Foorum

lock Jõeforelli hooaeg 2016

Info
01. märts 2016 18.09 #7873 sven862
Jeekim, mõistan oma silmakirjalikkust ja asja paradoksaalsust kui räägin, et mulle piirangud ei meeldi. Mina lihtsalt oma lühikeses elus pole muud olukorda näinud kui praegused piirangud ja seega olen läinud sellesse situatsiooni teadvustades, et kõik kehtiv on normaalsus, millega olen arvestanud ja edasine piirab seda :)
Üle-üldse mulle väga muutused ei meeldi, kuid olen siiski kohanemisvõimeline, saan ka L45 ülemmõõduga vast hakkama, kuid hambad ristis ja vandudes. Diskussioon on hea ja äärmiselt vajalik on mõista, miks mingid piirangud kehtestatakse, mis on eesmärgid, riskid ja miinused.
Teema on lukustatud.
Info
02. märts 2016 21.32 #7876 Svennu
Hakkasin siis seda tobedat aruannet esitama, mida nüüd iga kuu lõppedes tegema peab. Aga see selleks. Silma jäi hoopis teine asi, mis elektroonilisele kalastuskaardile kirja pandud on.
Piirarv ehk kalastuskaartide arv: Kehtestatud kokku neid 10000 ning välja antud vaid 99 tükki. Mulle tundub see number isegi väikene arvestades neid viimase aja jutte, et iga päev 10 autot sildadel jne. Või olen ma millestki valesti siin aru saanud. Kas varasemalt ka sedasi välja toodud olnud need arvud (ise pole kunagi hooaja sees pidanud seda elektroonilist kaarti vaatama minema)
Vabu pileteid hetkel 9901 tükki, huvitav kust see number võetud on. On ka reaalne, et see läbi müüdud saaks või ongi pandud selline utoopiline number, et kõik soovijad saaksid selle osta.
Huvitav täitsa jälgida, palju neid hooaja lõpuks kokku tuleb siis...

Jutt käib siis terve hooaja loast. Ühepäevaseid ilmselt ka võetakse ikka

Lisatud failid:
Teema on lukustatud.
Info
02. märts 2016 21.33 #7877 Svennu
Pilt väga kehva resoga millegipärast siia jäi aga ega vahet polegi, jutt sai kirja.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 00.17 - 03. märts 2016 01.12 #7879 Madis

makrell kirjutas: Mehed me võime siin arutleda nende asjade üle pikalt-laialt, kuid meie ei saa seadusi kuidagi ise reaalselt muuta.

Sellesosas eksid rängalt. Saab küll ja mitte liiga keeruliselt, tuleb lihtsalt grupeeruda ja huvi üles näidata.

Svennu kirjutas: Nende seadusemuudatustega võib kaasneda ka "kõrvalnähte", sest kui juba muutma hakatakse, siis üldjuhul ei muudeta vaid üht pisiasja. Vabalt võib juhtuda, et tõstetakse alammõõt L40 peale ja kehtestatakse ka ülemmõõt L50. Siit ka küsimus, kui paljud meist oleksid suutelised näiteks 2kg+ kala vabastama? Kindlasti on selliseid mehi aga usun, et paljudes tekitaks see seadus pahameelt.

Ei teki niisama lambist mingeid kõrvalnähtusid. Idee iseenesest on hea, pooldaks seda 100% et kala tohib ärva võtta vahemikus L40-L50. Kui alamõõtu tõstetakse ei võeta algajalt ära mitte midagi. Saab lihtsalt esimese mõõdukala kes on 40cm pikk.

