Foorum

file Merikas, merikas....

Info
13. märts 2019 17.13 #10355 nipi
nipi vastas teemale Merikas, merikas....
Panen siia üles ka Kesleri mõõtmistulemused, 2016.a. Valged tulbad on forellid kuni 1 aasta, mustad neist vanemad.

Heaks ja väga heaks asustustulemuseks loetakse keskm. 100 isendit 100 ruutmeetri kohta noorte kasvulavadel.
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
13. märts 2019 19.41 #10356 Rainer
Rainer vastas teemale Merikas, merikas....

nipi kirjutas: Puudus K Eesti jõgedel on väga suur - seda ei räägi mitte ainult mina ja teised kes sealseid olusid tunnevad, vaid seda kinnitas ka kalateadlane Martin Kesleri katsepüük kaks aastat tagasi - Seinapalus, Esnas on forelli väga vähe, Pärnu jões sisuliselt puudub, nii et numbriliselt väljendada ei saagi, ja Vodjas on 60 isendit 100 ruutmeetri kohta, mis pole väga halb tulemus, kuid võiks olla parem nagu ta klubi ajal oli - kuni 100 isendit. Paraku on seal jões tegu valdavalt vaid noorkalaga ca 10-20 cm

Loen ja imestan... Peaks vist marke koguma hakkama, sest kala ju enam ei ole. :(

Alati võiks olla paremini, alati. Eelmisel aastal oleks võinud vett ka rohkem olla...

Siis oli nii ja siis oli naa... Mis vahet sel on, mis siis oli? Nüüd on nii. Ja see "nii" ei ole minu (ilmselt ka paljude teiste) arvates kaugeltki mitte sedavõrd mustades värvides nagu nipi seda näeb (presenteerib).

Nipi ütleb, et kala ei ole ja kala enam ei saa. No kohe mitte ei ole nõus! Saab küll! Tõsi, päris tihti viskab nendel (nimetatud) jõgedel vahele päevi kus mitte kalapoegagi ei näe ja kontakte ei saa. AGA kuna jällegi teisel päeval nendel samadel jõgedel käib selline action, et hoia mütsi kinni, siis ongi ju asi MOTT. Oleks igal korral see, et tee mis tahad, aga vot kala ei saa - siis jah oleks tõesti muretsemiseks põhjust. Mul ei ole kümme või enam aastat kogemust forellipüügis, aga viimased 4 aastat on küll üsna kalarikkad olnud. Seega mina küll ei nõustu sellega, et kala ei ole.

Teine asi, et praegu info liigub kiirelt (facebooki grupid ja foorumid) ning surve jõgedele on suurem. Seetõttu olen nõus, et koelmuid on vaja hooldada ja rajada. Küll aga ei ole nõus, et seda tehes saavad need tegijad konkreetsel jõel mingi sõnaõiguse või õiguse kästa-puua-lasta. Nagu juba mainiti, siis olemas on ju SA Eesti Forell. Tõsised tegijad ja muretsejad - pange seljad kokku ja tehke koostöös nimetatud sihtasutusega koelmud korda, rajage uusi ning kõik on teile tänulikud. Ilmselt tuleks ka paljud kalamehed vabatahtlikult appi. Sihtasutus saab ju kenasti KIKist või kust tahes raha taotleda? Selleks, et kopp ja koelmumaterjal jõeäärde saada, ei ole vaja, et jõgi kuuluks mingile klubile.

Puhtalt oma püükide pealt on näha ka seda, et paljudes järva jõgedes on haugi iga aastaga rohkem. Ei tea kui palju haug forelli populatsiooni harvendab, aga selline pooletrise-paari kilone pistab ilmselt omajagu...

Igatahes olen ilmselt üks paljudest kes pooldab praegust süsteemi. Mul tuleb mõte minna kalale x jõele ja lihtsalt lähen. Ei mingit lisaluba või kuskile organisatsiooni kuulumist..,
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: ceemic, Karlil

Info
13. märts 2019 20.25 #10357 Vertu
Vertu vastas teemale Merikas, merikas....
Jahuks veel tiba sellest palju püügisurve kasvanud on, nii minu silmade läbi. Kui ma üheksakümnendate lõpus jõekat-merikat püüdma hakkasin erinevatel p-eesti jõgedel, siis ikka haru harva kui mõnda teist spinnameest nägid jõe ääres. Valgejõgi, Loobu, Jänijõgi jne, käisin kõige tuntumatel lõikudel ja just nädalavahetustel. Tihti oli nii et kui üks laupäev püüdmas käisid siis järgmine laupäev nägid samas lõigus ainult enda vanasid jälgi ees. Sellist olukorda kus laupäeva hommikul on sillal 3 autot ees, ei kujutanud üldse ette:) Järvamaal sai ka nii paarkümmend korda käinud kokku, korra vist trehvasin teist püüdjat, see ka tuttav. Meres sai paar aasta hiljem käima hakatud, tavaline asi oli et näiteks popis kohas Andineemel võisid laupäevase päeva nii ära püüda ei ühtki teist ritva mere ääres polnud. Kui kedagi nägid veel püüdmas siis reeglina oli tuttav nägu. Sellist olukorda et nüüd ei mahu püüdma või keegi on ees läbi püüdnud, ei mäleta küll. Kuskil 5-6 aastat oli ikka selline rahulik püük.

