Foorum

lock Jõeforelli hooaeg 2016

Info
03. märts 2016 17.06 #7892 sven862
Kas meie keskmine forkanire on võrreldab nende väljamaa jõgedega, mida teile näiteks meeldib tuua? Kalade arvu ja suurust jões peaks ju piirama ka puhtalt see palju neil ruumi ja seeläbi ka toitu on. Minu meelest on meie lisalehe jõed ikka väga väikesed, kuid ei oska neid nüüd võrrelda kõiksugu uhkete CR jõgedega. Paljudes kohtades võiks ju olukord ka muutuda pärast Sindi paisu maha võtmist, või mis?
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 19.10 #7893 scuba
Tamma:Mulle tundub,et Sina ei lase ennast minu tekstist häirida.Just seda sama ma räängingi ju.Elevandi populatsioonis on ikka olnud võhkadeta või vähematega isendeid.Kui võhkade pärast võhki omajad tapetakse,siis sugu jätkavadki need kes kannavad väikeste või olematute võhkade geeni.Ameerika rebastel on hõbedase geen.Kuna need väärtuslikumad,kütitud,siis nede osakaal alla käinud ja punane tavaline tõusul ja hübriid samuti languses.Samas loomadega ei saa kalu alati võrrelda,sest suurte sarvedega hirved lastakse maha,aga kogu karja arvukust ei piirata liigselt,forelle aga püütakse mõõtu saabumisest edasi intensiivselt välja.Ehk kogu karja pea aegu vähendatakse,kui alammõõtu tõsta,siis esiteks saaks kala rohkem kudel käia,teiseks omandaks nadkogemusi,kui palju see haugi mälu võimaldab ja suurem hulk saaks lisaks geneetilisele ettevaatlikusele ka õppimisest tulenevalt päris suureks.Küll aga ei saa automaatselt öelda et kui palju 100-st 32 cmsest forellist on normaalset geenidega mis võimaldavad suureks kasvada.Ilmselt siiski meil veel enamus.Suurtele cr-i tehes ei pruugi me normaalsete geenide protsenti nende järglaste hulgas tõsta.Ilmselt ka praegune alammõõt ja püügikadalipp ei ole veel kalu kääbusvormi arengu suunas ajanud.St 32-ne kala on nö normaalne ja süüa andes suudab ka kasvada veel.Võib olla muutuks mõni muu tunnus kiiremini näiteks kui critaksime kogu aeg mingit uimekuju või värvilahendust või laseksime alammõõdu 15 cm peale.Jõeforell Euroopas on ettevaatlikum püügi tõttu seepärast,et ennast näitavad ja julgelt haarajad lülitatakse genofondist välja,saadakse teada nende olemasõlu jões jne,sestab kujunes peitumise ja ettevaatlikkuse refleks.Ameerika kõnnumaadel aga oli inimesi nii hõredalt ilmselt isegi praegu ei ole liigselt mägedes püüdjaid.Selge on see,et kui samu kalu iga päev püütakse ja vabastatakse,siis ta õpib,mitte absoluutselt siiski,aga kas see õppimine geenidesse läheb on ju küsitav,sest õppimisega geene ei muuda küll aga lollide väljarookimine jätab geneetiliselt targemad alles.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 21.30 #7894 Svennu
