Foorum

question-circle Kalastusaasta 2013. Vaatame tagasi.

Info
23. detsember 2013 23.47 - 24. detsember 2013 13.19 #4129 hannes
Aastanumber hakkab vaikselt vahetuma. Seepärast oleks kena aastale tagasi vaadata ja kokkuvõtteid teha.

Kalale jõudmisega on nii nagu on - kahjuks pole seda vaba aega kamaluga võtta. Seepärast on tegelikult hea meel iga käigu üle... ka siis, kui kott tühjaks jääb

Niisiis, kokkuvõtte kalastusaastast 2013. Kuna ajasin taga põhiliselt kolme kala, siis jagasin ka ülevaate kolmeks:

1. Jõeforell. Hooaja esimene pool 5+, päris tihti sai ilusa kalaga koju tuldud. Kevadel oli meeldiv avastada, et suurem kala on ühte mu lemmikjõkke tagasi tulnud. Kahjuks pidin sügise poole mõru meelega tõdema, et see kala on samast jõest uuesti jalga lasknud :)
Hooaja teine pool enam nii roosiline ei olnud, kuigi miskit ikka kotti tilkus. Aasta meeldejäävamaks käiguks oli avastustrip ühele uuele jõele, kust kahepeale kolme väga ilusa kalaga tagasi tulime. Olgugi, et vahepeal oleks sellese jubedasse sohu oma elu ja tervise jätnud :)

2. Meriforell. Vaikselt hakkan poindile pihta saama. Selle hooaaja peamine avastus oli see, et peab rohkem erinevates paikades püüdmas käima, et tekiks parem ülevaade. Muidu ei arene :) Näide - paar nädalat tagasi sain kaks kala sealt, kuhu ma nö olude sunnil püüdma läksin. Kaine peaga (mitte võtta sõna-sõnalt :) ) poleks ma sinna läinud. Saakidega väga "uhkustada" ei saa, põhiliselt alamõõdulised, kuid ka saia peale on merepunast saadud.

3. Haug. Panustasin Soomele, kuid suurim isend tuli hoopis kodumaalt. Katsetasin sel aastal päris palju uusi lante ja mitmed neist saavad ka järgmisel aastal kõvasti püügiaega (Y)

Ja veel...Koha ei saanud, kuigi lootsin (Soome + Emajõgi). Ühe uue liigiga sain linnukese kirja - ümarmudil :) See on siis see kala, mida Eesti kalamees on 10 aasta pärast põhiliselt sunnitud püüdma (loodame siiski, et seda ei juhtu). Muideks, õlle kõrvale maitses päris hästi.

Kokkuvõttest jäin aastaga igati rahule - võrreldes eelmisega nagu öö ja päev.

Oleks huvitav lugeda, kuidas vaatavad hooajale tagasi ka teised foorumlased.

Saagirikast uut hooaega!