Svennu, miks sind praegu siis ei häiri, et tonkaga forelli püüda ei tohi? Või, et L30 kotti panna ei tohi, kui tahaks? Päris palju piiratakse ka praegu oled sellega lihtsalt harjunud. Harjuksid ka max L50 piiranguga. Olgem ausad, m****gi ei muutuks Sinu jaoks tegelikult. Kalade jaoks muutuks kindlasti. Kui keegi seadusemuudatuse tõttu nälga ei jää, aga on väike lootus, et kaladel läheb elu paremaks siis tundub väga rumal mitte muudatusi teha.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 00.42 - 03. märts 2016 00.42 #7880 Madis
Tamma - tänan sisuka postituse eest, väga hea lugemine. Ise käisin lennukaga slovakkias ja seal sama teema, Lõigus kus on ainult C&R on kala ikka ROPULT.
Tean, et plaanitakse harjusepüügi lubamist. Tegin ka ettepaneku, et harjusepüük võiks olla C&R. See annaks vb hoogu ka teiste kalade vabastamisel. Kahjuks sain päris teravalt negatiivset vastukaja sh ka Eesti Forelli liikmetelt :ohmy: . Ju meil ikka on nii jube vajadus oma hobi hävitada....
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 00.48 - 03. märts 2016 01.21 #7881 Madis
Vabandan järjestiku postituste pärast, loen järjest 5 lehekülge ja lisan mõtteid jooksvalt.
See, et C&R jõgedes läheks püük liiga lihtsaks on täielik jama. Täpselt vastupidine effekt on. Kala kes on paar korda putuka või landi otsas olnud on edaspidi tohutult keeruline püüda. Pigem on need C&R lõigud just väljakutsuvamad, kuna kala võtma saada ei ole enam nii lihtne.
Eestis on forelli püüda ikka üli lihtne, võrreldes nende kohtadega kus C&R populaarsem on. Keegi olevat ameerikast eestimaal kalal käinud ja ka öeldnud, et pane või "ukselink" lennuka otsa.
See, et meil alati ilusat kala ei saa on pigem ilusa kala nappuse tõttu, püügi keerukusega pole sellel mitte midagi pistmist.