Jutt on siin ikka nii peeneks läinud, et enne tuleb geeniteaduskonna kõikvõimalikud doktorid ja bakad läbi teha, kui siin miskit kaasa rääkida julgen.
Tulen parem tagasi kalastuskaartide juurde. Kas saan õigesti aru, et need 99 luba, mis veebruari lõpu seisuga väljastatud on, sisaldavad ka ühepäevaseid lube?
Kas kellegile veel või tundub ainult minule, et see number on pigem väike, kui suur?
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 21.59 #7895 sven862
Hmmm, esmapilgul tundub ka mulle see 99 väike number, kuid arvestades, et lisakaid, mis praegu põhikoormuse saavad on vast 5-6, neis omakord 2-4 lõiku....nädalavahetusel veel eriti tegus aeg, hooaeg kestnud juba miski 34 päeva....siis tglt pole see üldse nii väike arv.
Ei oskagi midagi arvata :D
Kas keegi oskab ütelda, et mis eesmärk on täpsemalt neil püügiandmete kogumisel? On kasulikum seal neil kalu liialdada või pigem tagasihoidlik olla :o ? Kuidas neid tõlgendatakse? Oma kogemusele toetudes võin ütelda, et need andmed ei pruugi kuigi täpsed olla.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 23.04 #7896 Svennu
Huvitav oleks teada, kui paljud neist lubadest on ühepäevased ja mitu tk on terve hooaja omad. Kui kõik 100 on terve hooaja omad siis teoorias võib ühel päeval sattuda lehejõgedele püüdma 100 meest, mida tundub ka minule palju. Reaalis usun, et see hooajane number võib olla ca poole väiksemgi ja tehtud pigem selle mõttega, et ahh oma 10x ikka aastas ära käin. Selles aspektis on praegu ikka üsna vähe lube müüdud.
Kahjuks otsest püügikoormust nende numbrite põhjal ei saa kuidagi välja arvutada, sest loa omanik ei käi ju alati loaga jõel - ju ikka mujale ka satub hooaja siseselt. Ning raske on öelda, kui tihti keegi kalale satub.
Pigem on see arv ikkagi selline, mida oleksin suuremana pakkunud, kui oleks pidanud pimesi ütlema. Eks näha ole, mis hooaja keskel see number on, kuna siis usun küll, et terve hooaja luba enam keegi väga ostma ei hakka ja võetakse ühepäevaseid valdavalt.
Kokkuvõtvalt võiks öelda, et käidavaim koht võib pea igapäevaselt (pigem ülepäevaselt) koormust saada küll aga olen üsna veendunud, et sellise numbri puhul jäävad ikkagi vägagi potensiaalsed jõed ja jõelõigud püüdmata ka nädalate jagu.
Teema on lukustatud.
Info
03. märts 2016 23.30 #7897 Svennu
Ja kuna ma end siia juba kirjutama sättisin, siis tulen ka eelmise teema juurde tagasi veel.
Madis, ma ei saa aru, mismoodi sa näed harjuse püügi lubamist vaid CR näol? See ju praegu ongi niimoodi, et pead harjuse vabastama? Sama seis on tõugjaga ja paljude teiste kaladega. Või oskad sa kuidagi ekstra spetsjomm minna emajõele ainult tõugjat püüdma? Või ntx ahvenat püüdma nii, et mitte mingil juhul tõugjas otsa ei hakka?

