Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõeforell vol. 5

More
10 years 2 months ago #4288 by Meelis365
Replied by Meelis365 on topic Jõeforell vol. 5
Jõudsin ka siis tunnikese eest tagasi. Kott jäi küll tühjaks aga samas mõõdukalu siiski sain. Kun sättisin oma isikliku alammõõdu samuti L40 peale, siis kaasa võtta polnud miskit. Meele tegi kurvaks üks havinolk, kes mu landiga vehkat tegi :(
Are süsimust voobler, punaste täppidega oli täna see tegija, mis kalad kaldale tõi. L36 L37 ja L39
Oli ka mitmeid äraminekuid, seega igav ei olnud :)
Varsti uuesti
More
10 years 2 months ago #4289 by allu0
Replied by allu0 on topic Jõeforell vol. 5
Loodame, et avastamise rõõm oli suur :D

More
10 years 2 months ago #4290 by aapua
Replied by aapua on topic Jõeforell vol. 5
Müts maha selliste meeste ees, kes juba nii varakult seavad enda jaoks alammõõdu kõrgemaks seadusega kehtestatuks ja harrastavad C&R-i! Oleks selliseid püüdjaid rohkem, poleks ka vaja targutada kalavarude teemal. Veelkord, siiras respect! teile, mehed!
The following user(s) said Thank You: Rainer, Ilves
More
10 years 2 months ago #4291 by ceemic
Replied by ceemic on topic Jõeforell vol. 5
Väike mõttekäik siin arutamiseks/teoretiseerimiseks:
Kalale.jejees ohivad ässad kogu aeg, et suurt kala jääb vähemaks. Samas on läbiv teema see "mis sellest 36cm kalast ära võtta, õige küti alammõõt algab 40cm-st bla bla bla".

Kui ma olen püügipäeva alguses mõelnud, et on soov 1 mõõdukala saia peale tuua ja taban päeval 2 mõõdukala, millest üks on 36cm ja teine 40+cm, siis kumb kala on "õigem" kaasa võtta?
Eelmisel hooajal praktiseerisin seda korduvalt, et ära võtsin just väiksema kala ja suurema lasin tagasi.
Suurem kala on ju ometi jõe jaoks väärtuslikum kudeja. Lisaks on tal juba vanuseline eelis kasvada ennem "kolliks", kui väiksemal kalal.
Kas ma panin nüüd täiega puusse?

Jätame praegu ülemmõõdu teema kõrvale (mille kehtestamist/vajalikkust on ka arutatud).

Mind häirib hirmsamat moodi see "oma" mõõdu ja arusaamade tahtlik või tahtmatu pealesurumine ja selle igal võimalusel mainimime.
Eriti eredalt tuleb silme ette "teises foorumis" kohe üks tüüp, kes ise võtab hooaja jooksul ära 1 kala ja siis targutab, et teised peaks ka nii tegema - oksele ajab!
Seni, kuniks on seadusega kehtestatud alammõõt, pole kellelgi vaja ohkida 36cm kala äravõtmise üle. Sama jutt ka äravõetavate kalade arvu kohta.
Jälle näide:
Kütt A käib hooaja jooksul 5 korda kalal ja võtab iga kord ära 5 mõõdukala.
Kütt B käib hooaja jooksul 35 korda kalal ja võtab iga kord ära vaid 1 mõõdukala.
B>A ?

Jätame ikka püüdja enda otsustada, kuidas ta seadusega määratud piirides ise toimetab ja üritame vähem omi äranägemisi peale suruda. Ka nende mainimine jätab tihtipeale halenaljaka mulje, justkui üritataks end teistest kuidagi paremaks teha.
Me kõik oleme algajad olnud. Me kõik oleme palju kala tahtnud. Me kõik oleme kolle tahtnud.
Aja möödudes muutuvad püüdja arusaamad kuskile suunas niikui nii. Ei ole vaja kõigile/kõigele ise "kaasa aidata".
Las algajale jääb avastamisrõõm; rõõm 36cm kalast; õigus ise sundimatult mõõdukalale C&R teha jne jne jne.
Rohkem tolerantsi!

Edu kõigile jõekaküttidele alanud hooajal!
More
10 years 2 months ago #4292 by aapua
Replied by aapua on topic Jõeforell vol. 5
ceemic, räägid õiget juttu - ja see on sinu nägemus. See ongi see filosoofia võlu, et pole olemas "õiget" ja "vale", kuni asi jääb seaduse piiridesse. On erinevate inimeste nägemused, mis kõik saavadki olla ainult õiged, kuna need on kellegi isiklikud tunded, arvamused, seisukohad.

