Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõeforell vol. 7

More
9 years 10 months ago - 9 years 10 months ago #5019 by STF
Replied by STF on topic Jõeforell vol. 7

Meelis365 wrote: Kala tundub nende vastu huvi tundvat tublisti aga otsajäämine annab soovida. Käib võtt ja kõik, tihti ka vahetult enne liitsi ots ringi keeratakse. Võibolla oli võtt lihtsalt kehv.


Eile oligi selline kehva võtu päev, vähemalt Järvamaal. Läksin kella kolmeks jõele, et sbirulinoga ujuvputukaid katsetada. Ülesvoolu liikudes proovisin liitsi, pöörlevat, Rapala Countdowni, rohelist Angry Birdsi popperit, Stormi "punni". Ei midagi, kala vaid näitas end paaris kohas. Putuka vastu ka huvi ei tuntud, pinnas käivaid kalu polnud näha. Kolm tundi oli möödunud ning ei ühtki võttu. Nii jõudsin lõiguni, kus forellid on kindlalt olemas. Proovisin hiire moodi tuustiga. Kalad hakkasid end näitama, ujusid oma peiduurgastest välja, ja siis kähku tagasi. Üks oli poolemeetrine volask, tonksas ninaga tuusti, ma lausa võpatasin. Vaatasin kella: neli tundi läinud. Sidusin nr 2 Meppsi pöörleva otsa ja istusin veidi. Loopisin reviiri läbi, aga nagu kaevu. Jätkasin siiski Meppsiga. Ühel hetkel käis jõnks, lõin vändaga kiire pöörde, aga korralikult haakida ei jõudnud. Forell lendas veest välja, lant kõrges kaares teisele poole. See hüpe päästis kala ja ausalt öelda ka minu päeva. Forell ei teinud tavalist küünalt, nagu ma neid näinud olen, vaid tõesti lendas kaarega vee kohal oma kaks meetrit kõrvale. Vägev! Vaatasin kella: viis tundi. Mõne aja pärast nägin üht kena forelli, kes landist huvi tundmata lihtsalt mööda ujus. Panin otsa Salmo võldase - ja see tõi kaks veidi alla mõõdu tegelast korraks kaldale. Üks neist osutas õige visa vastupanu. Täitus kuues tund. Pärast seda ei juhtunud midagi. Proovisin veel "Leningradi banaani" ja veendusin selle kenas mängus. Kodus vaatasin kella: seitse tundi. Jalgpall käis. Ütlesin naisele, et forellipüük on parem kui jalgpall...
Last edit: 9 years 10 months ago by STF.
More
9 years 10 months ago #5020 by STF
Replied by STF on topic Jõeforell vol. 7
Jarko Jaadla uurimus pakub mullegi huvi. Kevadel leidsin Seinapalust sellise seinalehe:

Attachments:

More
9 years 10 months ago #5021 by ceemic
Replied by ceemic on topic Jõeforell vol. 7
Scuba, ma olen üsna kindel, et kõik meist siin nõustuvad sellega, et suurimat emotsiooni pakub ikka tugev ja pikk võitlus suure kalaga, kus veel kala lõpuks käega välja õnnestub võtta. Aga see ei tähenda ju, et peaks nüüd mõnd muud tegevust seetõttu alavääristama.
Mina küll end kehvemalt ei tunne kuidagi, et minu suurima kala hea sõber kahvaga välja aitas.

