Foorum

question-circle Rando voblerid

Info
16. veebruar 2014 18.18 - 16. veebruar 2014 18.19 #4327 Rainer
Tervist kalamehed!

Siiani olen püüdnud sellistes naturaalsetes toonides lantidega. Enamjaolt pruunikad, hallikad ja beežikad toonid, mis rohkem forelli toitu meenutavad (nt Are, Rapala ja Salmo vobleritega), aga tekkis mõte soetada endale ka mõni Rando vobler. Randol on kõik voblerid minu jaoks natuke võõraste värvidega, sest nagu ühest siinse portaali käsiraamatu peatükist lugesin, siis peaks lant olema kala toidule küllaltki sarnane.

Siit ka küsimused teadjamatele meestele:
1) Kui vastupidavad keeled Rando lantidel Are omadega võrreldes on (ei loobi vastu puid pidevalt, aga vahepeal kui lant järsult kuskilt lahti pääseb, siis tahes tahtmata...)?
2) Kui osta näiteks 5 lanti, siis milliseid värve peaks valima, miks (mõtlen, kas eelistada tavalist või sädelusega värvilahendust)?

Ei oskagi rohkem midagi küsida, aga kui kellegil veel lisaks mõni kommentaar või kogemus seoses Rando vobleritega jagada on, siis tuld!
Info
16. veebruar 2014 18.33 #4328 sven862
Ceemic vast teab palju rääkida neist :D

Aga omast kogemusest võin öelda, et tegu on heade lantidega, kindlasti on keel vastupidavam kui are omadel, kuna pole nii õhuke. Lant ise mõnusa raskusega ja hoopis teistsuguse mänguga. Ja need konksud....need on lausa eluohtlikud! :)

Ma ei usu, et forell neid täppe seal Are vobleritel kokku loeb jne....see ikka rohkem kliendi jaoks. Ega need Rando omad pole ju mingid ekstreemsed....kala ikka...ja väga hea lanti kaugelt jälgida.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: Rainer
Info
16. veebruar 2014 22.13 #4333 allu0
Kus neid näha saab ja mis hinnaga neid pakutakse? Kas vobleritega on sama mis kummiga, et kui päike siis sädelus või on miskit teistmoodi?
Info
16. veebruar 2014 22.17 #4334 sven862
randotuisk.eu/

Ei oska sädeluse kohta miskit arvata, ei tee ise sellest järeldusi, rohkem sisetunde järgi.
Info
16. veebruar 2014 23.27 #4335 raikoj
Head landid on, soovitan. Värvide teemast nii palju, et värve ei ole olemas. Värvid tekivad meie peas ja forelli väikeses peas tekivad veidi teistsugused värvid. Ainult sinist ja rohelist näeb ta umbes samasugusena nagu inimesed seda näevad, punast näeb ta veidi teistsugusena, aga teatud toonide nägemist ei ole inimesel võimalik ette kujutada. Loomulikult mõjutab värvide nägemist ka vee värvus ja forelli värvide nägemine muutub tema vanusega. Ühesõnaga, forelli saagi värvi imiteerimine on lootusetu ettevõtmine. Värvi valimisel aitab katse-eksituse meetod, aga arvan et vobleri puhul on värvist olulisem tema mäng.

Ise olen kõige rohkem kala saanud oranzi rando vobleriga. Ta on palju püügiaega saanud, sest sellest voblerist on raske ilma jääda. Ta lihtsalt ei lähe eriti sügavale. Kui midagi nendele lantidele ette heita, siis minu arust on need kolmikud veidi liiga rabedad. Kõigil kolmikutel on üks haru ära murdunud, ühel juhul tegi seda korralik kala, kuigi ilmselt oli kolmik ka eelnevalt vatti saanud. Samuti on rõngad välja veninud. Samas, kuna teiste voblerite eluiga on tunduvalt lühem, siis võib-olla on see normaalne.
Info
17. veebruar 2014 01.26 #4336 sven862
Ei aja ise küll neid värve taga aga miks see värvi imiteerimine nii lootusetu on :o ? Kui minu peibutis ja saak sarnast värvi on, siis miks ei võiks asjal mõtet olla? Kas see, et peibutis on minu oma muudab kala nägemust asjast ?

