Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Haugipüük 2015

More
8 years 11 months ago - 8 years 11 months ago #6445 by Madis
Replied by Madis on topic Haugipüük 2015
Jutu mõte oli see, et see väikse haugi paremate kulinaarsete omaduste jutt on täielik BS.
On mulle korduvalt lubatud teha imerooga kilostest haugidest, olen ise teinud, mitte mingit vahet pole suuremate isenditega.
Korduvalt olen vee ääres näinud kuidas alakaid ka kotti pannakse ja vabanduseks on ikka ja ainult seesama kulinaarne jutt.
Pigem tuleb see kilose kala jutt sellest, et suuremat pole proovitud.
See, et eestis pole tingimusi haugil kasvamiseks ma ka ei usu, vett ja särge on piisavalt, meri on meil sama mis soomes.

EDIT: Täpsustaks üle, et jutt pole otseselt kellegi vastu vaid üldise haugi kulinaarse möga vastu, millega tihti vabandatakse ka alakate ära võtmist.
Last edit: 8 years 11 months ago by Madis.
More
8 years 11 months ago #6447 by Vertu
Replied by Vertu on topic Haugipüük 2015
Mu arvamus selline et õige toiduhaug hakkabki 3kg, sellisest kannatab mõnusa luuvaba filee lõigata ja õieti valmistatult väga hüva roog. Kilosed on minu silmis luupuru. Aga see kõik maitse asi ja pole vaidlus koht.
Sellega et meil meri sama mis Soomes ja haugile sama head tingimused ma küll ei nõustu. Selleks et erinevuses aru saada piisab kui vaadata aerfotosid rannikutest, millised saarestikud ja skäärid on Soomes ja Rootsis ja millised meil.

