Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõeforelli hooaeg 2016

More
7 years 11 months ago #8135 by ceemic
Replied by ceemic on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Elustame teemat...

Märkamatult kätte saabunud "suvi" on käima tõmmanud ka minu lemmik aja hooajast - ööpüügid.
Pime mets ja jõgi kuidagi kutsuvad, mis sest, et öösel veel väga valge just pole.
Üks õhtupoolik saigi leitsakuga läbi metsa allavoolu marsitud, et vastuvoolu püüdes hommikul mugavalt auto juures lõpetada. Vahepeal kiikasin ka jõe äärde, et mõned kontrollvisked teha, ning õnnestus üks alamõõduline selle käigus tagasi lasta.
Õigest kohast püüdma asudes käis veel paar alakat otsas, ning üks kala tegi ka kaks kena keerutust landi taga (selle pärast ma vist forellil üldse käingi :) ).
Siis oli aga jupp maad vaikne olnud, kuniks ~23:05 ajal "ah-teen-veel-viimase-viske-siia-enda-ette-kalda-äärde" käigus väga lähedalt kena kala pinnast hirmsa pauguga vobleri ära võttis, ning siduri kärisedes jõe keskele jeehat tõmbas. Seal ootas teda veest 45-kraadise nurga all väljas puutüvi. Kuidagimoodi õnnestus tal sinna otsa ronida, niiet kui ridva tugevamalt looka tõmbasin, lohises ta mööda seda vette tagasi. Veel mõned lühemad sööstud ja keerutamised, ning sain näpud kukla taha.
Senine hooaja ilusaim kala, ning ka punaseima lihaga (vist ainult kirpvähi dieedil, nagu mao lahkamine näitas).


l43,5 L47,5 1310g
The following user(s) said Thank You: hannes, STF, Rainer, Ilves, Madis, elmerike, Ridiculous, Foreman, Urmps
More
7 years 11 months ago #8141 by Rainer
Replied by Rainer on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Eile siis minu üheksas jõekapüük sellel hooajal. Ütleme nii, et seekord oli teisiti, sest kui tavalsiselt on äratus öösel ja püük algab hommikul varavalges, siis eile alustasin püüki umbes kella nelja ajal pärastlõunal. Päike oli veel kõrgel taevas ja ilm oli minu jaoks kõike muud kui "idekas forelliilm"... :silly:
Aga sellegipoolest, olin seda püüki ja just sellist kellaaega juba tegelikult mitmed päevad ette planeerinud ja kohale sõites lootsin ainult ühte - et kedagi ees ei oleks, sest tegu ju ikkagi puhkepäaevaga ja sellise kellaajaga samuti. Õnneks kohale jõudes oli plats puhas!
Ütleme nii, et väga mõnus oli püüda, sest algul sai täitsa lühikeste varukatega olla (kuniks sääsed sööma hakkasid) ja no on ikka kordades mugavam püüda kui hooaja alguses miinuskraadidega.. :lol:

Okei, nüüd siis püügi juurde.. Ega tegelikult palju sellest rääkida pole, sest päike oli kõrgel taevas ja enamustes kohtades siras otse peale, mis ajas forellid peitu. Kus vähegi varjulisem koht oli, seal näitas ennast kala kas pinnas käimisega või leechi togimisega. Togimisi ja pinnas laine tekkitamisi oli tegelikult mitu ja see hoidis ka adreka korralikult üleval. Kätte õnnestus saada tegelikult ainult 1 kala ning õhtupoole, kui päike oli juba madalamal, siis käis veel 2 mõõdukat otsas, kes mõlemad tegid üsnagi korralikku tantsu, aga läksid siis omateed. Päris ägedad on need võtud, kus kala tuleb pinda ja sõna otseses mõttes on vee peal rohkem kui vee all, aga ka otsast minemise võimalus on siis minu meelest suurem. Vähemalt nii on näidanud praktika. Tegelikult ma oleks need 2 kala nagunii tagasi lasknud, sest kala oli juba kotis, aga no käest läbi oleks võinud ju ikka käia. :silly: Õhtupoole kui päike oli madalamal, oli kohe kenasti näha kuidas kala aktiviseerus ja seda just pinnas käimise osas.