Info
13. märts 2019 20.47 #10358 tere112
tere112 vastas teemale Merikas, merikas....
Nipi, kuskohas sa asud? Eespool kirjutasid, et puudub transport. Ma võin su auto peale võtta, kui soovi on Oostriku vms kanti minna.

Info
13. märts 2019 20.50 #10359 Jeekim
Jeekim vastas teemale Merikas, merikas....
Kalavarude vähenemine on ülemaailmne nähtus. Rumal on uskuda, et meie oleme paremas olukorras. Need, kes pole paremat näinud, võivadki pidada kalavarusid suurepärasteks. Kiitke tänast olukorda palju soovite, sellegipoolest usun, et sada aastat enne mind oli ka meie vetes kalu rohkem.

Info
13. märts 2019 23.08 #10360 priitp
priitp vastas teemale Merikas, merikas....
Tere, olen lugenud ja jälginud siin põnevat arutelu ja tunnen et pean oma mõtted välja ütlema.
Olen Paide inimene, kalastamisega koos elanud 26 aastat. Piisavalt , et mäletada oma suguvõsas vanaisa ja onude selle aja tegusid (80ndate lõpp ja 90ndate algus) emajõel, elvajõel jne. Mäletan kalade kogust mis püüti- ulme!
Mul on äi, kes oli 80-90ndatel järvamaal kuri käija jõgedel, kes täna näitab mustvalgeid pilte kaladest mis ilma piltideta oleks muinasjutt. Viimati kui ma suutsin ta paar aastat tagasi kaasameelitada ühele tema lemmiklõigule ja me püüdsime poole ööni, sain mina 2 ja tema ainult kontakti, ütles ta et täitsa perses mis olukord on nüüd ja mis oli kunagi....
Ja nüüd tänapäev, ma käin alates 1 veebruarist igal nv-sel jõel. Alates aprillist kui kella 21ni valge ka nädala sees mõned õhtud.
Need kes väidavad et kala on palju ja kalamehi vähe siis mulle tundub et need inimesed ei käi just tihti kalal. Jah kalu on palju, aga kala minu mõistes on 40cm ja pluss, mitte need 25cm kalad, kes ei saagi suureks kasvada sest kõik 36cm alates läheb kotti ja kaasa. Alamõõt peaks olema praeguse püügikoormusega 40cm!
Olen Nipiga paljus nõus ja toetan mõtet appi minna jõgedele ja tegeldeda kalavarudega. Riik seda nagunii ei tee! Vaadake mis jõgedega toimub. Eelmisel hooajal hel 2 x jõeääres olles keskkonnaametisse, kus uurisin kahel lõigul tehtud metsa kohta selgitust. Metsa oli tehtud nii et metsaveomasina jäljed olid 50cm jõest. Kõik jõgi oli seda paska täis mis metsa tegemisest üle oli jäänud. Kõik need kuivenduskraavid on ka veetaset muutnud. Jõed kus 3 aastat tagasi saime sõbraga kahlata nii et vesi rinnuni, saab praegu kummikuga üle jõe minna. Olukord on ikka halb.
Kui klubid suudaks seda olukorda parandada ja selle eest võidelda siis oleks see ainult hea!
Hetkel arvan et minu poegadel ei ole tulevikus jõe ääres peale jalutamise midagi teha, kui nii edasi läheb.
Meil on hea rääkida siin netis et olukord on ok ja midagi ei pea tegema ja las teised teevad. Aastamaks 36 euri pole ka mingi summa ja seda peaks tõstma,kui sellest mingigi osa läheks neile kes selle olukorra eest muret tunnevad ja selle heaks midagi teevad.
Vaadake mis koprad teevad, panevad lõigud kinni ja kui me ei sekku siis nii lähebki.
Ok, ei viitsi siin pikalt tippida aga see on suur ja oluline teema meie, kalameeste, jaoks ja see peaks olema meie kõigi mure!

Ikka jõudu jõgedel!