PS. Aasta pole veel läbi. Äkki annab nädala lõpus merikapunkti veel natuke täiendada :)
Info
24. detsember 2013 12.05 #4131 lepik
Lühikokkuvõte... sain paar uut ja hüva kalastuskohta avastatud ja latikurekordit uuendatud. Tipphetk oli naise silme all euroaluse väsitamine :cheer:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes
Info
24. detsember 2013 22.22 #4132 pehkucho
Minu lõppev aastga möödus kalastamise osas suht passivselt kuna tunnen ,et ei saanud niipalju veeäärde kui tahtnud oleksin.aga kala sain ikkagi ja avastasin mõne uue koha kuhu kindlasti tagasi lähen aga on ka neid koht kuhu ei lähe.Lante kaotasin seeaasta vähem kui muidu vähemalt mälujärgi tundub nii.Aga tundub et veekogud veel niipea jääkooriku alla ei lähe ja spinningut veel kapiotsa ei viska.
Info
25. detsember 2013 01.27 #4134 Napsitrall
Ma peaks ütlema, et see aasta sain kalale ehk 25%(kui sedagi) võrreldes teiste aastatega ja kiidelda pole millegagi. Ei ühtki rekordit,uut kala ega ka uut kalastamise kohta. Ajapuuduse tõttu enamus püükidest oli siinsamas Keila jõel. Aga,aga, veevaeguse tõttu oli see jõgi pigem selline seisva veega mülgas ja kala sellises +30 vees ilmselgelt elada ei taha ja sealt ka mu olematud saagid. :dry: , aga see mu enda süü, et ei leidnud aega kaugemale kuskile minna. Loodangi järgmiselt aastalt kõige rohkem, kõige tavalisemat vaba aega, et saaks loodusesse tuuseldama minna. Kui vett antakse ,siis saan ka siinsamas jõel korgi põrnitsemisest isu täis. ;) Edu kõigile ja häid pühi ka.
Info
25. detsember 2013 22.11 #4135 Matu
See aasta läks päris hästi kalal sai käidud rohkem kui eelmistel aastatel.Haugidega läks hästi sai püütud paar ilusat kala suurimad 3kg ja 2,5kg maeriforelli ja jõeforelliga uhkustada ei saa sest jõeforelli ei saanud ja meriforelli ei saanud püüdmagi sain ühe ilusa turva nii 1kg
ahvenaga läks hästi suurim kala oli 0,75kg kuid koguseline rekord oli umbes 2,5 tunniga 48 ahvenat seal juures veel paar havi nolki ja kümmekond ahvenat läks otsast ära.Ning särge ja muud prügi sai ussiga kurguauguni välja loobitud.Oli päris hea aasta. :)
Info
26. detsember 2013 10.22 #4136 ceemic
Võrreldes eelmise hooajaga oli nii püügikordasid, kui ka summaarne püügiaeg veidi väiksem sel aastal.
Vastavalt siis 93 vs 82(sel aastal võib veel 1 kord kindlasti lisanduda). Ajaliselt 19p00h25min vs 18p14h05min (aega olen arvestanud alati nö esimesest viskest viimase viskeni; püügipäeva kogupikkuse täpsus +/-5min).

Ajaliselt suurem osa kuulus kindlasti jõeforellile, kuigi püügikordasid sel hooajal 33 (eelmisel 34).
Püügiaeg kokku jõekale 11p15h24min, ehk siis keskmine püügipäeva pikkus 8h28min (eelmisel 9h23min).

Lõppev aasta on saagikuse poolest olnud kõvasti parem, kui eelmine.
Jõekat õnnestus tabada üle 2 korra rohkem, kui eelmisel hooajal. Parimal päeval seejuures 13 mõõdukala kaldale.
Haugi tuli kindlasti rohkem, kui aasta eest.
Kui eelmine hooaeg mõõdukoha tabamata jäi, siis sel sügisel tuli neid väikse ajaga lausa 7tk.
Oli ka üks väga hea ahvenapäev, kus spinnaga mõne tunniga hunnik ilusat kala tuli.

Äramärkimist väärivad uued rekordid jõeforelli (2,16kg), koha (1,81kg), haugi (4,31kg) ja tursaga (3,00kg).
Tabatud sai ka esimene vikerforell.

Jääpeale sain vaid kahel korral. Ka väljaspool Eestit oli püüke vähem, kui eelmisel aastal.

Uuel aastal uue hooga :fish:
Info
26. detsember 2013 22.07 #4137 neutral
Ceemicu übertäpset statistikat mõnus lugeda. Enda oma tuleb umbestäpselt mälu järgi.

Hauge palju saanud aga suurim vaid 2,4kg
Ahvenasaagiga ka rahul, suurim 400g
Säinas 1,2kg
Meriforelliga tegin sel aastal alles algust. Plaanis järgmine aasta kõvasti selle kala tabamisele rõhuda.
Ja igasugust pahna veel, mida pole mõtet kirja panna.
Info
28. detsember 2013 15.24 #4138 m2nnja
Tundub, et selle hooaja võib lukku panna. Elus esimest korda tegin ka statistikat:
Kokku käisin 65 korda, millest 10 korda meres merikat spinnaga ning 55 korda siis esimest hooaega lennukaga jõgedel / järvedel.
Kaladest siis:

66 jõekat
14 roossärge
15 säinast
6 vikrit
14 harjust
4 haugi
2 ahvenat
3 viidikat
2 turba
Ning spinnaga merest 8 merikat.