Räägiti midagi suurest pildist. Suur pilt on see, et praegu juba piiratakse forellipüüki päris korralikult, püügivahendid, keeluajad, alamõõdud. Aga praeguste "kannatajate" eest enamus forellimehi ei võitle kuna neile on oluline enda isiklik väike pilt. Olgem ausad, 8h püügipäevaga mingil suvalisel forkanirel suudab proffikütt teha ilmselt 10x rohkem kahju kui proffitonkataja. Spinna/lennukaga annab kurja teha ja populatsiooni nõrgestada ikka väga edukalt. Suht kindlalt edukamalt kui võrgu või tonkaga. Kui kudealade võrgutamine kudeajal välja jätta.
Niiet minuarust igasugu ulgumine piirangute liigutamise, muutmise vms vastu on suhteliselt kahenäoline tegevus. Kitsendused on ja jäävad küsimus on nende optimeerimises. Kitsendused ei ole kalamehe nussimiseks vaid kalade hüvanguks.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 08.10 #7882 Metsniit
Kaesin ka mina kalastuskaardi andmeid ja lugesin välja selle, et möödunud aasta 19 augustiks oli võetud 10000 loast 891 luba. Kui kellelgi oleks praegu möödunud aasta 14 sept kaarti siis oleks näha palju lube selleks ajaks kokku võetud oleks. Muidugi see ei näita seda, et 891 inimest oleks lube soetanud, sest minu osalus möödunud aasta kalastuskaardi kompotis oli 9 ühepäevast luba.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 08.43 #7883 scuba
Eks meie lennukamehed teavad,kui lõdva randmega meil siin siis normaalset forelli kätte saab võrreldes nende nn kultuurjõgedega välismaal.Kui kuskile lastetuppa ronida oma ukselinkidega,siis see ei lähe minu arust arvesse.
Aga looduslik valik toimub pigem sedamoodi,et isend kes tapetakse või sureb langeb geenide andmisest välja ja vastavalt siis ettevaatlikumad jäävad geene levitama.CR sellesse süsteemi ei sekku.
Inglismaal näiteks olla isahirvede sarved kokku kuivanud.sest ilusamate sarvedega isendeid on aastakümneid või sadu kütitud ja hädisemate sarvedega isendid pääsevad sexima.Ameerikas üks kilkonnaliik oma kilbi kuju ja mõõtmeid alla reguleerinud,sest kalurite teatud tüüpi mõrrad püüdsid suure kilbiga isendid kinni,ei pääsenud enam välja mõrrast, ja uputasid.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 09.36 #7884 kivikas
Madis,
Kui harjusepüük on keelatud, kas SISULISELT ei tähenda see juba sedasama C&R?
Scuba,
Seda Inglismaa hirvepullide sarvede juttu lugedes; palun allikat, kust Sa sellise info hankisid...
Väites ,et C&R muudab kala lihtsamini tabatavaks... arvatavasti siis sellepärast ongi Uus-Meremaal enamus forellijõgedest, kuhu autoga kaldasse saab C&R ja üle maailma foorumites kurdetakse selle üle kui raske on kala võtma saada ja 1 kala päevas on täiesti ok. Seda ka Euroopas, Šveitsi ja Horvaatia ning Austria kuulsamatel C&R jõgedel.
Samas, rääkides tonkatamisest... mul on andmeid, et ühe ööga, 35-e õngega kahe peale, saadi veel ülemöödunud suve hakul 10kg+ kalu.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 10.12 #7885 Madis
kivikas, no tegelikult on jah. Eestis on seaduse järgi kala kas püütud või mittepüütud. Püütud kala on see kes on kotis. Kui ma lähen painutan päev otsa jõest harjust välja, aga ühtegi kotti ei pane siis ma justkui kala ei püüdnud - võin noh nii tuleb öelda, kuna harjust püüda ei tohi. JOKK olukord, teed ühte aga ütled teist.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 12.05 - 03. märts 2016 12.17 #7886 sven862
Madis, kuidas see seadus siis olema peaks? On meil jõgesi, kus elab eranditult harjus? Peaks ma siis trahvi saama kui lähen kalale ja harjus otsa tuleb, vaatamata sellele, et ma ta vabastan ning soovin hoopis jõekat püüda?
Ilmselgelt pole sul aimugi tonkapüügi kahjulikkusest ja sellest kui peeneks selle püügi ajada saab. Või siis mul pole aimugi superproff-forellimehe võimetest kui neil see vahe 10x korda on.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 12.08 #7887 sven862
kivikas - siin on miskit sellist, millele scuba vihjas..palju juttu, kuid vast sinna auku läheb.
www.pnas.org/content/106/Supplement_1/9987.full.pdf
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 13.42 #7888 scuba
Kivikas:Mina vaatasin mingit looduskanalit Viasatis,kus oli terve saade inimese valikutest tekkinud mõjudest liikide välimikule ja muudele omadustele.Isegi mingite pääsukeste tiibade kuju oli muutunud seoses kiirtee kohal lendamisega.Vist jäid parema manööverdusvõimega linnud vähem auto alla.Siis oli näide mingi Austraalia mao pea suuruse ja kuju muutustest,aga kas selle tingis mingi inimese poolt toodud uus saakloom või vaenlane ei mäleta enam.Aga looduslikust ja kunstlikust valikust pajatasid juba Mendel,MItshurin ja keegi veel.
Ilmselt on kala raskem võtma saada seal,kus toitu on ülikülluses ja peibutis ei ole siis piisavalt atraktiivne.Uus meremaa kalad päris pirakad,ilmselt näljas pole.
MIks ikka forellil tekkis evolutsiooni käigus omadus pugeda peitu,mitte ujuda avavees pidevalt.Võib-olla inimese käsi siingi mingil määral mängus.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 14.11 #7889 scuba
Sven-i lingil olevas artiklis palju huvitavat.Isegi jõekas ära mainitud,et aastasadu kestnud püük Euroopas on kala ettevaatlikuks teinud võrreldes metsiku lääne forellidega,keda vähem taga aetud.ja seega palju kergemini püütavad.
Ka harksarviku sarvedest jutt ja elevandi võhkade kadumisest inimese janunemise pärast antud produktide suhtes.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 16.07 #7890 Laurip

Madis kirjutas: See, et C&R jõgedes läheks püük liiga lihtsaks on täielik jama. Täpselt vastupidine effekt on. Kala kes on paar korda putuka või landi otsas olnud on edaspidi tohutult keeruline püüda. Pigem on need C&R lõigud just väljakutsuvamad, kuna kala võtma saada ei ole enam nii lihtne.