Aga jah....kui osta forelli moodi vobler, siis ju ei tohiks väga effektiivne olla kuna ta ei söö eriti liigikaaslaseid :D Mina eelistan lihtsalt loomulikke värve aga eks see rohkem minu peas kinni.
Info
17. veebruar 2014 09.25 #4337 ceemic
Üht-teist oskan ma mainida ikka :cheer:

Rando voblerite keeled on väga vastupidavad.
Esiteks on nad paksud ja tugevad. Lisaks on nad sulatatud landi sisse (keele ots landi sees on "seenestatud").

Eelmise aasta lantidel esines tõepoolest üksikuid probleeme rõngastega. Ka ise suutsin paar rõngast sirgu tõmmata. Ühestki kalast õnneks ilma seetõttu ei jäänud.
Sellest hooajast vahetas Rando rõngad paremate vastu, ning see probleem on nüüd kadunud!

Konksuharu murdumisest kuulen esmakordselt. Kui jämeda nööri/tamiiliga Raiko püüab?
Minu meelest on konksud hoopis piisavalt pehmed, et kinnijäädes on võimalik neid veidi sirgemaks tõmmata ja seeläbi lant päästa.

Lantide värvi üle võibki vaidlema jääda, ning lõpuks on kõigil sisuliselt õigus.
Forellipüügis ei ole mõtet "stamp-reegleid" otsida. Iga püügipäev on erinev ja tihti puudub igasugune loogika (vastupidiselt igasugustele "käsiraamatutele", mis kirjutavad ka forelliteemades paljukäsitletud soovitusi).

Rando pole sellest saladust teinud, et tema on oma lantide juures seadnud kõige tähtsamaks mängu. Värv on alati pigem kalamehe jaoks.
Ka minul on omad lemmikvärvid välja kujunenud. Kui nüüd küsida põhjendust, siis ma ei oska sellele vastata. Lihtsalt on nii, et üks lant saab rohkem püügiaega, kui teine. Olgugi, et teist värvi lant võiks tuua täpselt samapalju kala. Ma olen üsna laisk landivahetaja ja on juhtunud püügipäevi, kus ongi ainult 1 lant terve päev otsas.
Kui kedagi minu eelistused huvitavad, siis lemmikud on must/must-säde, punane-säde, punane/oranž, hõbedane. Aga ka kollane ja pruun.
Eelmise hooaja kõik 63 mõõdukala sain ma Rando lantidega ning enamus just nende loetletud värvidega.

Seda vabadust ma endale ei võta, et väita, et näiteks Meppsi pöörleva või Rapala Countdowniga oleksin vähem/rohkem kala saanud.
Lanti peab lihtsalt usku olema ja lant peab meeldima.
Mulle nende lantidega püüda meeldib.

Edu kõigile kalavetel! :fish:

PS! Rando pole kunagi palunud mul tema lante reklaamida, või kiita. Ammugi ei maksa ta mulle selle eest, et ma tema lantidega püüaks (on olnud selliseid arvajaid :D ). Ostan samamoodi oma landid, nagu kõik teised.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: Rainer, Ilves
Info
17. veebruar 2014 09.55 - 17. veebruar 2014 09.59 #4338 Rainer
Peab ilmselt sisetunnet usaldama ja mingi valiku langetama, kui palju tavalisi ja palju sädelusega võtta.

Tänud tarkade vastuste eest!
Info
17. veebruar 2014 11.06 #4340 raikoj
Püüan 0,2-0,23 mm tamiiliga. Ilmselt räägime erinevatest kolmikutest, sest pehmus oli viimane asi, mida neile, mis mul olid, süüks oleks saanud panna. Aga nagu ma ütlesin, said need landid rohkem vatti kui nende elueaks ette oli nähtud. Üks on veel praegugi alles ja tõi eelviimanegi kord mõõdukala, kes edasi läks ujuma.