Info
13. märts 2019 23.24 #10361 priitp
priitp vastas teemale Merikas, merikas....
Esna jõega ka nüüd korras ,kuna Valgma Spordiselts korraldab seal tänasest kanuumatkasid. Jõge on palju muudetud ja seda tehakse veel. (Y)

Info
14. märts 2019 09.10 #10362 nipi
Niijah, Priit. Esna jõgi sai juba siis omajagu "korda," kui seal üritati töid teha, paraku mitte mingit metoodikat ega osksusi omamata...Valgma alt sai 90-te lõpul ikka ilusat kala, seal on ruumi 3-4 kiloselegi, üks ööpüügil forellidest leidis tee isegi omaaegse Kalastaja voldiku kaanelegi, kui keegi veel mäletab seda fotot forelli peast seal. See oli kilone loom. Ajal, mil seal elas ka vikerforell ja teraspealõhe, oli jõe rekordiks 3,7 kg. vikerforell, mille sai tuntud foreliküll Schmitt.

Huvitav on see, et need n-ö "vastalised" ajavad umbmäärast juttu, mitte ühtegi konkreetset argumenti, jõge, mis, kus, seda kõike ei ole. Järelikult n-ö kabinetijutt, elust eemal.
Vaadake mu eelmise kirja lisasse, seal on tabel teadusliku katsepüügi tulemustest, mille viis läbi M. Kesler. See näitab asjade tegeliku seisu ja see on kõike muud kui roosiline.

Info
14. märts 2019 09.39 #10363 Svennu
Svennu vastas teemale Merikas, merikas....
Nipi? Kui palju klubide ajastul maimude juurdeasustamisega jõgedesse tegeleti? Kes maimu kasvatas üldse või kust seda saadi?

Info
14. märts 2019 10.11 #10364 nipi
Oi sellega tegeleti jõudsasti. Asustamine toimus kalateadlaste soovitatud mahus nii Tartu, Võru kui ka Järva klubides. Üldine maht mõlema piirkonna kohta oli aastail 1962-80 ca 150 000 maimu Ahja, Võhandu ja Pärlijõgedesse ja 100 000 maimu Pärnu ja Põltsamaa vesikonda Pärnu, Seinapalu, Vodja, Esna, Vardja ja Oostriku jõgedesse.
Need olid põhiosas meriforelli maimud,sest teadlaste hulgas valitses seisukoht, et meriforell muutub aastaringselt jões elades jõeforelliks ja et sisulist vahet neil pole. Neid maime osteti nii Keila-Joa kalamajast kui ka hiljem Põlulast.
Lisaks saadi 1970.a. ca 6000 otseselt jõeforelli maimu asutamiseks Vodja ja Seinapalu jõgedesse.
Lisaks asustati nii Eesti vabariigi ajal kui ka pärast sõda vikerforelle. Esna jões tollal jõeforelli tänu suurele põllumajandusreostusele oli väga vähe, kuid seal kasvas jõudsalt Roosna-Allikult ostetud vikerforell ja teraspea-lõhe.
Täpsemat infot tollase asustuse kohta leiab mu raamatust Jõeforell. Püük ja majandamine.Tln, 2016, ja Järvekülg,A. "Eesti jõed." Trt, 1999, sealt vaadata mainitud lõuna-eesti jõgede kohta, ent ka kunagine Pärnu jõe forellirikkus on markeeritud sõnadega "väga rohkesti," ja " esines üle 3 kg. kaaluvaid isendeid." Seda kõike enam pole.

Info
14. märts 2019 11.36 #10365 Svennu
Eks nagu igal mündil on kaks poolt, on ka praegusel süsteemil omad plussid ja omad miinused. Samamoodi oleks klubidega.
Selles mõttes on ju nipil õigus, et see raha mis jõeforelli lubadest saadakse võiks ikkagi minna otse nende jõgede hüvanguks. Kas siis maimude või muu heakorra näol. Praegu kaob see raha lihtsalt ühte põhjatusse potti.

Arusaamatu on üldse see, et miks osadel jõeforelli jõgedel tuleb luba osta ja osadel mitte. Kui palju vähem jõekajõgi on siis näiteks jäni, umbusi või ambla? Käiakse neis tihi haugi elussöödaga püüdmas? Või korgiõngega säinast/särge? Enne võiks antud liike antud meetoditel pärnu jõe lehelõigus püüda või preedi alumises otsas, kui eeltoodud jõgedel. Ja selliseid jõgesid ja jõelõike on Eestis väga palju, kus peale jõeka väga muud püügikala ei elutsegi.

