Foorum

check Jõeforelli hooaeg 2017

Info
02. aprill 2017 23.01 #9028 tamma
Voblerite ja karbi järgi tundub, et võib vabalt olla minu 2 või 3 aastat tagasi kaotatud karbiga. Tookord hõikasin kah, et leidja võiks märku anda.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
03. aprill 2017 12.07 #9030 tamma
Leidsin oma postituse üles, see oli märtsis 2015. Madis, kui see oli merre suubuv jõgi, siis 98% tõenäosusega minu landid. Pluss, üks plekk seal nurgas tundub olevat Viljar Metsiku prototüüp.

Info
03. aprill 2017 13.55 #9031 Mart1n
Ilus päev on pühapäev.
Väga tuju kalale minemiseks ei olnudki, pikalt mõtlesin, kas meri või jõgi või üldse... Otsustasin jõe kasuks, valisin lihtsa lõigu. Varasemast kergelt tuttav, millegi erilisega silma ei ole paistnud, selline jaluta ja loobi. Ei viitsinud väga võsas rapsida. Ilm oli lihtsalt mõnus, soe ja kevadine. Jõe ääres hakkasid väiksed lootused tekkima, kuni tekkis vastaskaldale teine kalamees. Oi kuidas mulle ei meeldi möödaminejad või kuidas neid nimetadagi. Lähevad sinust 100m üles voolu ja hakkavad püüdma. Sai siis natuke nii püütud, kuni kadus kurvi taha, mõtlesin ehk loobus. Kohe ka esimene kala, L35 jõekas, hakkab looma. Jõuan ka mina teisele poole kurvi, vennal mõõdus jõekas kotis...jommaijoo, juba teist korda sellel aastal. Nii ei saa kala püüda, võtsin jalad selga ja panin ülesvoolu lõikama, et ta maha raputada.
Uus lõik, esimesed kümmekond viset. Tunnen, kahel käis keegi nokkimas, vaikselt. Mõtlen endamisi juu lihtsalt nii väike, et vobler ei mahu suhu. Uus vise, tunnen uuesti nokk-nokk, kerimisse paus, võtt, haagin, kerin, midagi ei toimu. P*rse, leidsin lihtsalt "võtu koha." Ei, ikka liigub ja sinna kuhu ise tahab. Vintsin kala pinna poole, oppa jõekakoll, ei ole, liiga hele, haug? Hoopis merikas! Adrekas lõi südame käima ja käed värisema. Ja sellel hetkel mõistus kadus, kala 0,20mm liini otsas ja vobleri ühe kolmikuga suu nurgast kinni. Vaja kiirelt kätte saada, kallas kõrge-kahva ei ole! Lasin ühe põlve maha, teise jalaga otsin vees toetus punkti. Tõmban kala enda poole, panen käe peale, ei saa näppe lõpuste taha, vobleri vaba kolmik hakkub saapasse, kala keerab ja läinud. Läinud, mis läinud! Ja seda enda rumalusest. Ronin püsti, jalad ei kanna ja võtan hetke, et puhata, mõelda, juua, teen suitsu. Enesetunne paraneb ja jätkan püüki.
20m ülesvoolu, nii uskumatu, kui see ka ei ole, kordub sama. Selle vahega, et üritan kainet mõistust säilitada. 15 minutit parima kvaliteediga adrenaliini kuni kala laseb ennast ära võtta. Väsitamine oli äärmiselt keeruline, sest kala ei osutanud erilist vastupanu. Lihtsalt võttis vabalt, vastu punnis ainult siis, kui enda juurde tõin. Tean, et kalal ei tohi lasta puhata ja tuleb hoida tegevuses. Muidu võibki temaga jõeäärde jääda.
Ilmselgelt mereühendusega jõest, kus aga pais ees ja minu teada toimivat kalapääsu seal ei ole.

L62 ja 2kg, parematel päevadel kindlasti üle selle. Marja alge sees, peenike nagu hirss. Esimene kala oli paremas toitumises. Kudend rihma juttu palun mitte ajada, liha roosa.

Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, ceemic, STF, Rainer, elmerike

Info
03. aprill 2017 22.55 - 07. juuli 2017 13.46 #9032 Rainer
Möödunud nädalal sai jälle päev looduses oldud. Õnnestus ka üks kena jõeforell ära petta. :)
Ja mitte lihtsalt kena, vaid taas minu suurim. Minu jaoks on selline kala koll. That's my level. :D

No mis siis juhtus? Lühidalt...
Jõudsin oma püügiga kohta, kus võiks potensiaalselt kala olla. Ei roninud kohe augu äärele, vaid tegin pika heite juba päris kaugelt, omamata ise landiga visuaalset kontakti. Päike ka paistis ja lant oli must. Järsku vajus kala otsa ja möll hakkas pihta. Pani ühe vinge küünla, aga üldiselt väsis väga ruttu. Tegelikult oli see üks vinge kogemus, mida on sõnadega keeruline edasi anda. :)
L53, 1460g

Kui ma umbes kolm aastat tagasi jõekat püüdma hakkasin, siis mõtlesin, et üks ja ainuke õige ilm püüdmiseks on sombune ja niiske. Arvasin, et muidu kala suurt ei võta. Nüüdseks on üha selgem, et tegelikult on neid mõjutegureid palju rohkem ja aastaajati erinevad. ;)

Hooaeg on veel pikk ja kui nii edasi, siis ei julge pakkudagi, mis kõik saama hakkab (loodan, et midagi ära ei sõnunud).

Landiks ikka vana hea Rando vobler, mida olin lihtsalt pisut küünelakiga tuuninud. Ehk siis üle pika aja sai üks esimestest Randolt ostetud lantidest taas püügiaega ja tõestas, et pole mõtet veel maha kanda. :)
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, ceemic, STF, elmerike, Mart1n, Svennu

Info
04. aprill 2017 11.23 #9033 panajack
Plaan on see aasta forelliniresid avastada. Laupäeval saigi taas uus objekt sihikule võetud. Auto termomeeter näitas sõites -6, mõnus karge hommik. Ega väga suuri ootusi polnud püügile, aga sisimas ju ikka tahad, et midagi ka konksu hakkaks. Esimesed 2 tundi olid päris vaiksed, hakkasin juba arvama, et tühi jõelõik. Otsustasin seejärel panna otsa Randolt värskelt saadud halli hiire. Esimese viskega käis landi järgi korralik keeris... Jess, ikkagigi on siin kala ja hiir murrab :) Jõudnud ühte potentsiaalsesse kohta, kus oli auku ja oli ka kaldaalust, panin mõne viske, aga ei midagi. Aga neljandal viskel tõmbas ridva paindesse ja sidur hakkas kergelt kärrama. Algul oli väike haugikahtlus, aga õnneks see ei osutunud tõeks. Kala tuli suht lihtsalt kalda äärde ja nii ma ta õrnalt lumele aitasin. Küünalde möll jäi seekord kahjuks ära, aga hing oli rahul. 45 cm ja 1025g. Ütle veel, et hallil hiirekesel ei näkka :)
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, ceemic, STF, Rainer, elmerike, Varnas, Svennu, Evil

Info
04. aprill 2017 16.39 - 04. aprill 2017 16.48 #9035 Getto
Pirita, läks tagasi ilusti kosuma ennast. Selliseid käis 2 tükki veel käes ja üks ilus hõbe tegi ka natukene tantsu aga sai minema. UL'iga ikka jube kihvt, test 0,5-5 gr ilus U-kuju absoluutselt iga kalaga. Igavene kaif, tänasega siga rahul.

Konks näppu!

Parimat, Hendri.
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: wingsuit, Svennu

Info
05. aprill 2017 22.13 #9042 Heinzzz
Tervist!

Tahaksin uurida järvamaa forellijõgede kohta, kuidas seal hetkeseis on ja kus püüda võib. Kuna pole seal kunagi käinud ja plaan on see aasta minna, siis kõik soovitused oleks teretulnud. Ma tean et keegi ei hakka kindlaid kohti nimetama kus kala kõige paremini võtab, kuid siiski oleks tänulik mingisuguste vihjete eest, kuskohas jõe äärde minna ja kus oleks kõige mõtekam proovida.