Ja milleks see arutelu/vaidlus meil siin ikkagi on? Aapua on korduvalt öelnud, millega ma 100% nõustun, et ei ole olemas õiget ja valet. Niikaua, kuniks me tegutseme seadusega kooskõlas ja kasutame tervet mõistust, on igaühe oma asi, kuidas käitutakse.
Mind häirib ikka ja jälle see, et omi äranägemisi kas siis tahtlikult või tahtmata äramainida üritatakse.
Milleks see alateadvuslik mõjutamine hea on?
Alles oli ju see "40cm kala pärast häbitundmine" jutuks. Miks selliseid repliike üldse avalikus foorumis viskama peab? Kordan ennast, et tänu sellisele, isegi mitte teadlikult pahatahtlikule käitumisele "koolitame" alateadlikult uut põlvkonda noori kalamehi, kes kõik selle üle võtavad.
Miks meie "sõbralik" kuulus foorum on selline, nagu ta on? Eriti just jõekapüügi osas? Mis toimub seal galeriis juba pikki aastaid ja aina süveneb? Väiksema, kui 40cm kala pärast peab häbi tundma; rohkem kui 2 mõõdukala pildidl on paha; kahvaga väljavõetud kala justkui vähem väärtuslik; talvel "rihm" ei paku ikka sellist emotsiooni. Jne jne jne jne.
Kindlasti enamus meist ei mõtlegi midagi halba selliste kommentaaride jätmisel, aga läbi jääb ikkagi kumama see "aga mina teeks/ei teeks nii" - seda ei ole vaja.

Seni, kuniks meil puudub pädev teaduslik uuring C&R mõjude kohta, ei ole meist kellelgi õigus.
Kalade stressi on äärmiselt raske, kui mitte võimatu hinnata/mõõta, eriti looduslikus veekogus. Keegi meist pole vist mitu päeva C&Ritud kalal vaikselt järel ujunud, et tema edasist elu hinnata.
Füüsilised (konksu)vigastused jms jätame kõrvale - sellest saame vast kõik ühtmoodi aru.
Ja ei, ma ei ole põhimõtteline C&R vastane - vabandan, kui selline mulje on jäänud. Olen ka sel hooajal jämedalt 1/3 oma mõõdukaladest ühe või teise põhjuse pärast tagasilasknud.
Lihtsalt ma ei saa aru, miks ma seda kuulutama peaksin. Teeks see minust teiste silmis "parema" kalamehe?

Edu kõigile kalavetel! :fish:
The following user(s) said Thank You: Rainer
More
9 years 10 months ago #5022 by Metsniit
Replied by Metsniit on topic Jõeforell vol. 7
Aapua päris hea kogus lante sul müüa :woohoo: . Ise vaadates tekkis endalegi huvi just pöörlevate osas endalegi midagi juurde võtta :cheer: , et oleks rohkem variatsioone landikarbis.
More
9 years 10 months ago #5023 by scuba
Replied by scuba on topic Jõeforell vol. 7
Mina jään arvamuse juurde,et 40 cm ja alla kala,olgugi et on suguküps,on ikka väike ja erilisi emotsioone ei paku.Kui selliseid massiliselt ära võetakse ,siis pole midagi kurta,et tõelisi võitlusi järjest vähemaks jääb.
Forell on ilus kala ja ka temas tehtud pildid,aga palju neid väikeste pilte ikka eksponeerima peab.Sellise suuruses kalade saamine ei ole ju kuigi raske.Mina propageerin endiselt 36 cm kalade mitte ära võtmist.
Aga nagu ütlesin,on lõhilased väga vastupidavad ja pingutavaks ujumiseks loodud.Ja surevusel pigem muud forellile mittesobivad teguri määravad.
More
9 years 10 months ago - 9 years 10 months ago #5024 by ceemic
Replied by ceemic on topic Jõeforell vol. 7
Katsu palun sellest aru saada, et kõik on kunagi esimest korda kalal ja kõigil on ühtmoodi võrdne õigus oma esimesest 36cm kalast rõõmu tunda, kasvõi pildi eksponeerimise näol. Või tahad sa väita, et sinu esimene 36-39cm kala sulle mingit emotsiooni ei pakkunud?
Selles valguses sellised kommentaarid mulle äärmiselt kummalised tunduvad.
See, et sulle nüüd, kus palju suuri kalu saanud oled, enam 40cm kala emotsioone ei paku, ongi ju puhtalt sinu isiklik kogemus ja täiesti loomulik asjade käik. Selle igal sammul mainimine on see, mis vähemalt mulle tobe tundub. Ja ei mõtle sind isiklikult, vaid üritage mu eelnevat juttu üldisemas suuremas plaanis vaadata.
Rohkem tolerantsust ja vähem "õpetamist" kõigile!
Last edit: 9 years 10 months ago by ceemic.
Time to create page: 0.145 seconds
Powered by Kunena Forum