More
8 years 11 months ago - 8 years 11 months ago #6448 by O.R
Replied by O.R on topic Haugipüük 2015
Ei, väiksema haugi kulinaarsete omaduste jutt ei ole BS. See, et sina vahet ei tee, ei muuda jutu sisu ja olemust, ega väärtust. Seda juttu räägitakse igal pool maailmas, kus seda kala leidub ja kõikjal on ka neid üksikuid mässajaid. Eks me igaüks leiame oma viisi, millega massist eristuda.
Toidutehnoloogia on lausa teadus ja see, et rasvavaesed lihad kaotavad liikudes->kasvades->vananedes oma väärtust on nii triviaalne teadmine, et on natuke naljakas, kui mõni selle vastu jälle hakkab. Veis, lammas, kana, haug...
Mina olen napilt alamõõdulise kotti pannud ainult korra elus ja seda siis, kui aastaid tagasi mul arvelt 15k eeki ära varastati ja ma järmise palgapäevani pidingi kala püüdma, et süüa saada. Ei häbene ega kahetse seda ühte alakat, oli tolle päeva ainus kala ja süüa oli vaja. Enamasti püüan siiski 1-1,5kg hauge. Suuremad lasen tagasi. Väiksemaid ei püüa seepärast, et need on liiga väikesed. Minu silmis on haugi alammõõt liiga väike, sest see L45 on ikka paras nolk.
Olen haugi püüdnud üle 30 aasta ja söönud neid ikka igas suuruses, viimane suurem saak oli pool aastat tagasi umbes 25 3-5 kilost haugi 4 tunni jooksul. Kaasa võtsin 4 kõige väiksemat ja tegin neist korraliku virna kotlette.
Seda, et meil on sama meri, mis Soomel... sellist juttu on raske sarkastiliseks muutumata kommeteerida. Võta kasvõi aluspõhja kaart ette ja mõtle sellele, mis sa näed. Kuigi tingimuste jutt käis siseveekogude kohta, meres on meil ka suuri piisavalt, sa lihtsalt ei näe neid. Või noh, ok, teadjamad teavad õigeid aegu ja kohti, kus neid näha saab. Eks neid on ka sisevetes, aga tõesti, hulga vähem, kui Soomes, kus järved on sügavamad, veed selgemad ja jahedamad ning kõige selle tulemusena o2 rikkamad. See sügavus -> o2 rida on tegelikult omavaheline suht lineaarne seos.
Ja, mis mõte on öelda, et su jutt pole kellegi vastu, samas nimetad minu juttu mögaks? Minu pärast nimeta, aga ära silu ja lihvi, minu jaoks pole seda küll vaja teha.
Last edit: 8 years 11 months ago by O.R.
The following user(s) said Thank You: STF, Foreman
More
8 years 11 months ago #6457 by Madis
Replied by Madis on topic Haugipüük 2015
Aga anna palun mõni ülemaailma link, kus räägitakse, et 1kg haug on kõige maitsvam(russia ja idablokk, sealt see jura jutt tulnud on). Enamus videosid, jutte vms näiteks kanadas või usas tehtud, seal kokad kasutavad ikka kõvasti suuremat kala kui 1kg.
Alamõõdu jutuga olen nõus, 10cm võiks vabalt lisaks olla.
See, et vesi on väga puhas on pigem miinus, soomes on palju väga puhta veega järvi kus kala väga vähe. Puhas vesi tähendab vähe lepiskala millest havi toitub jne. Meil on ka häid kohti mis on soomega võrreldavad, tervet rannajoont muidugi pole mõtet võrrelda, loogiline.
Siluda pole midagi vaja, ma ütlesin kohe, et ära isiklikult võta, oma süü kui võtsid.
More
8 years 11 months ago #6471 by O.R
Replied by O.R on topic Haugipüük 2015
Lõin googlisse ja kohe esimene link, edasi ei viitsinud otsida: bownarrows.blogspot.com/2010/02/what-is-...ern-pike-to-eat.html
Minu isa on pärit Kasari külast, ema on hiidlane, nende vanevanemad samut Lääne-Eestist ja Hiiumaalt, samuti naabrid ja muud külaelanukud ning seda juttu on räägitud sajandeid. Mingit idabloki jura ära tule mulle küll ajama. Aga tõsi, ida pool, sealjuures ka Venemaal, on palju erinevaid etnilisi gruppe, kes peavad heast toidust vägagi lugu, et jah, see teadmine on levinud ka seal.
Lisaks on üldlevinud komme lasta suured haugid tagasi loodusesse, sest need on emakalad ja vägagi võimekad sigijad. Isane haug ei kasva kuigi suureks
Haugi alammõõt ei ole nalja pärast nii väike, selles suuruses on teda lihtsalt väga palju. Kohati lausa liiga palju, mis muutub kormavaks teiste liikide suhtes.
Minu pärast söö nii suurt haugi, kui tahad. Mina hindan jätkuvalt parimaks 1-2kg merest püütud haugi.
More
8 years 11 months ago #6477 by O.R
Replied by O.R on topic Haugipüük 2015
Käisin täna varahommikul sõbraga haugijahil. Vees olime 2 tundi ja kokku saime vast mingi 30 haugi ning mina lisaks ühe 400g ahvena. Ainult üks haug oli alamõõduline, ülejäänud sinna 1kg kanti, minu kõige suurem oli 2 kilone. Kaasa võtsin ainult kaks isendit ja selle ahvena, sai suure hunniku väärt kotlette.
Aga rull hakkas miskipärast nööri lõhkuma ja pidin väga ettevaatlikult tegutsema, lõpuks oli mul poolil ainult 15m nööri ja panin otsa puna/valge popperi, sest see jäi ujuma ja sai rahulikult nööri lõhkuv äär peale igat viset ohutult kerimisasendisse sättida. Ehk siis esimene pool tundi oli mul lihtsalt üks kalatu nikerdamine, sõber möllas samal ajal ringi, ajas pisut närvi:) Esimest korda elus proovisin siis popperit. Alguses ei saanud seda väga tööle, aga üks hetk sain nipi kätte ja siis oli iga teine vise kala kah. Töötas ainult ja konkreetselt punane värv. Ükski teine pöörlev, vobler ega miski muu ei funganud. Sõber kasutas pisikest hõbedast pöörlevad ja punane sirpsaba taga lipendamas, mina siis olude sunnil popperit. See oli ainus ujuma jääv asi, millel oli punast värvi küljes. Päris põnev oli igatahes.
Time to create page: 0.210 seconds
Powered by Kunena Forum