Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõeforelli hooaeg 2016

More
8 years 2 months ago #7782 by STF
Replied by STF on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Ma ei kasutaks forellipüügi puhul sõna SAAK. See seondub kuidagi plaanitud tulemuse või - veel hullem - ahnitsemisega. Tulin täna selle hooaja kuuendalt käigult, kala on olnud aktiivne vaid ühel korral, ainsa mõõdus kala lasin tagasi. Oli hea tunne. Üle kahe jõeforelli pole kunagi ära võtnud, neid kordi, kus neli-viis-kuus korralikku kala on otsa hakanud, on harva ette tulnud. Nupuks jäämine on palju sagedam. Emotsioonita pole jäänud kunagi.
More
8 years 2 months ago #7783 by Svennu
Replied by Svennu on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Vestlesin täna päris pikalt ühe teise tulihingelise forellipüüdjaga, kes ise netiavarustes väga sõna ei võta. Sai ka antud teemat veidi puudutatud ja sellepeale küsis ta minult: "Kas minul on täna kuidagi moodi paha forellil käia?"
Ausalt öeldes ei saanud sellele küsimusel mitte mingis aspektis eitavalt vastata. Eitavalt vastab vast see mees, kes kunagi kuulus nende hulka, kel see järva eriluba taskus oli ja kui neid vaid oma siseringis "müüdi". Nüüd on jah tema seis oluliselt kehvem, sest ka teised mehed saavad forelli püüda ja temal on ruumi vähem. Ei ole minul kehvem täna Eestis forelli püüda ka kui näiteks meie põhjanaabrite juures - seal on see süsteem ikka nii kuradi keeruliseks aetud, et kohalikud ka ei saa kohati aru, kus nad võivad ja kus ei või püüda. Igal kärestikul kehtib eraldi luba ja kui piiridega eksid, siis on trahvid soolas. Kes käinud, see teab. Ja mis krdi püük see on, kui ma võin oma 20€/päev loa eest püüda vaid 400m kärestikul, kus samuti tihtipeale viibib teisigi püüdjaid.
Suures plaanis on meil Eestis ju kõik hästi - iga mees saab lunastada loa ja püüda palju soovib. See, et kohati on jõgede ääres kitsas, on pigem pseudoprobleem. Igal mehel on tänapäeval auto pee all. Kui sai sõidetud juba Kesk-Eestisse, ei ole mingi küss veel 50km otsa väänata ja selle 50km sisse mahub oi-oi kui palju kohti, kus püüda. Kalade seis pole minu silmis samuti kehv. Jah, on jõgesid, kus on seis kehvem, kui 4-5a tagasi aga sellised asjad käivadki tõusude-mõõnadega. Ükski jõgi tilgatuks ei püüta - mitte spinnaga. Kui täna on vahukal koormus liiga suur ja ta hõredaks roogitakse ning selle tõttu püüdjad edaspidi aina nullitama hakkavad, siis jäetakse see nire rahule ning 2-3 aastaga asi paraneb.

Niiet minu meelest ei ole vaja meil teha nii nagu tehakse Šotimaal, Soomes, Norras või kusiganes mujal. Meil on oma riik ja oma süsteem ja minu meelest pole sellel viga miskit.
The following user(s) said Thank You: sven862, JimBob

More
8 years 2 months ago #7784 by Svennu
Replied by Svennu on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Või kui üldse midagi muuta, siis loobuda sellest lisakaardi süsteemist sootuks. Ei ole need kaardil olevad nired kaugeltki erilisemad, kui paljud meie teised forellikad!
More
8 years 2 months ago #7785 by scuba
Replied by scuba on topic Jõeforelli hooaeg 2016
See nö kala arvukuse isetaastumine sel moel siiski praktikas ei toimi.Kui põhjuseks on ülepüük,siis alati käiakse ka vähenenud saagikusega jõgedel edasi erinevatel põhjustel.Kui ei lähe vana ja kogenu siis tuleb uusi noori peale kes ise asja uurivad jne.Forell ju selline varjuline tegelane,et jõkke vaadates ei saa olukorrast aimu ja lootus jääb alati.Seepärast käiakse ikka kõigil jögedel edasi.Seda,et saakide langedes kalamehed kaovad ja varsti jälle saagid laes,räägitakse juba väga pikka aega,aga praktilisi näiteid mina ei tea.Ja ega polegi nagu põhjusi,et püügimõõdus kalade arvukus eriti tõusta saaks.Koelmute toodang ei kasva tõenäoliselt ja kalameeste arvukus tõuseb.
More
8 years 2 months ago - 8 years 2 months ago #7786 by sven862
Replied by sven862 on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Vot see ongi see asi, millest mina aru ei saa - milles üldse probleem on? Kala on minu meelest üsna palju, väga harvad on need korrad kui mõõdukala ei taba. Minu eelmise aasta käikude järgi tuli mul peaaegu 2 mõõdus kala käigu kohta, sinna hulka lähevad ka korrad, mil käisin avastamas ja totaalselt riskisin, kas üldse forelli leian. Jõekat on meil ikka palju ja ta pole mitte kuidagi ohus. Pole vaja otsida lahendusi probleemile, mida pole olemas. See püük ei peagi olema selline, kes iga tegelane esimese korraga koti kalu täis saab, see teebki asja põnevaks.
Mul vanamees ütles, et kui tema kunagi nooruspõlves käima hakkas jõekal, siis läks tal aasta enne kui sai mõõduskala kotti, väga subjektiivne asi muidugi. Ka minu esimene hooaeg piirdus 3 alamõõdulisega, kuid rõõmu oli ikka väga palju ka neist kaladest.