Koju tõin vaid 2 jõekat ülejäänud CjaR ning 4 merikat, 4 vikrit ning mõned säinad. üks kilo+ jõekas läks samuti tagasi kosuma. Lihtsalt palavad ilmad ja tahaks rahulikult püüda, eriti kui pikalt sõidetud. Pealegi ega nad väga kenad enam välja ei näe kui koju jõuad ;)
Aasta tipp elamus oli kevadine merikapäev, kus sain ühest kohast kolm kala ( 1,6kg; 2,4kg ja 3,52kg) Ning lennukaga varakevadel 1,4kg jõekas.
Väga elamuste rohke aasta :)
Head vana aasta lõppu kõigile!!!
Info
28. detsember 2013 21.19 #4139 hannes
m2nnja, ega ometi kõik need kalad nimekirjas (va merikas) lennukaga?
Info
28. detsember 2013 21.43 #4141 m2nnja
Hei Hannes. Kõik teised jah lennukaga ikka ( Igaks juhuks mainin, et siin kõik kalad, kes käest läbi käisid, mitte ainult mõõdus.) Aga kui meri välja jätta, siis käisin alates 1 veeb. st kuni hooaja lõpuni lennukaga ;)
Info
29. detsember 2013 14.37 #4142 Napsitrall
Paganama hea on lugeda,et on ka hästi läinud kuskil. Siiras rõõm ja püüan järgmine aasta vilkam olla. :huh:
Info
01. jaanuar 2014 03.37 #4149 raikoj
Head uut kõigile ja vanal on nüüd joon all. Viimase hetkeni lootsin, et toimub veel midagi huvitavat, aga läks nii nagu tavaliselt.

Haugi käisin vaid paar korda püüdmas erinevates kohtades ja midagi huvitavat väga ei toimunud. Võib kindlasti vastu vaielda, aga minu jaoks jääb see siiski selliseks "tiri-ja-tõmba-püügiks". Panin ainult tähele, et erinevates veekogudes toimivad täiesti erinevad landid - ilmselt on siin rohkem nüansse, aga ei viitsi ennast neisse pühendada.

Jõeforelli hakkasin püüdma juba hooaja alguses, aga talvel nägin viie käigu peale vaid ühte korralikku forelli, keda kaldale ei saanud. Suvest jäävad meelde kindlasti aapuaga käigud, kellelt õppisin leechi mängitamise nüansse ja ilma kelleta ma ei oleks ilmselt nii pea selle peale tulnud, et ka jõeforelli püüdes võiks kahekäeviskeid teha. Ühel neist kordadest tõmbas väga korralik isend tamiili katki, siiani mõtlen tihti selle hetke peale. Uusi jõgesid päris nii palju ei saanud avastada, kui plaanisin, aga samas kurta ei saa. Ei saa kurta ka selle üle, et kala poleks külmikus olnud. Alamõõdulisi oli oluliselt vähem kui eelnevatel aastatel, samas korralik trofee on mul endiselt tabamata. Viimased korrad katsetasin monofiili asemel fluorocarbonit. Esimesed visked olid väga harjumatud, sest kõik oli veidi teisiti, samas üldmulje oli positiivne, nii et järgmist hooaega alustan kindlasti sellega.