Info
06. aprill 2017 16.07 #9043 Jeekim
Kui kalastuskaart ostetud võid püüda suvalises paigas, sest mõttetuid jõgesid seal pole. Kohale võid sõita igat teed mööda, kus liiklus lubatud (st. on kantud teede registrisse). Maa-ameti Geoportaalis Maanteeameti Kaardirakendusest leiad ka need teed tähistatuna teenumbritega. Mujal sõitmine võib tekitada sekeldusi keskkonnakaitsega või maaomanikega. Head leidmist ja kivi kotti!
Näiteks:
xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_id=UU75&user_id=at&bbox=595613.684926666,6528723.73612293,596853.667651996,6529875.62060845&setlegend=FUUKEMNR=1,SALUS_KAART=0,SALUS_PK=1&LANG=1

Info
07. aprill 2017 13.46 #9045 Hein
Hein vastas teemale Jõeforelli hooaeg 2017
Järva loa vajadust saad kontrollida pilet.ee-st - seal kirjas, mis jõgedele luba vaja. Need jõed, mis nimekirjas on, võivad, tõepoolest, üsna igalt poolt möödus kala välja anda.

Info
23. aprill 2017 09.58 #9071 OM
OM vastas teemale Jõeforelli hooaeg 2017
Jõudu!

Eile siis sai jälle üle pika aja jõe äärde. Koha valikul sai õhtul kaardi taga paarimehega vähemalt 3 korda ümber otsustatud kuhu siis lõpuks maabume. Plaan sai ikka paika ja hommikul asusime teele. Kedagi püügikohas ees ei olnud ja saime probleemideta püügiga pihta hakata. Suhteliselt püügi alguses käis mul juba esimene paksukene kaldal ära, kala venitas vaevalt mõõdu välja aga oli jäme nagu massiivse tammepuust laua jalg, vabastasin kala. Samast august tuli ka järgmine kala otsa, kuid olin viske teinud üle puu rondi, mis vees oli ja kahjuks kala võttis üsna noti lähedalt, nöör takerdus kuivanud kasetohu ääre taha ja selle ajaga, kui oma lühikeste jalgadega lähemale jõudsin joosta, siis oli ainus, mis nägin, üksildane lant kasetohu küljes.

Natukene aega oli vaikne, märkasin väga potentsiaalset kala kohta. Astusin vees sammu kõrvale ja ütlesin veel endamisi "NO NII", vise maandus meetrikese enda soovist lähtuvalt meetrikene valesse kohta, kuid see augus olevat kala ei seganud. Toimus korralik rabamine ja väikene maadlus, sain kala kenasti kätte. Jälle päris paksukene ja hea toitumise juures kala.

Samal ajal kui kalaga kaldale läksin tegi sõber samasse auku paar viset ja korralik kala käis lanti toksamas, kahjuks tegi ta seda ainult ühe korra.

Pärast mõningast vaikust nägin peale sõbra viset korralikku mulksatust ja ritv läks kenasti kaardu, kala otsas, kes osutas väga kõva vastupanu, kõigepealt sööstis ta rontide vahelt, mille alt ta välja kargas meie poolele, kalamees, ritv ja kala olid kõik ühel pool oksarisu, kuid tamiil oli ümber selle eesoleva risu, mina siis olin metsamees, kes risu hunniku otsas möllas ja tamiili vabastas. Sõber jõudis veel sidurit lahti keerata, et las ta siis läheb, päästsin tamiili lahti ja kui ritv jälle üles tõusis siis kala oli endiselt otsas. Vesi oli sogaseks trambitud, kuid see kala ei tahtnud sugugi alla anda, korjates järgneva oksarisu küljest tamiiliga oksasid kaasa, metsamees jälle pikkade sammudega läbi vee hüpates läks päeva päästma. Sain risust lahti, kuid sogases vees ei olnud kala näha ja olin kalale liiga lähedal, tundes toksatust vastu jalga sain aru, et kala ujus mu jalgevahelt läbi, tegin kiirelt paar koolitüdruku laadset keksu hüpet ja sain tamiilist üle. Kala leidis ka järgmise oksarisu mille alla ta puges, kuid õnneks tuli ta sealt alt ise ka välja, lõpuks saime kala ikka kätte. Kala L47 ja loetud grammid alla 1 kg.