See, et kalu on vähem mõne aasta taguse ajaga võib olla ka täiesti vabalt milleski muus kui kalameeste arvus. Kindlasti napib kudekohti, veekooslus ei pruugi igalpool hea olla, kudemised on luhta läinud jne jne. Ja olen täiesti nõus, et me kohe kindlasti ei peaks vaata mingi Šotimaa, Norra või tont teab, mis riigi poole. Neil on omad süsteemid ja tihti on selleks ka väga mõjuvad põhjused ja tagamaad. Meil ei ole jõeforell mitte kuidagi ohus ja ei vaja taastamist vms.

Pealegi ei ole mitte mingit põhjust, miks need väljapakutavad variandid midagi aitama peaks. Elu on lihtsalt nii palju edasi läinud. Kõigil on võimalus oma autoga liikuda, on olemas GPSid ja ääretult detailsed kaartid, kõigsugu foorumid ja peenemad püügivahendid. Väikest rolli ei mängi ka ehk praegune kütuse hind.
Nõukaajal mindi Viljandist bussiga Prandile, öösel püüti seal, siis puu all veidi magati, päev veedeti Põhjakal, siis mindi bussiga Paidest Türile ja sealt rongiga Viljandisse tagasi, tuleks ka tänapäeval selline vaev ära näha, siis vast oleks rahvast ikka vähem liikvel.
Last edit: 8 years 2 months ago by sven862.
More
8 years 2 months ago #7787 by Andres1984
Replied by Andres1984 on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Päris huvitav arutelu tekkinud siin. Minu arvamus on samuti see, et seadusi ei tuleks üle forsseerida ja keeruliseks ajada. Ei ole see tõsiste forellipüüdjate arvukus nii suur midagi. Tõsi on, et enamuse jõgede kaldad on mudaseks trambitud, kuid need käigud ei ole kindlasti kõik 100% resultatiivsed ja paljud käivad hooaja jooksul vaid mõned üksikud korrad kuskil proovimas. Loodus ei salli tühja kohta ja ma usun, et kui käijaid oleks vähem, siis oleks tonkatajaid ja muid röövikuid rohkem. Ma olen kindel, et niredel, kus aastaringne keeld, tegeletakse massiliselt röövpüügiga, kuna neil puudub praktiliselt kontroll. Käidavatel jõgedel ei saa aga nii lihtsalt toimetada, sest vahelejäämise oht on kordades suurem. Positiivne on veel see, et kalastuskultuuri on tulnud kalade vabastamine püügil, mida minevikus ei eksisteerinud. Vähemalt ma ei ole kuulnud, et õndsal Nõukogude ajal oleks keegi mõõdus kalu tagasi lasknud, kuigi olen rääkinud nii mõnegi mehega, kes sel ajal forelli püüdmas käisid.
Teen ettepaneku möödunud aegade taganutmise asemel teha see hooaeg mingi heategu, mis forelliniredele kasulik on. Ma tean, et paljud tegelevad koelmute olukorra parandamise, kopratammide lõhkumise ja prügi jõe äärest ära vedamisega, kuid see kultuur võiks veelgi laieneda ja tore oleks sellest lugeda ka selle foorumi veergudelt.
Muidugi ei ole minu soov see, et kõik uued forellikütid jookseksid mõtlematult jõgedele koelmuid korrastama, kuid meil on siin piisavalt pädevaid ja kogemustega kütte, kes head nõu saavad anda.
Time to create page: 0.284 seconds
Powered by Kunena Forum