Värvi imiteerimine on lootusetu ettevõtmine, sest see milliseid toone inimene forelli saagil suudad eristada, erineb väga olulisel määral sellest, milliseid toone forell suudab eristada. Ja veel suuremaks läheb erinevus, kui need toonid peibutisele proovida kanda. See on peaaegu nagu must-valge nägemisega inimene prooviks värvidega maalida. Mingisuguse tulemuse ta kindlasti saavutaks, aga värvinägijale mõjuks see kindlasti kentsakalt. Selle võrdluse juures oleks inimene see, kes oleks värvipime ja forell see, kellele tulemus kentsakalt mõjuks.

Suurim erinevus värvide nägemises tuleb sisse sellest, et inimesel on trikromaatiline värvide nägemine, forellil aga tetrakromaatiline. Kusjuures, silma kolvikeste optimaalsed neeldumislainepikkused on inimesel ja forellil mõnevõrra erinevad. Ehk siis forell mitte ainult ei näe värve paremini, ta näeb neid ka teistmoodi. Siit ka see järeldus, et forelli jaoks "naturaalseid toone" ei ole inimesel võimalik imiteerida ja kogu sellel naturaalsete ja mitte-naturaalsete toonide vastandamisel ei ole väga palju alust.
Info
17. veebruar 2014 11.45 #4341 Rainer
Vot selleks mulle siin foorumis meeldibki, et jutt mida räägitakse on igati asjalik ja mõnus lugeda. :)
Info
17. veebruar 2014 12.21 #4342 Jeekim
raikoj heale kommentaarile lisaks on kirjanduses sarnaseid viiteid näiteks ka nn. camo-riietuse kohta, sest ka seal me ei tea millised inimsilmale nähtamatud lainepikkused tagasi peegelduvad või neelduvad ja seega võivad teistsuguse nägemispiirkonnaga faunale hoopis erineva mulje jätta.
Info
17. veebruar 2014 21.16 #4343 timo
Hetkel on teatud värvide osas Randol tarneaeg c 1-1,5 nädalat. Tegin tellimuse ja jään pikisilmi neid meistriteoseid ootama B)
Info
17. veebruar 2014 21.31 - 17. veebruar 2014 21.32 #4344 Rainer
Tegin ka täna tellimuse, ütles mullegi, et võiksin ca 2 nädalaga arvestada. :)
Info
18. veebruar 2014 12.33 #4347 -antero-
Kiidaks ka Rando lante. Eelmine hooaeg saigi sisuliselt ainult tema toodanguga püütud ja kalu kaldal käis ikka omajagu. Rekordiks jäi 2,5kg merikas jõest. Forkal oli 960g. rekordiks, aga korraliku pilti sellest kahjuks ei saanud. Mis värvidesse puutub, siis olen katsetanud erinevaid, kuid märkimisväärset vahet pole tuvastanud. Kui siis ainult see, et punakat tooni lantidega sai esimest korda Pirita jõest välja meelitatud korralikud ahvena pätsid. Olen proovinud ka trollimist nende lantidega ja samuti haugi/ahvenat tulemuslikult saanud selle käigus. Pole poest tükk aega enam voblereid ostnud kuna olen sellisel seisukohal, et pigem toetan isetegijaid ja harrastajaid, eriti veel siis kui asi toimib väga hästi. Minu poolt ainult kiidusõnad ja kuhjaga edu Randole!
Info
29. mai 2014 23.29 #4936 motosport
Kiidan ka rando lante. Suurimad kalad oma kodujõest välja kiskund. Pole küll forellid, aga landid on väga head. Edi lantide kohta ei saa seda kahjuks öelda - mängivad hästi, aga pole ühtegi kala saanud ja väga nigelalt lendavad.