Kui klubi seisaks konkreetse jõe heakorra eest ning suunaks lubade müügist saadud tulu ka selle jõe hüvanguks, piiramata, käskmata, poomata ja laskmata siis usun, et poleks ühelgi kalamehel selle vastu midagi. Vastupidi, ma makskas oma loa raha parema meelega ära teadmisel, et antud jõgi saab selle raha eest mõne maimu võrra rikkamaks. Ja kui ma see päev saaki ei saa, siis ongi jõgi võitnud.

Paraku inimloomust, eestlaste mentaliteeti ja ahnust arvestades on hirm, et see raha ei jõua kellegi taskutest kaugemale, lisaks on hirm, et kõik soovijad ei pääse löögile. Ei imestaks, kui keegi end teistest suuremana tundma hakkaks tagudes rusikaga vastu rindu: "Mina tegin, minu oma, teie poisikesed olge vait".

Info
14. märts 2019 11.49 #10366 Svennu
Ja mis puudutab kalarikkust meie jõgedes, siis olen jätkuvalt seisukohal, et olukord ei ole halb. Kui minna püüdma ja ka vaeva näha siis kotikala saab pea alati. Kui tunnike niisama jõlkuda mööda kallast ning mõne viske ka ehk teha, siis jah ilmselt jääd nupuks.
Samas minul puudub ka võrdlus kaugemast ajast. Olles ca 10a jõekat aktiivselt püüdnud, pole ma aru saanud, et kalu selle ajaga vähemaks jäänud on. Samas võibolla on ka jäänud, sest äkki aja jooksul tekkinud vilumus on kompenseerinud selle, et saagid pole eriti muutnud. Mis aga toimus enne seda, ma ei tea kuid tõenäoliselt tol ajal kala ikka rohkem oli. Puhtalt seetõttu, et püüdjaid oli vähem, nõuka aeg polnud paljudel autotki, millega kuhugi oostrikule sõita. Mõned lähema kandi inimesed vast püüdsid seal ja oligi kõik.
Samas arvan, et kui tänane olukord jääks minust maha ka minu lastele ja lastelastele, siis võiks rahul olla. Pole see asi nii must midagi, nagu nipi presenteerib. Jah võrreldes kunagiste hiilgeaegadega on kalu vähem (kohati võibolla palju vähem) aga kohe kindlasti ei ole meie jõed tühjad.

Info
14. märts 2019 12.03 #10367 nipi
Mina näiteks ei usu et toimus mingi Vabadussõda. Mind tollal polnud. Paar pauku lasti aga seda ei saa veel sõjaks pidada.

On ju nii?

Info
14. märts 2019 12.08 #10368 nipi
Muidugi - kui peale lasta kari eesti talupojamentaliteedist ja rehepaplusest läbi imbunud kirjaoskamatuid moonakaid, siis ei pruugi tõesti palju järgi jääda.

Teiseks -huvitaval kombel on need vastukisajad kõik elavad väljaspool Järvamaad.

Ma ei kujutaks ette, kuidas ma läheks ütleme Põhja-eestisse meestele ette kirjutama, mida nad teha tohivad või mitte.

Ma oleks samasuguses seisus- ajaksin välja emotsionaalset sooja õhku ja argumente mul samamoodi poleks.

Info
14. märts 2019 12.14 #10369 nipi
Eespool ma viitasin, et millegipärast ei kohtagi forellijõgedel enam kaaspüüdjaid. Nõuka ajal tulid nad ikka julgelt vastu, rääkisime juttu, vahetasime muljeid.

Nüüd selliseid enam pole.

Kuid imelikul kombel olen ma kuulnud enam kui kord, kuidas kummik võpsikus krabistab...

Aga kodus arvuti taga klõbistada on nii turvaline..

Selle kohta ei oska enam muud arvata, kui et lubadeta püüdjaid on ikka kõvasti rohkem kui klubi ajal oli.

Sellepärast osa püüdjaid mu arvates seda "praegust korda" - mis endas ei sisalda absoluutselt mitte mingit tegevust, või majandamist, mitte mingit hoolt varude taastamise või kompenseerimise eest, kontrollist rääkimata, toetavadki.
Ma pean silmas ikka sisemaad, mitte mereäärseid alasid.

Info
14. märts 2019 12.18 #10370 Jeekim
Jeekim vastas teemale Merikas, merikas....
Svennu, sinu statistika on püügistatistika. See muidugi näitab sinu arengut ajas, samuti püügivahendite arengut ja nagu sa ise märkisid ka püügivõimaluste arengut. Võrdluseks on palju sobivamad muutused noorjärkude loenduses, kudepesade loenduses, kudekalade hulk ja suurus. Nende muutuste võrdlemine erinevatel aegadel annab palju tõesema ülevaate.