Põhjendan, miks mina seda kõrgemat alammõõtu selliselt tervitasin. Ainult oma mälestuste ja kogemuste baasil. Kuna mina oma esimestel püügiaastatel (ok, olin siis ikka tõeliselt tatikamõõtu) panin kotti eranditult kõik kalad, mille kätte sain. Ja valdav enamus oli koju jõudes juba hapuks läinud ja tuli ära visata või olid nad liiga väikesed, et neist midagi oleks kannatanud teha ja ikkagi visati ära. Kui inimene, kes on ikka alles algaja, suudab juba kohe alguses olla üle hasardist, siis minu arvates suudab selline inimene olla justnimelt selline püüdja, kes naudib protsessi ja kahjustab loodust minimaalselt. Rahvust mitte välja tuues, aga jääb silma, et kellel on printsiip "mis käes, see kotti", need ka lagastavad rohkem. Seevastu inimene, kes austab loodust ja saaki, ei jäta endast jälgegi maha. Reeglina, muidugi. Pluss muidugi säästev suhtumine kalavarudesse.

Kui nüüd ainult mõõtu vaadata, siis eks tekib aja jooksul väärtuste ümberhindamine või hindamine vastavalt olukorrale - näiteks sai sõber kala, kes oli vaevalt 40 cm täis, kuid kaalus 1,3 kilo, nägi välja rohkem nagu latikas. Selge see, et 37 cm eriliselt jäme kala läheks kotti ja 42 cm piits tagasi vette. Nii et need numbrid on kah suhtelised. Pealegi mina ei arva, et kui keegi toob välja, et tal on endale kehtestatud alammõõt suurem seadusega kehtestatust, et see inimene rõhutab enda "parem olemist" - pigem see võiks olla selline üleüldine märk, et kui tulevikus on vaja seadusi taas kohandada, siis alammõõt võiks olla üks teema (MA EI PROPAGEERI!!!). Sul on tuline õigus, et 40 kala on suurem kui 37, seega parem kudeja ja eeldused kolliks kasvada ka suuremad. Aga ei maksa unustada ka lihtsat eksponentsiaalse kahanemise reeglit. 10 cm kalu on rohkem kui 15 cm kalu, keda omakorda on rohkem kui 20 cm kalu, keda omakorda on rohkem kui 25 cm kalu, keda... jne, ...keda omakorda on rohkem kui 45 cm kalu, keda on rohkem kui 50 cm kalu jne. Ehk teisisõnu - suurem alammõõt (kas seaduslik või ise endale kehtestatud) annab võimaluse rohkematel kaladel sellist mõõtu saavutada.

Ja veel. Olen ise rakendanud kalade koju võtmisel ka nn "äkksurma" reeglit. Kui number on paigas, siis see ei sõltu suurusest. Ja on olnud kordi, kus tõesti on 25-30 cm kala suutnud konksu niimoodi lõpusesse tõmmata, et konksu vabastades on kala sisuliselt surnud. Seaduse järgi kuritegu, aga olen pannud selle kala kotti, ja selle arvel on hiljem jäänud mõõdukalad vabadusse. Lisan igaks juhuks, et sellist olukorda olen kasutanud paaril korral. Üldiselt õnnestub vabastamine ka raskematel juhtudel).

Taaskord - mitte absoluutne tõde, vaid minu nägemus.
More
10 years 2 months ago - 10 years 2 months ago #4293 by STF
Replied by STF on topic Jõeforell vol. 5
Nõus. Olen forellipüügis alles algaja, mistõttu selle kalaga seotud emotsioonid käivad veel kõrgelt. Esimese mõõdus jõeforelli sain kolmandal või neljandal püügipäeval. Ausalt öelda tuli seda kala õige pisut "venitada", et ta kotti mahuks. Lohutasin end sellega, et forell oli pöörlevat lanti nii ahnelt rabanud, et konksud olid lõpustes. Rohkem nii pole teinud. Üle kahe forelli pole ma seni kotti pannud, aga ei välista, et mõni kord panen, sõltub päevast ja kohast. Mu kodu lähedal asuvates lõikudes elutseb enam-vähem mõõdu ümber forellijärk. Kui oleksin endale seadnud alammõõduks 40 cm, siis saanuks läinud suvel koju tuua vaid kaks kala (42 ja 45 cm). Üks naaberküla poiss, keda ma olen mõne korra kalavetel kohanud ja kellel forellipüügistaaži minust aasta võrra rohkem, on trehvanud samast kandist vaid ühe üle 40 cm forelli. Mida aeg edasi, seda kaugemaid kohti olen avastamas käinud. Osalt ka lähtudes (vist aapua sõnastatud) põhimõttest "oma jõge" mitte "ära tappa". Võimalik, et nihutan ka isikliku alammõõdu määra. Ahnitsemine on kurjast. Aga vahel on raske pidama saada, hauge olen ka viis tükki kotti pannud (no et siis üks puhastamine ja jändamine). Samas on mind ärritanud pildid, kus kalamehed uhkustavad 40 haugi või kahe ämbritäie ahvenaga. Need mehed ei peaks küll ütlema tulema, et mõõdus forelli kotti panemine on patt.
Last edit: 10 years 2 months ago by STF.
Time to create page: 0.138 seconds
Powered by Kunena Forum