Kuna sa lugesid 5lk korraga järgi, siis võibolla ei saanud täpselt aru, mida ma oma postituses silmas pidasin, mida tsiteerisid. Kõrvalnähtude all mõtlesingi just seda sama, mis praegu toimunud on - sm Scuba tegi ettepaneku tõsta alammõõt L40 peale. Sellest edasi koorus aga ka ülemmõõdu ja ka CR jõgede arutelu, millele aga tundub, et Scuba juba vastu vaidleb. Selles ka minu point seisnes, et ei pruugi minna nii, et muudatus tehakse vaid selline, mida keegi üks inimene pakkus vaid mitmete pakkujate kompotina. Lõpuks kui õiged inimesed on kokku saanud ja asjad paberil kokku leppinud siis see uus seadus ei pruugigi enam meeldida algatajale, kuna kõiksugu muud mudru on ka lisandunud. Saad pihta?

Selles osas on sul õigus, et ma olen harjunud nende seadustega, mille järgi ma algajana toimetama hakkasin. Eks iga muudatus nõuab ümberharjumist ja tõenäoliselt saaksin misiganes muutusega hakkama. Seni kuni keegi ei hakka piirama mu õigust vabalt liikuda jõe ääres ja kala püüda, on kõik OK. Olgu seal jõel siis CR nõue või ülemmõõdu piirang.
Ja nagu juba mainisin, siis testimise mõttes oleks täitsa huvitav teada, millist mõju see CR siis meil mõne meie päris oma forellinirel tekitab. Millegipärast kahtlen väga, et jões 2+kg kalu iga käänaku peal kohtama hakkab, sest ka praegu on Eestis kohti, kus käibki 1-2 nägu ning kalade mõõdud jäävad ikka nendesse piiridesse, kus igal teisel meie jõel.
Teema on lukustatud.
Info
04. märts 2016 00.43 #7899 sven862
forte.delfi.ee/news/kalale/kas-eesti-vajab-piiranguid-harrastajate-poolt-valjapuutavate-kalade-kogusele?id=73856621

Nii tore artikkel selle kohta, mida Svennu silmas pidas :D Kui miskit teha, siis on ikka oht, et täie laksuga :D
Teema on lukustatud.
Info
04. märts 2016 08.51 #7900 scuba
Eks mina väljendan enda arusaama,mis võiks suurte kalade arvukusele,kui ka väiksemate ja keskmiste arvukusele kaasa aidata.Teisel inimesel teine arvamus.Siinkohal peakski otsused olema nö teaduslikult ja loogiliselt põhjendatult.Mitte aga stiilis-kui alammõõdu tõstmine on minu arvamusele vastukäiv,siis kättemaksuks kehtestame ka ülemmõõdu pluss CRi.Muidugi on kõige kindlam totaalne püügikeeld aga ei peaks kohe äärmustesse minema.Teeks algatuseks ühe meetme,teadlased ja kalamehed monitooriks mõne aja,saaks teada kas oli mõju või mitte.Kui mitte,siis järgmine meede jne.Muidu ju kokkuvõttes ei saagi järeldusi teha mis konkreetselt toimib ja mis mitte.Kui mingeid muudatusi ei tee,siis jätkub lihtsalt hetketrend.
Ka CR jõgesid või lõike võiks kehtestada,aga kardan,et seal üldine püügikoormus,vähemalt esimestel aastatel langeb seoses critajate üldarvu vähesusega kogu kalameeeskonnas.Ja see püügikoormus kandub nö tavajögedele.Esialgu ju kalastiku seis samaks jääb,st suuri harva tehvab.KUi muidugi mõne aasta pärast CRitajad levitavad kõlakaid,et nende pärusjöes on 2 kiloste arv plahvatuslikult tõusnud,siis tulevad püüdjat CRjöele tagasi,sest eks suure kalaga madin ikka mõńus tegevus ,isegi CRi kalale pakkudes.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: sven862
Teema on lukustatud.
Info
04. märts 2016 09.34 #7901 Vertu
Ma pakun et kui kuskil jõgedel/lõikudel kehtestada praegu C&R nõue, ei väheneks seal püügikoormus sugugi, äkki hoopis tõuseks. Tekib arvamus et neis kohtades kala kõik tagasi lastakse, järelikult kõik kollid alles ja praeguse olematu kontrolli puhul pole mingi probleem kala ikkagi vaikselt ära võtta, vähemalt kollid.
Teema on lukustatud.
Info
04. märts 2016 10.09 #7902 kivikas
Svennu,