Meriforelli hooaeg hakkas kevadel kohe üle 3-kilose kalaga. Aga nagu arvata oli, oli see avansiks. Kokkuvõtteks kevadel väga palju actionit ei toimunud. Sügisel tuli ära ainult 3 kotikala, aga alamõõdulisi käis käest läbi lugematul hulgal. Jällegi jäävad meelde aapuaga käigud. Kui esialgu tundus, et talt midagi õppida ei ole, siis väikesed muudatused viisin ikkagi püügistiili sisse. Enam ei vaheta nii palju lante ja ei eksperimenteeri nii palju kerimisega - kõik see vähendab aktiivset püügiaega ja teeb statistika pidamise raskemaks. Konksude ja rõngaste vahetamine tasus ennast kindlasti ära, nagu ka järelhaakimise praktiseerimine, sest terve hooaja vältel olid vaid üksikud kalade äraminekud. Samas toonitasid ikka nullikorrad, aga ma ei tee sellest probleemi. Vahel käin vaid paariks tunniks kalal ja kuna tunnen ennast ikka veel algajana, siis katsun käia erinevate ilmadega erinevate kohtade peal ja nii, et see ei oleks liiga suur ettevõtmine. Vahetasin välja ka oma monofiili, milleks on nüüd Gamakatsu Super G-line mille kohta ei oska ühtegi halba sõna öelda. Ta ei ole muidugi nii pehme kui Sufix XL, aga see eest on oluliselt tugevam. Tema eripära on, et sõlm peab 100% ideaalselt õnnestuma, sest muidu katkeb lihtsalt. Kasutan duncani sõlme ja kui see õnnestub, siis olen 0,3sega kõik landid lahti tõmmanud - alguses lihtsalt ei viitsinud sõlme mitu korda uuesti teha.

Võrguga proovisin samuti kalastada ja üllatusin positiivselt - natukene sportlikkust selle tegevuse juures siiski on. Elavalt on meeles siiakalade võrgust välja võtmine ja nende värske õrnsoolatud liha kuldne maitse. Ilmselt jääb võrgupüük siiski suviseks suitsuahju lesta püügiks.
Info
01. jaanuar 2014 15.51 #4150 STF
Leidsin läinud aastal jälle kalapüügi. Elan juba seitse aastat Järvamaal, aga sisevetel kalastamine oli mulle seni üsna tume maa. Pean silmas spinningupüüki, millega alustasin 12-aastaselt meres kahlates. Iseäranis võimatu tundus forellipüük neis risu täis ja võsaste kallastega niredes, mille vahel ma nüüd elan. Vodja, Esna ja Pärnu jõgi on kiviga visata. Niisiis leidsin forellipüügi, uue elamusterohke harrastuse. Ja pärast forellihooaja lõppu võtsin taas käsile ka haugipüügi.

Õppisin tundma kodukandi jõgesid ja loodust, veetsin tunde internetis forellijutte lugedes, tellisin Amazonist Cecil E. Heacoxi raamatu „The Complete Brown Trout”, mis algab sõnadega: „The brown trout is delight to the eye, exciting to the mind, stimulating to the spirit and delectable to the palate.” Tegin tasapisi tutvust jõeforelli eluviisi ja tema tabamiseks vajalike tarkustega, harjutasin kätt kerge spinningu ja pisikeste lantidega. Õnneks oli mul hea õpetaja, suurte kogemustega forellikütt (ütleme, et ta nimi on K), kes andis mulle esimesel ühisel püügiretkel oma landikarbist musta nr 2 Meppsi, jagas palju kasulikke näpunäiteid ning jutustas lugusid vanast Allperest.

Kaotasin esialgu õige mitu lanti. Neid, mida ei õnnestunud kätte saada ka keeruliste päästeoperatsioonidega. Närve ei kaotanud. Tasapisi asi paranes, aga seljakotti sigines väike Fiskarsi oksasaag, millest oli aeg-ajalt abi. Kaotsi läksid kalamehenuga, konksunäpitsad, lõpuks ka üks spinning. See ununes lihtsalt auto kõrvale maha, õnneks oli tegemist algaja odava Salmo tokiga ja lihtsa Okuma rulliga. Nii tekkis muidugi kohe vajadus poodi minna, et sealt tagasi tulla juba pisut parema varustusega. Hea õppetund. Lisaks kaotasin umbes viis kilo kehakaalu, sest forellipüük on teatavasti vägagi sportlik tegevus.