Mina olin jäänud vette, sõber liikus kaldal, jõudsime väga ilusa kohani, kus jõe keskel oli sügav kanal. Mina siis tegin esimese viske ja sõber, kellel oli kalda pealt parem vaade jõudis öelda "HOPS" ja 2 sekundit hiljem sain aru, mida see "HOPS" tähendas, kala oli otsas. Kala tegeles küünalde ja sööstudega, mina omaltpoolt rontide ja risu ületamisega, kui jõudsin lähemale siis nägin vaeva, et ta risusse plehku ei paneks, natukene aega hiljem sain jälle kalaga koos veest välja kalda peale soojenema minna sest ilm oli suurepärane, mahasadanud lumi, mis puude küljest päikesepaistel soojenedes tükkidena vette kukkus, mis kõik toimus rahe, tuule ja pilves ilma vahel.

Paar viset samasse auku ja sain sealt veel ühe mõõdu piiril paksukese, mis mind ennast väga üllatas sest olin hetk tagasi sellesama oksarisu peal tatsanud, mille alt ta välja tuli.

Hiljem sain veel ühe mõõdus paksukese, nagu nad kõik seal olid. Jahedus ja nälg hakkasid natukene liiga tegema ja mõtted liikusid sujuvalt tagasijalutamise ja mõne tankla hamburgeri peale, mis sundis ka päevale kriipsu alla tõmbama.

Edu!
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, STF, Foreman, panajack

Info
24. aprill 2017 10.25 #9074 Tallakulutaja
Käib rabamine ja forellipesa algaja peas hakkab genereerima järgmisi mõtted: Oi rsk keegi on otsas … korralikud tõmbed. Wow, milline küünal. Jõhker kala ikka … nii suur rsk. Krt, et nüüd lanti suust välja ei raputaks. Oi oi oi seal on ju oksad, sinna küll ma sind lasta ei tohi. Kas on kala ikka korralikult otsas, kas võib nii kõvasti sikutada …. Huhh sai risust eemale. Kas nüüd see juhtubki, et saan oma esimese korraliku kala kätte. Jäle, kus ikka sikutab. Äkki on konks mokaotsas kinni. Kas peaks siduri rohkem lahti keerama ja mitte nii jõuliselt tegutsema, äkki tõmban suu puruks. Krt äkki peaks jõuga enda juurde kerima ja siis üritama võimalikult kiiresti ta kätte saada aga siis ta hakkab minu juures möllama hullult ja võib ka ära minna. Hmm aga kui teda seal vaikselt ujutan ja meelitan võib ka midagi juhtuda ja pärast kala läinud. Ei, jõuga ei sikuta enda juurde … meelitan ja ujutan ja väsitan vaikselt. Keeran siduri rohkem lahti, et mitte suud lõhkuda ... Oi oi oi mitte nii lahti ei tahtnud ma sidurit keerata …. rsk, kus pani minema alla voolu … seal ju need roikad … kas nüüd jäängi ilma kalast … palun palun palun tule sealt roigaste juurest ilusti tagasi ... huhh otsas ja tuleb vaikselt üles voolu. Kuramuse ilus suur kala ikka … huvitav palju selline kaalub …. kas tuleb üle pooleteise kilo ära … uju jah siin rahulikult sügavamas osas … äkki isegi 2 kg tuleb ära … okei kõigepealt pean ma su kätte saama … huvitav kuidas ma su siit kaldast üles saan … seal on üks madalam koht … peaks näpud lõpuste taha saama küll. Oi oi oi ära sinna kalda alla ka igaks juhuks mine ... oh juba laskub vaikselt küllili ja näitab väsimuse märke … keriks vaikselt enda poole … ai rsk ikka veel pani minema ...jää otsa ... jää otsa … tule … tule … ai kui ilus kollane külg ja ilusad punased täpid … oi kaunitar … kas saan su kätte …. krt et ma nüüd mingit lolli viga ei teeks … ai kui ilus kala ikka :D okei kaua ma teda ujutan peaks nüüd välja ka ikka võtma ... no tule nüüd siia … kuradi rsk … endal juba kõht veepeal aga siis kui minu juurde jõuab tõmbab ikka veel minekut … krt jää nüüd ikka otsa … Tule tule tule … nüüd peab otsustavalt võtma ... kas tõesti saan ta kätte ... ot ot ot … oi blinnn … ai ai ... oh käes … oi oi oi oi oi oi milline volask … palju selline küll kaalub … tuligi ära ilus kala. Ohhh sellele vanale saadan küll hommikukohvi kõrvale pildi kalast :D
51 cm ja 1,61 kg
Jõudu ja emotsioone !
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, aapua, STF, panajack

Info
01. mai 2017 21.38 #9082 LeechiMees
Tere,

Äkki oskate algajat nats harida? Olen kaks päeva ühel kesk-eesti jõel forelli püüdmas käinud ning ükski forell ei tee peibutisest väljagi. On näha, et kala on palju ja vahest isegi parvedes, nägin ühes augus 6 forelli. Ujuvad mätta alt mätta alla ja kõik.

Ise kasutasin püügiks ainult leechi aga sõber proovis erinevaid voblereid ja pöörlevaid.

Info
02. mai 2017 14.37 #9084 Jeekim
Küllap need kalad märkasid ka püüdjaid, kui ujusid "mätta alt mätta alla ja kõik".

Info
08. mai 2017 11.13 #9092 panajack
2 nädalat polnud jõele saanud, seega oli tahtmine suur. Pühapäeva hommikul aga ei viitsinud vara ärgata, 9 aeg sai kodust Järva poole liikuma. Isa ka peale korjatud, sai lõpuks mõningaste pausidega 11.30 jõe ääres oldud.
Õnneks kedagi ees ei olnud. Tee peal sai juba küll backup variandid läbi mõeldud, kui kavandatav püügipaik kinni. Nagu see aasta tavaks, iga kord uus jõgi või vähemalt uus lõik. Tõsi, poisikesena 20 a tagasi olin seal käinud. Kuna oli keskpäev ja üpris päikseline, siis lootused just eriti kõrged polnud. Algus oli rahulik, kala ei näinud.
Esimene kontakt ja 38 cm poiss otsas. Okei, mõtlesin endamisi, kala on, tuleb edasi püüda. Jõgi oli mõnus, potentsaalseid kohti ikka oli. Paari alakat ka veel silmasin, aga suhteline vaikus. Lõpuks jõudsin ühe kurvini, kus pärast madalamat auk ja rohuäär. Ideaalilähedane vise ja kerima. Ja äkki, põmaki! Taga ja mitte väike! Kala tegi mõned sööstud, uus spinna Volzanka Lux oli lookas ja sidurgi sai tööd. Õnneks polnud roikaid kuhu taha takerduda ja tänu keerutustele mässis kala ennast korralikult tamiili sisse. Seega suurt võitlust ei olnudki. Adrekas oli üleval. Mõõtmistulemused nätasid, et uus rekord kaaluliselt 1150g pikkust 46 cm.

Võis juba öelda, et oli korras päev. Kuna oli kokku lepitud, et auto tuleb ülespoole vastu, jätkasin siiski püüki. Jätk oli sarnane, suhteline vaikus.

Lõpuks jõudsin taas ühe käänakuni. Ei tundunud eriti perspektiivikas koht, päike oli vastu, tuul tekitas pinnas virvendust. Kuidagimoodi sain ikka heite tehtud. Mõned tiirud kerimist ja opaaa! Jälle taga midagi prisket.
Kala tuli taas suhteliseltkiirelt lähedale tegi mõned sööstud. Juba vees oli näha, et see on pontsakam poiss. Kala mässis ennast taas tamiili, nii et nagu kangestus ja jäi kalda äärde rohule justkui ootama. Hiilisin siis lähemale, lootuses, et uut tantsu ei alusta. Kiire liigutusega saingi kala kaldale. Yess! Käte värinal kaal ja mõõdulint - tulemus 1375g ja 47 cm.

