmist viset tegema, kui järsku keegi teisel pool kallast, umbes 15 kaugusel, ülesse võpatas. Tegi paar kiiremat sammu metsa suunas ja siis tõusis kahele käpale. Tükk aega mõõtsime pilkudega teineteist. Proovisin tast pilti teha, aga faking nutiekraan ei töötanud vihma ja pundunud näppude koosmõjul. Lõpuks jooksis ikkagi minema. Hirmu ma ei tundnudki. Ma ei tea kas see oli alajahtumisest või sellest, et ma olen karude kohta palju lugenud või siis sellest, et ta näoilme väljendas väljendas sellist hirmu ja uudishimu segu, mis meenutas mu kassi ilmet, kui ta ehmatuse peale ülesse ärkab. Jätkasin püüki.

Kui hakkasin lõpule lähenema, siis mõtlesin, et isegi kui nüüd suure kala kätte saaks, siis see ei oleks kõike seda väärt. Lõpus oli ühe sellise ilusa kurvi peal, sügavas augu kohal vees hulpiv puu, mis mingit saasta enda ette korjas. Ideaalne kolli auk. Minu asukoht oli samuti ideaalne ja tegin täiuslike viske tõmmates vobleri ilusti risu eest läbi. Koll ründaski nagu välk lanti, aga tundsin ainult väikest tonksu ja ta läks omateed. Selline adrenaliinisurakas käis läbi keha, et võtsin kohe oma sõnad väärt olemise kohta tagasi.
More
9 years 10 months ago - 9 years 10 months ago #4993 by STF
Replied by STF on topic Jõeforell vol. 7
Tegin ka eile pika püügipäeva. Kala võttis hästi vaid hommikul, aga mõõdus forelli ei tabanud. Ülejäänu vastab üsna täpselt Raikoj kirjeldusele, v.a haug ja karu. Suure vihmaga kala vaid togis lanti ja otsa jäi ainult üks liiga agar reviiri kaitsja. Lõpuks nägin siiski ka kolli ära, ühes "mõttetus" lõigus, kuhu nüüd on põhjust tagasi minna.
Last edit: 9 years 10 months ago by STF.
More
9 years 10 months ago #4994 by aapua
Replied by aapua on topic Jõeforell vol. 7
Vaata ja imesta, kuidas on ajad muutunud. Vanasti, kui lapsed ei tahtnud õigel ajal magama minna, hirmutati neid kolliga. Nüüd neid lausa otsitakse, nii aukudest kui mõttetutest kohtadest... Kolle, mitte lapsi, pidasin silmas.

Pean enda pühaks kohuseks lisada kahvateemasse repliigi. Nohh, et ehk see vähendab tulevikus torkeid minu aadressil või nii... Ei ole mina käskija-keelaja ja põhimõtted ning filosoofia ei saa olla ei õige ega vale (kuni see ei ole loomulikult seaduste ja reeglitega vastuolus). Igaüks teab ise, mis on talle parim/meeldivam. Objektiivselt mõeldes on kahva kasutamine kala seisukohast vist tark mõte. Eriti plaanilise C&R puhul. Kala saab kiiremini vabastada ja ei väsita teda nii kapsaks. See on vist see põhiargument. Samas - ergas kala sipleb ju võrgus kah päris korralikult, mida piisavalt väsitatud kala ei tee, äkki ta hoopis lõhub ennast rohkem??? Ei ole mina see tark, kes sellele vastust teaks. Aga mulle meeldib hoopis teine aspekt. Ilmselt kala ja mingite aktivistide arvamuse kohaselt jõhker ja piinav, aga jäägu neile nende arvamused. See on mängu ilu. Olen teinud mänguilust tingitud tahtmatu C&R'i päris mitmele võrdlemisi kenale kalale, kes oleksid kahva kasutamise korral ilmselt mu seljakotis maandunud. Aga isegi sellised hetked ei ole mind pannud kahva kasutama. No laiskus muidugi kah, ei viitsi seda kobakat vedada... Enivei, UL ja hästi kerge vibaga on ka 30-35 sendiste "väsitamine" täitsa nauditav. Võib ju teha ka nii, nagu üks xxx nimeline oma juutuubi videos näitab (eesti poiss): sisuliselt kinnise siduriga räige hooga keritakse kala välja. 5 sekundit ja pidu läbi. Ma hoian sidurit suht lahti. Mõnus on hoida kala "lõa" otsas, no las ta ujub, kuhu mul kiiret! Lõpuks on tegelane nii kapsas, et saan ta rahulikult välja võtta ilma teda kinni hoidmata, lihtsalt käe peal. Vaikselt konks välja ja kala tagasi vette. Või ka kotti, kui vaja. Mõõdulähedasest suurusest alates - no ikka minut või paar oleks see minimaalne mänguaeg enne kala väljavõtmist. Veelkord - kui läheb otsast, siis läheb, so what? Kontrollid liikumist - ei lase kalal roigastesse minna (saab teha ka suhteliselt väiksel ja roikaid täis nirel, ehkki paar kala on koos leechiga seetõttu läinud, et ma siiski ei suutnud kala roigastest eemal hoida. Jällegi - ja mis siis?), mängid siduriga, sunnid kala liikuma... Tegelt on see nagu narkootikum, see adrenaliinivajadus... Aga mis mina ka sellest tegelikult tean. Lihtsalt paar mõtet ja kõik. Minu nägemus.
Time to create page: 0.119 seconds
Powered by Kunena Forum