Selle geeniteaduse värgiga pole probleemi. Kasutaja Laurip on kõik Sinu poolt astmed läbinud ja usun, et oskab pööblile mõistetavas keeles lihtsustatult asja ära seletada küll kui on piisavalt motivatsiooni.
Jahindusest ja küttimisest võiks mitte näiteid tuua, sest see on ikka valgusaastate kaugusel ees (Eestis) hobikalastusest. Nii organisatsiooni-, korralduse- ja tegutsemise poolest. Mis kusagil Aafrikas toimub, pole meil päris heaks näiteks selle tõttu, et seal ikka suht näljas see rahvas, kes kõrbes elab ja pigem salaküttimine suur probleem, mitte trofeejaht.
Sama moodi teine VÄGA ebapopulaarne idee oleks ikkagi mõned forellikad majandada anda, et oleks kontroll ja kala ja käts- and release ja iga mees saaks trofeekalaga pilti teha(kui pääseb püüdma sinna). Isegi Norra lõhekatel (kus polnud kah aastakümneid probleemi) kehtivad täna piirangud, millede üle meie kalamehed siia ületoomise puhul küll ei rõõmustaks. Aga ma pole seda õige mees arutama, sest pole seal käinud. Laurip ehk valgustab... :)
Teema on lukustatud.
Info
04. märts 2016 11.22 #7903 Jeekim
On küll välja tulnud palju häid mõtteid, kuid kalastuskultuuri muutmine võtaks kahtlematult liiga palju aastakümneid. Selle uue kalastuskultuuri (CR jne.) omaksvõtmiseni peaks siiski vaatama ka lätlaste forellimaimude kasvatamise varianti. Muide lätlased on oma jõgedesse siirdanud ka paaliat, sealhulgas ka Eestist algavasse Pedetsi jõkke. Muidugi tsirkumpolaarse levikuga võõrliigi paalia sobivus meie regiooni on väga kahtlane teema.
Teema on lukustatud.
Info
04. märts 2016 11.50 #7904 Svennu
Lugesin Sven862 antud linki ja tekkis selline küsimus, et kas neis riikides nende kehtivate seaduste järgi toimivad harrastajad on rahul olukorraga? Kõik rõkkavad rõõmust, et oi küll on tore ja hea nende riigis kala püüda? Millegipärast kahtlen selles väga sügavalt!
Eks inimeseloom kipub selline olema, et küll ikka mujal on elu ilus ja hea, enda nina ees aga nii paha ja kole.
Ma olen 100% veendunud, et misiganes muudatused ka ei tehtaks, on ikka needsamad näod need, kes hakkavad kurtma, et küll on ikka kõik meil paha ja vaadake mujale, küll seal on ikka hea...
Teema on lukustatud.
Info
04. märts 2016 14.34 #7905 STF
STF vastas teemale Jõeforelli hooaeg 2016
Vormiline märkus. Mis oleks, kui tõstaks selle üldise ja kohati teoreetilise arutelu omaette teemaks? Siinses 2016. aasta teemas jätkaks hooajalisema jutuga. Mis võiks olla kokkuvõtlik pealkiri?
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: Karlil
Teema on lukustatud.
Info
04. märts 2016 16.33 #7907 sven862
Hooajalise jutuga oleks siin vaikus ju...eks see arutelu ongi siin seetõttu, et eriti miskit jõe ääres ei toimu.
Tore ju niisama ka arutleda forelli teemal, mis see kalaga pilt ikka rohkem annab, terve internet täis neid ju. Mõnigi pilt ja seiklus just võib sütitada arutelu, muidu kaob see eraldi teema unustusse.
Teema on lukustatud.
Info
04. märts 2016 17.09 #7908 STF
STF vastas teemale Jõeforelli hooaeg 2016

sven862 kirjutas: ... muidu kaob see eraldi teema unustusse.

Vastupidi, unustusse kaovad jutud, mis on ühes pikas jorus ja tematiseerimata. Kes mäletab kolme aasta pärast, kus täpselt oli juttu forellide genofondist või kalade vabastamisest? Teisest küljest võiks ju üldse ühe teemaga läbi ajada, ega mõni unnamehe postitus üldist jutusuunda siin väga ei eksita.
Teema on lukustatud.
Info
04. märts 2016 17.48 #7911 karlan
Selle c&r teemaga tuli omal meelde kohe kalamehejuttude saade, kus käidi Poolas jõeforelli püüdmas. Kellel huvi, siis tv3plays täitsa olemas 3 hooaja all, oli juuni kuus ilmunud saade ;)
Teema on lukustatud.