Avastasin mitu head püügilõiku, kuhu pääsen auto või rattaga vähem kui poole tunniga. K näitas ka mõnd klassikalist kaugemat kohta Koeru taga. Tegelikult avastasin terve uue maailma, millest ma kümmekond aastat olin lihtsalt mööda käinud. Mõne toreda püüginipi avastasin enda jaoks ka, näiteks kolmegrammise lepatriinu allavoolu ujutamise, millega õnnestus välja meelitada päris mitu vikerforelli. Selles kohas on üle jõe langenud nii palju puid, et landiloopimine on sama hästi kui võimatu. Väga naljakas elamus.

Nägin uduseid päikesetõuse, veest välja hüppavaid kalu, ka üht sooja vihmast hommikupoolikut, kui forell haaras lanti nagu sõge. Tookord olin lõpuks vööni vees, ilma pikkade kummikuteta, adrenaliin puulatvades. Nägin jäälindu kõigil kodukandi jõgedel, mitmel lõigul. Kohtusin kahe mägraga, kes tahtsid ületada puutüvest purret, mille juures ma kõrges rohus peidus olin. Priske saarmas ujus mööda, kobrastest rääkimata. Teisi kalamehi kohtasin forellijõgedel vaid mõnel harval korral. Nii et sain palju olla omaette, mõelda oma mõtteid või üldse mitte midagi mõelda peale kalamehemõtete.

Meisterdasin oma elu esimesed landid, millest üks „harjavarrest” pulk osutus tõeliseks haugimagnetiks. Naise tumepunase küünelakiga tuunisin mõne kõige odavama pöörleva landi, mis pahatihti tõid kala esimese viskega. Peotäis isetehtud pöörlevaid ja mõned spinnerbaidid ootavad katsetamist uuel hooajal. Katsetada tahaks ka putukate ja liitšidega (kas selline sõna on eesti keeles olemas või peaks ütlema ’kaan’?), naabrimehelt saab põdrakarvu ja ämmalt kuke kaelasulgi.

Püüdsin spinninguga jõeforelli, vikerforelli, haugi, ahvenat. Üks toredamaid päevi oli Orjakul sadama lähedal, kus viieaastase pojaga võidu tõmbasime käsiõngega välja priskeid kokresid. (Läxid grilli, mitte suicu;) Püüdsin kalal mitte lubada pähe pesa ehitada, kuigi see nõudis teatud pingutust. Kalastustarvete poes püüdsin mitte liiga hoogu sattuda, kuid seegi polnud kerge.

Võitsin juurde palju väärtuslikku aega. Naine kinkis enne jõulu Koržetsi õngitsemisraamatu, millest võib lugeda: „Iga kalal oldud päeva ei võta Jumal inimese elupäevadest maha, vaid paneb selle tema päevadele juurde.” Kui ühel suvepäeval pesamunaga Väinjärvelt koju sõitsime, ütles ta: „Issi, ma armastan sind.” Ja vanem poeg kinkis jõuluks kaks väga targalt valitud forellivooblerit. Sain hiljaaegu K-lt kirja meenutusega, et uus forellihooaeg pole kaugel. Aastavahetuse laual oli omatehtud landiga püütud küpsetatud haug sibulõunte, krevettide ja koorekastmega.

Vabandan, et sai pikk jutt.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: berku, timo
Info
01. jaanuar 2014 16.44 #4151 hannes
Üks meeldivamaid kirjutisi, mida selles foorumis lugenud olen...tänud STF ja toredaid elamusi uuel hooajal! :)
Info
02. jaanuar 2014 01.53 #4154 karlan
Eelmine aasta oli üpris edukas, uus jõeka ja haugi rekord. Avastasin, et kodukohast minevas nires ikka korralikud kollid sees, see hooaeg saab vähe põhjalikumalt seda jõge kammima hakata, spetsiaalselt sellel jõele teinud nii leeche kui voblereid. Alustasin hooaega aprillis lõpetasin septembri lõpus. Ahjaa jõeka rekord siis 1.2kg ja haug 2.5kg haug samuti forellijõest. Kalalkäike oli umbes 15kanti. Hea hooaeg aga eks järgnev võiks ikka parem tulla :cheer:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes