Foorum

lock Jõeforelli hooaeg 2016

Info
18. juuli 2016 13.07 #8324 scuba
Samas raba teeb vee tumedaks tee taoliseks,läbipaistvus siiski jääb enam vähem.
Teema on lukustatud.
Info
26. juuli 2016 15.00 #8332 LeechiMees
Tere

Sai eile hommikul oma rekordit parandatud ning välja tõmbasin 41cm forelli, kaaluga 880g. Ühe kilo kluppi ei saanud aga aega on sellega. Üle kiloseid olen oma väheste oskuste tõttu juba mitmeid ära kaotanud.
Hommikul poole kuue ajal jõudsin jõele, kus lõigu alguses oli teise viskega ilus mõõdus juba otsas. Ilm oli ilus, päike paistis ning õhk oli nats jahedam, kui eelmistel hommikutel. Lõigu keskel nägin korra üht suurt kolli, kes minu nähes otsa ringi keeras. Lõi adreka korralikult üles ning meel läks paremaks, et siin suuremaid kolle ka on ikka. Eks teine kord näeme :) Natuke enne lõigu lõppu tuli rekord kala lõpuks konksu otsa, enne kui oleks peaaegu juba välja astunud. Käristas nats sidurit ja tegi paar küünalt ning kaldal ta oligi.
Hommikuga võib rahul olle. Ilus ilm, loomad liikvel, tehes oma hommikuseid asju ja kala sai ka. Mida veel tahta.

Pinnal käimisi on jube vähe. Miks see nii on? Kas kalal kõht täis või iga suvine asi?

Millest te C&R juures kohe kindlalt kinni peate? Kasutate spetsiaalseid kahvasid, et kala vähem väsiks ja lima kiht vähem kannatada saaks? 5 sekundi reegel?

Oleks huvitav teada, sest mul üks mõõdus forell ei taastunudki ning pidin kotti toppima, mida ma pole kunagi teinud.

Lisatud failid:
Teema on lukustatud.
Info
27. juuli 2016 09.26 #8333 Hein
Hein vastas teemale Jõeforelli hooaeg 2016
Nagu lugeda võib, sa kaalud kala ka siis, kui tagasi lased - seal see konks olla võibki - kas kaalud konks-lõua-alla stiilis või kaalud märjas kotis? Konksu otsas kaaludes pead pahatihti veidi ootama, et kala rahuneks ning ega see tema hilisemat taastumist kergemaks tee.
Ise ma evangelistlik CRi mees pole, aga olen minagi möödus forelle tagasi lasknud, kohe konsult vette ning probleeme pole. Rekordilise tõugja kunagi kaalusin kotiga ning eks see lisaminutike oli taastumisest näha kah kohe. Tõugjas muidugi rallib ennast täiesti tühjaks kah enne kätte saamist, enamasti on juba kätte saades (kui konksu või lõksu sirgeks ei tõmba) vaikselt lapiti vee peal ja taastub ka kaalumata aeglaselt.
Teema on lukustatud.
Info
27. juuli 2016 10.42 #8334 wingsuit
omast kogemusest - esimese lennukaga saadud forka tagasilaskmisel tegin vea, lasin ta suht madalasse kohta kaldaserva, kus lisaks oli väljavõtmisega muda üles keerdunud. vägisi tahtis kõhtu ülespidi keerata. pukseerisin siis vaikselt veidi ülesvoolu kus vesi kena selge - läks veidi aega ja läind ta oligi.

hiljem mõtlesin veel haugi vabastamise videosid vaadates välja, et peaks ilmselt ka sabast hoidma ja edasi-tagasi liigutama vees, et vesi üle lõpuste käiks ja hapnikku verre jõuaks. Seda kõike siis muidugi kala puhul kelle olen kaldale tõstnud (pilt ja/või kaalumine) - otse konksu otsast pole seda kammajaad ilmselt vaja.
Teema on lukustatud.
Info
27. juuli 2016 11.41 #8335 LeechiMees
Kala ma kaalun harva. Algul mõõdan ja kui rekord, siis kaalun. Tellisin kummis võrguga kahva ning nüüd üritan kalale võimalikult vähe kahju teha.
Teema on lukustatud.
Info
15. august 2016 19.37 #8371 OM
OM vastas teemale Jõeforelli hooaeg 2016
Jõudu!

Täna juhtus olema vaba päev ja otsustasin minna kodust natukene kaugemale, kohta, kuhu varem pole erinevatel põhjustel jõudnud, kuid tean, et koht on kindlasti väärt proovimist. Nagu ikka, terve sõidu ajal kummitas mõte, et kurat äkki on keegi ees, kuid olin sellele eelmisel õhtul mõelnud ja olid valmis mõeldud lisaks variandile A ka B ja isegi C. Hakkasin siis kohale jõudma ja ei paistnud minu õnneks silmapiiril kedagi. Kiire pilk jõele, ideaalne, riided kiiresti selga ja püük algas. Üsna pikalt ei toimunud mitte midagi, ei näinud ühtegi kala, isegi mitte põgenevat kala, võttudest rääkimata. Kuid siis lõpuks hakkas juhtuma. Kõigepealt nägin puude vahelt, kuidas kaks forelli kõrvuti ühe risuhunniku all toimetasid, jälgisin mõnda aega nende tegevust ja suurust, otsustasin, et ei hakka mingisuguste poolvõimatute visete- ega jõeületuskoha otsingute peale aega raiskama ja jätan need kaks kala sinna toimetama. Natukese aja pärast tuli sarnase risuhunniku alt korralikus suuruses kala mu lanti uudistama, kuid lanti ära ei võtnud vaid puges kiirelt peitu tagasi. Mõtlesin, et prooviks talle midagi muud pakkuda, samal ajal kui lanti vahetasin, käis kala uuesti midagi või kedagi püüdmas, kala tegevus süstis minusse kõvasti enesekindlust juurde, kuid, kui uue landi risu ette viskasin järgnes vaikus, proovisin II ja isegi III lanti, kuid seda kala ma rohkem ei näinud. Edasine püük oli jälle üsna igav, hakkasid tekkima mõtted püügikoha vahetusele sest aega iseenesest veel oli. Kuid siis väga pika ja täpse viske peale nägin, et keegi vilksatas landi lähistel, kuna tegu oli pika viskega siis ei saanud täpselt aru, kust kohast tegelane täpselt tuli ja kuhu uuesti peitu puges, samuti jäi segaseks, kui suure kalaga on tegu. Kerisin siis vaikselt lanti sellest suurest sügavast august läbi, mille teise serva puude, maltsa ja risu vahele olin suutnud oma landi visata, ise korralikult silmi pööritades ja põhimõtteliselt endale korrutades, Kus sa jäid???? Tule järgi! Võta ära! Olin oma 10 meetrit visuaalse kontakti kohast edasi kerinud, kui nägin, et torpeedo tuleb. Kerisin sama kiirusega edasi, kala aga jõudis landile ühe lähemale ja lähemale, kuni lõpuks nägin, et avatud suu jõudis landini, kala raputas lanti väga korralikult. Kala tegi päris korralikke sööstusid ja ütleks, et šansid olid pigem tema, kui minu kasuks sest oli väga magusaid kohtasid kuhu peitu pugeda, lisaks minu ja kala vahel oli mitme meetri laiune heina riba. Suutsin kala peidupaikadest eemale hoida, Rando voobleri konks oli kenasti kalal suunurgas, sikutasin ta siis sellesse heinakuhja sest muud teed kalal kaldale ei olnud, ise läksin kalale nii palju vastu kui jõepõhi lubas, sain ta lõpuks enda ette, pidin paar korda proovime, enne, kui korralikult kala kätte sain. Kala L48 ja 1310g.

Palju valgust, heledam kala, pleegib pildil korralikult vastu aga parem kui mitte midagi.
Natukene aega hiljem oli järgmine kala landi otsas. Kui kala kaldal otsustasin kala tagasi lasta, kuid tegin ka kiired mõõtmised sest kala tundus kuidagi eriti paksukene. Kala oli L43 ja 1070g. Pilti kahjuks ei ole, tegin kiire mõõtmise ja vabastasin kala. Püüdsin veel natukene aega edasi, midagi erilist enam ei juhtunud, keegi paaril korral ühes augus lanti togis, kuid tundus, et tegu ei olnud kõige suurema kalaga. Seadsin sammud siis auto poole, oli päris kenakene maa kõndida, kuid mind saatsid väga positiivsed emotsioonid...
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, ceemic, elmerike, Justas, Svennu
Teema on lukustatud.
Info
21. august 2016 21.47 #8386 aapua
Praise the Lord! Seda kuulsin ma täna korduvalt. Lausa piinlik hakkas lõpuks. Aga lühike kokkuvõte ise selline. Esmalt maksin mingile ametile 7 raha ja mõned sendid peale, et saaks nagu aus inimene kunagi minna halli punast noppima. Raiko kui teadja vedas mind kättpidi kohale, ja kurat teab mis kärbes teda täna hammustanud oli, isegi silmi ei sidunud mul kinni. Seda enam, et mina olin juhtumisi roolis. Aga selle eest ta hilines jälle hommikul. Nagu alati. Läksime kohta, kus keegi ei käi, ja selle tõestuseks oli ka võõras auto jõekaldal. Ja 2 jorssi, kes meile kaldal vastu jalutasid, ühel veel lausa merikas kotis ja puha. Peded. Võtsid meie kalad ära. Aga käik asjatu ei olnud mitte, ühe ca 20 cm-se jõeka sain ikka kätte. Siis sai siiber ja läksime edasi salanirele. Teisele salanirele. Ütleme nii, et valus oli vaadata, mis seal jões toimus. Ei, rahvast ei olnud, seda mitte. Aga vett oli see eest küll ja rohkemgi veel. Lohaka liigutusega läksin sisse, kus on põlvini vesi. Kus HARILIKULT on põlvini vesi. Täna päästis ainult ülikiire reaktsioon ja kahtlemata keskmisest tublisti kõrgem tähelepanu mu märjakssaamisest. Vesi rinnuni. Kurat, nagu Järva suurtel käiks. Trügid põõsastes ja otsid, kust saaks mõne heite teha. Enivei, mingil hetkel siiski õnnestus sisse ronida ja nagu varas vaikselt kalda äärt mööda hiilida. Keskel oli ikke megasügav ja kuradi võimas vool, tahtis jalad alt viia. No ja kuna tähelepanu oli veesügavusel ja muudel sellistel asjadel, siis pauk landi pihta oligi nii ootamatu nagu loogiliselt võttes ta olla saab ja vända lõi ta mul käest (nilbikutele: jutt käib rulli vändast. Vaid seda vänta hoian kalastades käes). Kahtlemata tänase päeva suurim kala, ja veel konkurentsitult suurim (see fakt on edasises ülioluline). Siis Raiko hävitas puude otsa loopimise teel mõned mu pöörlevad ja siis jõudsime kohta, kus üldiselt suvel vett pole. Nüüd hargivaheni. Vool ja vee vahutamine olid nagu noorel mägijõel, ja vot siis hakkas alles toimuma. Täitsa palju tuli täpilisi, ehkki mõõdust jäi rohkem või vähem puudu. OK, Raiko sai rohkem, aga ma lasin tal ka rohkem loopida... Kuni ta vikri puu otsa lennutas ja järjekordse landivahetuse ette võttis. Ja vot siis panimegi mõlemad samad landid otsa (valge + hõbetatud) ja tegime nö võistluse. Siira au ja uhkusega võin öelda, et Raiko võitis mind kõikides elementides: 9:7 kalade arvuga, suurima kättesaadud kalaga, väikseima kättesaadud kalaga, kõige ebatäpsemate visetega ja üldse kõiges muus kah. Uhke tunne tõesti, kui õpilane on sellise taseme saavutanud! :woohoo: Kokkuleppe kohaselt teeb võitja kaotajale ka 3 õllet, nii et mina lõppkokkuvõttes sigarahul. Lisaks õnnistasin sisse oma uue hingava vesti, tõesti mugav asi. Eks järgmine nädal jälle, ja siis on juba ka puhkus ees ootamas. Saab põhjalikumalt niredel uudistamas käia.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, raikoj, timo, aquarjux
Teema on lukustatud.
Info
23. august 2016 09.12 #8387 Jeekim
Vändast, ka muidugi rulli vändast. Kas on mingi põhjus, et sa kerimise ajal IAR-i väljalülituna pead?
Teema on lukustatud.
Info
23. august 2016 13.32 #8392 aapua
Ei ole väljalülitatud. Point rohkem selles, et kerin hooletult, käepidet väga nõrgalt ja lohakalt hoides. Korralik rabamine lööb teistpidi vända "lukku" ehk siis peatab kerimise. Käsi jätkab liikumist ja käepide lihtsalt libiseb näppude vahelt. Siis jupp aega tõmblemast, enne kui uuesti asja kontrolli alla saad ja kala on selleks hetkeks tavaliselt juba lahkunud. Huvitaval kombel ei meenu, et kui lant oleks kuskile kinni jäänud, siis samamoodi käepide näppude vahelt libiseks.
Teema on lukustatud.
Info
23. august 2016 19.34 #8395 raikoj

aapua kirjutas: Kokkuleppe kohaselt teeb võitja kaotajale ka 3 õllet, nii et mina lõppkokkuvõttes sigarahul.

Ehk siis mida suurem on vale, seda rohkem seda usutakse. Kui ma peaksin kõik need õlled, mis ma erinevatel omavahelistel võistlustel võitnud olen, ükskord kätte saama ja ära jooma, siis ma kalale ilmselt enam kunagi ei jõuaks. Võiksin ju eelmistest kordadest õppida, aga vahel statistika lugemine on ainus võimalus omavahelisse vaidlusse selgust tuua. Seekord oli häda, et mul on rohkem kontakte kaladega, sest minu täpselt samasugune pöölrev on lühema kaelaga. Viskasin nii lolli jutu peale selle landi puu otsa, oleksin ta ka sealt kätte saanud, aga iga vanaraua pärast sitsida pole mõtet. Panin endale otsa pika kaelaga pöörleva ja andsin Gurule samasuguse lühikese kaelaga pöörleva. Kokkulepe oli, et kes vähem kalu käest läbi laseb, peab avalikult tunnistama, et teine on parem kalamees. Vahepeal olin nii palju ees, et lausa piinlik hakkas ja heitsin lanti ülitäpsete visketega kaldale puhkama, et ta järgi saaks jõuda mulle. Isegi paar korda lubasin tal sobi teha, aga ka sellest polnud kasu. See selleks.

Kui tõsiselt rääkida, siis on mind pikalt painanud küsimus, kuhu kaovad forellid ülikõrge veega. Too kord sai siis vastuse sellele küsimusele. Oleks ka mõõdukad ära tulnud, kui varem õigele kohale oleks jõudnud või kui veidi oskajama paarimehega oleks olnud. Pikapeale hakkasin isegi aru saama pöörleva voolust läbitõmbamise vibratsiooni järgi, millises lõigus kalad olla võivad. Olid sellises vahepealse turbulentsiga lõikudes, kus turbulents polnud ei liiga väike, ega liiga suur. Ma pole muidugi kindel, et sama loogika ka teistel jõgedel toimib.

Instagrami video
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: aapua, elmerike
Teema on lukustatud.
Info
24. august 2016 11.24 #8396 wingsuit
asjaolude kokkusattumisel käisin eile ka jõekat jahtimas. Timo oli lennukaga, mina püüdsin microjigiga (sest see oli ainus ritv mis autos täiskomplektsena oli).

vesi rämekõrge ja kiire. sain 2 kala, mõlemad silma järgi kas täpselt mõõdus või sent üles-alla (ei mõõtnud/kaalunud). Esimene haaras Timost veidi ülesvoolu püüdes põhimõtteliselt meeter Timost ülesvoolu voolus "vedelevat" kummikala, teine kaugemal ülesvoolu samamoodi vedelevat/hästi aeglaselt vastuvoolu keritavat. Mõlemad kärestikulistelt lõikudelt.

Seda miks Timo hiljem mulle (kes ma varem lahkusin) helistades mu kõrvad umbes minutilise sirge ropendamisega täitis, kirjutab ta vast ise :)
Teema on lukustatud.
Info
24. august 2016 12.23 - 24. august 2016 12.24 #8397 karlan
Pole kaua siia midagi postitanud, kuid juhtunud midagi ikka on. See aasta küll päris vähe käike olnud võrreldes eelmise aastaga, kuid seda tinginud ka see, et vanad lemmikjõed juttude järgi sügisel ja kevadel elektrit said, mida ka tegelikult saakide järgi ise aimasin. Nimelt eelmine aasta polnud vist ühtegi käiku, kui poleks vähemalt ilusat kala näinud, see aasta suure kala kohtades ainult väikest kala kohanud. Seetõttu käinud rohkem Kesk-Eesti jõgedel.
Mai alguses sai tabatud päris kena välimusega kala, ega täpselt enam kaalu ei mäleta, kuid oli sinna 45cm ja kilo peale kala. Paar pilti ka kalast. Samal korral veel 3 mõõdukat tagasi lasin ja mõned väiksemad.

Siis vahepeal jälle vähem käike oli ja suutsin ka ridval alumise jätku katki teha, eks sai kuskilt mingisuguse kolksu ja pingega katki läks. Koheselt aga ei leidnud omale sobivat uut ritva ja sai see ise korda tehtud. Kartes, et metallpulk ridva tasakaalust välja viib sai sinna pandud vana komposiitridva pits, mis oli küll palju kergem, aga samas ka nõrgem. Ühel Juulikuu käigul aga juhtus halvim, mis võimalik vast on. :lol: Sain küll ühe vikri...

See, mis edasi juhtus, selleks pole vast rohkem sõnu vaja, videost peaks piisama :lol:

Kvaliteet pole küll parim, kuid aru saab ikka. Nimelt oli juba üle minuti otsas trallitanud kena 1,5kg+ kala. Eks see süsiniku terav murdunud koht nöörile piisavalt viga tegi, et esimese tõmbega kala nööri puruks tõmbas. Peale antud käiku sai vihast see metallpulk sisse pandud. Oleks vaid varem selle sinna pannud... Oleks-oleks-oleks.
Peale seda mõni käik veel olnud aga kotti pole midagi rohkem läinud.
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, STF, Svennu, axon
Teema on lukustatud.
Info
25. august 2016 10.44 - 25. august 2016 10.46 #8410 Svennu

Jeekim kirjutas: Vändast, ka muidugi rulli vändast. Kas on mingi põhjus, et sa kerimise ajal IAR-i väljalülituna pead?

Mina hoidsin siiani alati kerimise ajal IAR väljas ning ka sidurit väga vaja ei olnud, kuna väsitasin kala ise rulliga - kord kerisin peale, kord maha - olenevalt kala käitumisest. Kunagi jooksis kasutaja Sven862 video ka siit portaalist läbi, kus samasugust käitumist filmitud oli.

See hooaeg olen aga IAR sees püüdma hakanud. Mõtlesin, et milleks neid üüberkalleid rulle siis osta, kui ma põhimõtteliselt sidurit ei kasutagi. No ja algajana suutsin ma selle tõttu ka ühest väga ilusast jõekakollist ilma jääda. Oli eelnevast olukorrast kinnijäämisele järgnevalt siduri üsna kinni keeranud ja nii ta ununeski. Koll otsa kargas siis tegi korra vee peal peaga mõnusad vonked ja seejärel 3 sööstu. Esimese sööstu suutis ritv summutada ja läks paindesse, teise sööstu summutas mu käsivars, mille ma niipalju välja sirutasin, kui võimalik ning kolmandal sööstul polnud enam midagi teha - sidur korra küll kriiksatas ja seejärel tamiil katkes sõlme juurest. Niiet kuskil Eestis on nüüd üks kala, millel Rando lant moka vahel - loodan, et vabaneb sellest ikkagi kuidagimoodi. Hiljem pani veel eemal paar küünalt - ilmselt üritaski lanti maha raputada...

Aga pika jutu moraal on selles, et edukalt saab püüda ka lahtise IARga...
Teema on lukustatud.
Info
25. august 2016 11.01 #8414 kinks
Peale seda kui omaseotud leeche käisid kalad ainult nuusutamas kuid keegi pakutavat suutäit mekkima ei kippunud võtsin kätte ja käisin Jüri (Jeekim) juures sidumist õppimas ja võtsin ka temalt peotäie liitše ligi.
Tegin järgmisel päeval kohe kontrollpüügi Järva jõel. Viimati omaseotud asjadega ideaalsetes tingimustes ja kohas suutsin risu alt omaseotud leechiga korraliku kala küll välja meelitada kuid võttu ei toimunud ja niimoodi korduvalt. Kala tuleb järgi, äärmisel juhul tonksab ninaga ja pöörab põlastavalt selja. Teine variant oli see, et kala ujub keset jõge ja lihtsalt on täiesti apaatne minu pakutava suupiste suhtes.. Sama on mul ka varem omaseotud asjadega toimunud lõunas.

Näide sellisest ükskõiksest tegelasest.

Kiire kahetunnine dessant uute leechidega keskpäeval ja tulemus oli kohe teine. Esimese viskega võtt, kontakte veel ja 800gr kala läks ka kotti.

Pilt sellest millega kala antakse.

Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, aapua, timo
Teema on lukustatud.
Info
25. august 2016 11.09 #8415 Ridiculous
Saab ikka IAR maas püüda. Mina kunagi nii vaid püüdsingi. Muus osas on ju nii mugavam. Kasvõi siis, kui kerid lanti viskamiseks ridvapitsi lähedale. Või siis, kui tahad edasi liikuda ja landi kinnitada ridva klambri külge. IAR maas saad vändaga natuke järgi anda lihtsalt. IAR-i pead aga iga kord selliseks järgi andmiseks maha võtma või siis tamiili pooli pealt käega tirima. Lisaks paljudel (eriti odavamatel) rullidel kusjuures on ka käik IAR maas kergem ja sujuvam.

Aga siis harjutasin ennast mingi hetk jõuga ümber ja seda puhtalt valusate kogemuste tõttu. Nimelt kui ikka kargab pauguga otsa kala, siis tekkis kaks riski. Esiteks, kuna püüan päris väikeste lantidega, siis tundub tundlikkus parem olevat, kui vändanupp vaid õrnalt peos. Nii lööbki korralik võtt lahtise IAR-iga tihti vända käest ja see korraks kohmitsemine võib juba maksta kala (ja on ka maksnud). Teine olukord on see, kui võtu hetkel juhtub olema käepide pahas asendis nii, et ise vajutad vända käima mitte õiges suunas vaid tagurpidi ja sealt tekib korraks jälle liinilõtk, mis võib kala maksta (ja on ka maksnud).

Seega IAR-ita minu meelest kindlasti mugavam püüda, kuid eelnevalt kirjeldatud olukordade tõttu vähemalt mina katsun siiski püüda IAR peal.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: aapua
Teema on lukustatud.
Info
25. august 2016 11.23 #8416 Ridiculous

kinks kirjutas: Peale seda kui omaseotud leeche käisid kalad ainult nuusutamas kuid keegi pakutavat suutäit mekkima ei kippunud võtsin kätte ja käisin Jüri (Jeekim) juures sidumist õppimas ja võtsin ka temalt peotäie liitše ligi.
Tegin järgmisel päeval kohe kontrollpüügi Järva jõel. Viimati omaseotud asjadega ideaalsetes tingimustes ja kohas suutsin risu alt omaseotud leechiga korraliku kala küll välja meelitada kuid võttu ei toimunud ja niimoodi korduvalt. Kala tuleb järgi, äärmisel juhul tonksab ninaga ja pöörab põlastavalt selja. Teine variant oli see, et kala ujub keset jõge ja lihtsalt on täiesti apaatne minu pakutava suupiste suhtes.. Sama on mul ka varem omaseotud asjadega toimunud lõunas.

Näide sellisest ükskõiksest tegelasest.

Kiire kahetunnine dessant uute leechidega keskpäeval ja tulemus oli kohe teine. Esimese viskega võtt, kontakte veel ja 800gr kala läks ka kotti.

Pilt sellest millega kala antakse.

Mulle on jäänud mulje, et kala "apaatsuse" põhjus on tihtilugu see, et ta on püüdja ära näinud või tunnetanud. Sellisel juhul ongi väga keeruline teda võtma saada. Vahel toimib siis kala närvi ajamine või lihtsalt väga pikad pausid, hõljutamine.

Seda muidugi usun, et Jüri abiga leechid oluliselt paremini toimima said.

Vaatan, et praegu on Sul karbis üksteise vastas heledad ja tumedad leechid. Ma ise olen tavaliselt kasutanud kaht karpi või suuremas karbis vähemalt heledad ja tumedad eraldi hoidnud või keeranud sabad eri suundadesse, sest tihtilugu on see marabou värvitud selliselt, et märjaks saades nt must ja punane hakkavad hoobilt heledamaid määrima. Sry kui see oli nüüd "siililegi selge" point.
Teema on lukustatud.