Aga see üks kala, kes kätte saada õnnestus oli endalegi üllatuseks päris kobe ja ühtlasi ka minu isiklik jõeforelli rekord. Tuli küllaltki sügavast kohast ja päris jõulised sööstud tegi, üritas ka kalda alla pugeda, aga seda õnnestus vältida ja tegelikult üsna ruttu saingi näpud lõpuste taha. Kala paistis veest isegi suurem ja peas spekuleerisin igasuguste kaalunumbritega (no mis sa teed kui neid suuri nii harva tuleb ja pole harjunud nendega) :lol:
Igatahes mõõtmine ja kaalumine tehtud, palusin looduse käest vabandust ja võtsin kala kotti. Kalal oli väga ilus punane liha ning magu oli pungil täis puruvanasid, kohati tundus et isegi kruusa ja muda, aga no kurat teab mis nende puruvanade söömisega sealt kesta seest kaasa tuleb. :)
Ühe fileepoole soolasin ja hommikul maitses imehästi, teise fileepoole panen õhtul ahju.

L50 1350g





Edu kalavetele!
Attachments:
The following user(s) said Thank You: hannes, ceemic, STF, Ilves, elmerike, Foreman

More
7 years 11 months ago #8142 by STF
Replied by STF on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Käisin ka eile õhtul üle pika aja küla taga ojal. Kalad olid ikka mujal või oli võtt kehvake. Vaid kolm-neli väikest forelli jäi landi otsa, neist üks tuli vabaks lasta, teised said ise plehku. Proovisin mitut lanti, huvi tekitas üksnes 7 g Tasmanian Devil.

Jõeforell ahju? Proovisin minagi korra, rohkem nii head kala ei raiska. Jõeforelli liha on minu arvates küpsetamiseks liiga õrn, poekala saab ahjus parem. Turovski soovitab jõeforelli aurutada, ise pole proovinud.
More
7 years 11 months ago #8143 by Varnas
Replied by Varnas on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Algselt oli plaanis eile merele minna, aga kuidagi liiga palav tundus ilm selleks.
Sai otsustatud ühe Harjumaa jõe kasuks, kus korralik dzungel, ehk isegi pildilt ära tuntav. Võtsin enda jaoks uue lõigu, kus varem polnud käinud. Kala oli üpris aktiivne, pinnas küll kedagi käimas ei näinud, aga päris pull oli vaadata, kuidas üks suurem forell ajas madalas mingit väiksemat kala taga. Mõne mõõdu moodi tegelase sain võtma ka, aga seekord kõik said ise lahti, enne kui minu käte vahele jõudsid. Röövikutele ka nähtavasti antud jõgi väga meeldib, sest lisaks 5 tonka kahjutuks tegemisele tuli ka üks mõrd ära lõhkuda. Tuleb vist tihedamini seal käia, röövlitel elu raskemaks teha.

Attachments:
More
7 years 11 months ago #8144 by srs
Replied by srs on topic Jõeforelli hooaeg 2016
STF, proovi pannil praadida. Filee võiga kuumale pannile, natuke ühelt poolt, natuke teiselt poolt, kuni kenasti krõbe pealt. Siis lase veidi taldrikul järelküpseda. Jääb seest sigahea mahlane ja õrn, pealt krõbe. Nahk muidugi jäta fileerimata.
More
7 years 11 months ago #8145 by aapua
Replied by aapua on topic Jõeforelli hooaeg 2016
stf ja srs - vahest ma isegi seda pattu teen, et seda kala praen. Minu väärastunud maitse jaoks ainult üks variant söödav on: mitte filee, vaid seibid. ca 2 cm paksused seibid, ok poolteist pigem. Tilk sidrunit peale, natsa soola ja kindlasti musta pipart. Pannile puhas või (isegi ülineitsi oliiv jääb lahjaks), pann hästi kuumaks ja seibid pannile. Ühe poole praadimise aeg ca pool minutit, isegi vähem, see oleneb seibi paksusest. Teine pool samuti korraks pannilt läbi ja valmis. Õige tulemus on nagu loomaliha steigil - seest peab asi jääma toores kuni "medium", mahlane. Aga õige on jah see, et looduslik kala on liiga kuiv praadimiseks.
The following user(s) said Thank You: Joosep
Time to create page: 0.219 seconds
Powered by Kunena Forum