Landiks ikka Rando vobler. Taaskord rekordiparandus. Nagu liiga hästi mõtlesin. Nautisin hetke, pildistasin. Käsi kuidagi ei tõusnud rohkem see päev viskama. Helistasingi isa järgi, kes oli vahepeal oma nooruspõlve radu lähedal taasavastanud ja raiusin otse läbi metsa lähema teeni. Järgmised kollid las jäävad järgmisteks kordadeks… Kinnitust sai tõsiasi, et kui järjepidevalt käia, siis ikka trehvab. Ka sealt, kus ei pruugi arvatagi, et on suuri kalu. Võib-olla oli lihtsalt õnnepäev :)
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, mercury, Tallakulutaja, Foreman, Svennu

Info
15. mai 2017 20.28 - 07. juuli 2017 13.43 #9107 Rainer
Aprill jäi vahele.

Erinevatel põhjustel mina aprillis forelli püüdma ei jõudnudki. Nüüd 11. mail sai jälle üle pika aja käidud ja täitsa mõnus oli, nagu järjekordne doos. :lol:

Esimest korda sain tunda nelja aastaaega ühel õhtul. Alustasin püüki suviselt sooja ilmaga, mis vahepeal muutus sügiseselt jahedaks ja hakkas kergelt vihma tibutama, peagi tuli korralikult rahet ja õhk muutus talviselt jäiseks (isegi kindad tuli kätte panna) ning õhtu lõpuks, kui kõik pilved olid üle käinud, jäi ilm varakevadiselt külmaks.

Ei tea kas see oli juhus või mis, aga nii kui hakkas tulema rahet, siis kalal läks suu justkui lukku. Ei tea, võib-olla poleks nendes kohtades nagunii võttu tulnud, kes seda teab...

Püügist rääkides, siis kontakte oli mitu ja püük oli huvitav. Tuli nii haugi, kui forelli. Haugid on forellidega võrreldes ikka päris lahjad võitlejad... :)

Ühe valgete täppidega forelli panin kotti ka. ;)
L42, 880g

Juba läheks uuesti!
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: Tallakulutaja, elmerike, Foreman, Svennu

Info
26. mai 2017 10.30 #9142 Svennu
Vahepeal sai väike paus jõekapüügis sisse tehtud ja perega hoopis väike valestart tehtud ning suvele lähemale sõidetud. Tagasi tulles oli loodus selle 8 päevaga ikka imelise muutuse läbi teinud. Kõigepealt oli vaja hoov murust, võiks isegi öelda, et heinast puhtaks niita ja siis jäi väikene aeg ka kiireks käiguks vee äärde.

Kuna kala polnud ammu püüdnud ja isu suur siis sai lõik valitud äärmise põhjalikkusega. Kui tavalselt sõidan kodust välja ja võtan lihtsalt suuna kuhugi ning tee peal selgub, kus end püüdma sätin, siis seekord valisin koha juba reisil olles välja. Eks ikka kõige salajasema ja vähemkäidavama, et esimene püük peale väikest pausi pettumust ei valmistaks.

Suureks rõõmuks pettumust ei tulnudki ja tulemuseks selle hooaja meeleolukaim püük. Kalad oli hullupööra aktiivsed. Kokku sain 18 kontakti ning kaldal käis 11 isendit. OK, lahutame sealt 11st kaks haugi ja ühe alaka aga ja ehk mõni kontakt ka haug veel oli aga 7 mõõduforelli kaldale + üksjagu suurte forellide äraminekuid oli ikkagi märkimisväärne tulemus 4h püügiaja kohta! Kotti õnnestus seekord kõige suuremad panna, sest kalad tulid lihtsalt nii õiges järjekorras. Kaldal käinud kalade parameetrid: L38/?; L38?; L39/?; L43/? L44/? L46/1210gr; L49/1490gr ja L52/1700gr. Kaalunumbriga kalad rändasid kotti.

Tagasiteel leidsin end aina mõtetelt, et sellised ongi need hetked, millepärast mulle Eesti suvi meeldib ja miks mulle siin elada meeldib!

Edu kõigile!
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, ceemic, sven862, Rainer, Tallakulutaja, elmerike, Mart1n, Varnas