Tänan. Tundus, et ollakse õige teravalt vastu C&R-ile (käsitluses, mis tähendab kogu saagi vabastamist, mitte selektiivselt tagasi laskmist). Kui C&R osutukski võimalikuks mõnes jões, võiks kahtlemata jääda võimalus püüda ka ilma etteantud piiranguta jõgedel, kust siis tasu eest saaks meelepärase suupiste, samuti on külmlett alati optsioon. Kõiki forellijõgesid pole kindlasti mõtet eksklusiivselt C&R teha, kuid mõni selline jõgi, millel on potentsiaali, tähendaks seda, et tulevikus ehk polekski tarvidust Uus-Meremaalt rekordkalu otsida. Üleüldine jõeforelli alammõõdu tõstmine tuleks absoluutselt kasuks mõningatele populatsioonidele, kuid suurte kalade osakaalu see oluliselt ei suurendaks, kui üldse (kui nagunii toimub väljapüük alates alammõõdust, välja arvatud marginaalne osa, kes pääseb nii pika aja jooksul väljapüügist), suureneks hoopis kalade arvukus, kui see pole juba oma piiril. Iga jõgi ei võimaldagi suurt jõeforelli arvukust, limiteerivaks saab ikkagi eelkõige elupaigad ja kudemisvõimalused ning toit. Kõige rohkem kasu lõikakski seljuhul jõed, kus arvukus madal, aga potentsiaali on. Nii C&Ri kui ka alammõõdu tõstmisega peaks loomulikult kaasas käima ka kudealade taastamine, rändetõkete eemaldamine.
Kui vaid mõeldaks selle asemel, et mis on kõige kasulikum mulle, mis oleks kasulikum kaladele.... Aga seda, ma usun, on palju tahta. Vähemalt praegu veel. Mina usun, et kui lihtsalt populariseerida C&R püüki kasvavate forellikütihordide (tegelikult peaks see laieneda ka muudele liikidele), parandada jõgedes tingimusi ning muuta inimeste arusaamu kalapüügist kui sellisest, siis poleks tarvis lisapiiranguid. Piirangutest kiputakse alatihti mööda hiilima, aga kui piisavalt suure grupi mentaliteet teine, siis see ehk voolab üle ka mujale ühiskonda. Samuti tehtaks sellega röövpüügi viljelejate elu keerulisemaks, kui tulihingelised kütid kalade eest seisavad (respekt siinkohal vabatahtlikele kudejõgede kaitsjatele).

Lugupidamisega,
Tulihingeline Kalamees.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 16.49 #7891 tamma
Scuba,

Mulle tundub, et Sa ei lase ennast artikli sisust väga häirida ja suhteliselt vabalt tõlgendad. Sveni artikkel väga hea ja rõhutab sedasama pointi, et kuna jaht/kalastus on pigem kallutatud trofeeisendite suunas, siis võetakse parima geonofondiga isendeid välja. Misjärel saavad seksima paremuselt teised, kolmandad ning populatsiooni genofondi kvaliteet langeb. Sellepärast siis kadumas võhkadega elevandid, sarvedega hirved või keegi teine. Ja need trofeekalad ei ole mitte need lollimad, ettevaatamatud, vaid lihtsalt piisab ühest korrast, kui 300 korda nina ette poetatud leechi peale närv üles ütleb ja rabab. Tõenäosusteooria.

Ja jutt sellest, et CR tingimustes on eriti lihtne kala võtma saada ei tundu eriti loogiline ja ega ka tegelik kogemus mujalt ei toeta seda. Isegi tõid välja, et jõeforell ettevaatlikum püügikoormuse tõttu. Ei usu, et kalale meeldib konksu põske või mujale saada, sipelda ja käperdatud saada ning et kala on kursis, et see hooaeg on CR või et alammõõtu tõesteti tema suurusest pikemaks ning mitte enam kotti minek. Kes on korra vabastatud ja konksu tunda saanud, muutub ikka pigem ettevaatlikumaks ja valivamaks. Lihtsalt, kuna kala populatsioon kasvab seeläbi, siis 5 võimaliku suure kala asemel, kellest 1 peaks libastuma, et võtt oleks, on nt 25. Ehk taaskord matemaatika. Seesama Toskaana näite puhul ütles giid, et neil on suurte kalade lõik jões, mida kutsutakse ülikooliks ja et kes seal võtu saab, sellele antakse professori tiitel. Sest seal on suured, targad kalad, keda üliraske võtma saada. Mis sest, et neid palju. Sama juttu on tõesti ka Uus-Meremaal käinud rääkinud, et treenitus ja ettevaatlikkus on kaladel nii suur, et naljalt ikka võtma kala ei saa.
Teema on lukustatud.