Foorum

file C&R kalastamisest

Info
26. juuni 2013 13.19 #3630 Mark0
Mõtlesin veidi elavdada siinset elukeskonda suhteliselt intrigeeriva teemaga, C&R ehk siis "püüa ja lase tagasi".
Millised on inimeste arvamused asjast, kuna lobitöö ja "teistest" parem mentaliteet leiab promo ja igapäevast kajastust nii öelda "inimlike" ja teistest paremate kalameeste seas.

Minu isiklik vaade antud asjale on selline:

Kuidas saab nimetada spordiks kellegi "vägistamist" ?
Haakides kala konksu otsa, tekitame kalale sellega valu, seejärel tõmbame ta välja tema elukeskkonnast. EHk siis kui inimesele konks suhu haakida ja vee alla tõmmata, ettevaatlikult 3-4 minutiga konks põsest lahti haakida ja tagasi kaldasse visata, vaataame et natuke veel liigutab, küll elama jääb, oleks see mõeldav ?

Siis tuli mul pähe selline idee: Kui koguda kokku nii 20 venda, anda kätte igale ühele paintball püss ja minna kuskile alevikku kassijahile.
Ega see värvikuul ju tapa ja kui tapabki, siis on tegemist vähemalt "shoot and "release"" spordiga ? :D
Üsna sarnane selle C&R kalastamisega ?

Mainin ette ära, et mina kalastan söömise eesmärgil, lõbu ja spordi pärast ei ole südant haiget teha loodusele ...

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
26. juuni 2013 13.40 - 26. juuni 2013 14.10 #3631 raikoj
raikoj vastas teemale C&R kalastamisest
Hea teema! Ma hakkasin esimest korda C&R eetikale mõtlema peale seda kui sain teada, et Saksamaal on see keelatud. See oli esimene kord kui lugesin väga tugevaid vastuargumente C&R osas.

Ise lasen tagasi vaid alamõõdulised kalad, mikroahvenad ja sellised väga kõhnad mõõdukalad, kus on näha, et neil liha eriti pole. Siiani on nii läinud, et kui kott on täis saanud, siis olen püügi lõpetanud.

Mida ma aga ise C&R meestele soovitaksin, on kahva kasutamine. Olen lugenud, et forellil on oluliselt suurem ellujäämisvõimalus, seda eriti soojema ja aeglase vooluga jõgedes, kui ta võimalikult kiiresti vabastada, mitte lasta tal end poolsurnuks väsitada.

Aga ma ei arva, et C&R võrdlemine vägistamisega päris kohane on. Aga kindlasti vajaks see teema laiemat debatti.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
26. juuni 2013 16.08 #3632 Vertu
Vertu vastas teemale C&R kalastamisest
Ma leian et see igamehe oma asi mida oma püütud kaladega teeb, palju kaasa võtab või palju tagasi laseb. Pole mõtet oma arvamust peale suruda ega ainuõigeks pidada. Ma mõistan tüüpe kes tõesti kala ei söö ja kogu saagi tagasi lasevad. Sellisel juhul cr loogilisem lahendus kui hiljem kala mööda küla laiali jagada või prükkari visata.
Ise käin püüdmas palju, saan ka palju, kala söön ka väga palju, suuresplaanis vähemalt kord päevas. Ma ikkagi seda meelt olen et kala on toit ja omapüütud värske kala on parim toit kui poest mistahes vorstijupp või sardell :) Aga mingi piir ikka ees on et parimatel aegadel palju kala tagasi ka lasen. Viimane käik üleeile näiteks 6 haugi paati jätsin, umbes 2x rohkem tagasi lasin, mis mokast kinni ja pusimiseta lahti sain, need tagasi. Reaalselt lihtsalt pole mõtet fileed külmakirstu sellistes kogustes korjata mida normaalse aja jooksul ära tarvitada ei jaksa.
Marko kirjutab et ta kalastab söömise eesmärgil. Ma kalal siiski lõbu pärast käin, hobi mis annab ka kena toidulisa.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
26. juuni 2013 16.19 #3633 ceemic
ceemic vastas teemale C&R kalastamisest
Toetan Vertu seisukohti (Y)

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
26. juuni 2013 18.03 #3634 Napsitrall
Napsitrall vastas teemale C&R kalastamisest
Mina samuti. :whistle:

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
26. juuni 2013 18.15 #3635 Jeekim
Jeekim vastas teemale C&R kalastamisest
Loodusele vägistades haiget teha ei taha, aga tapmine kõlbab küll. Mis siis, kui hobiks pole niivõrd kala söömine kui kala püüdmine? Iga tagasi lastud kala elab edasi ja rõõmustab meid või kaaskalastajaid edaspidigi.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
26. juuni 2013 22.27 #3636 m2nnja
m2nnja vastas teemale C&R kalastamisest
Ise ka paljud kalad tagasi lasen, eriti kui palav ilm ja kala saamise järel ei soovi püüki lõpetada! Kalale haiget tegemist saab küll minimaalseks viia. Kahva kasutamine juba sellepärast hea, et kala ei pea nii ära väsitama ning samas ei pea veestki välja võtma. Kes soovib võib ju kidadeta konkse kasutada jne. Ise püüan sel hooajal lennukaga ning väikse putuka mokast eemaldamine käib küll kiirelt. Ega sea kasvatamine ka toidu eesmärgil pole eetiline...mõtleme kui ise peaks puuris olema jne. Ega lõvid ka ei mõtle,et siit karjast alles murdsime,et nüüd võtame teisest.. Põdra sarved seinal ja karunahk kamina ees... Looduses ikka nii, et tugevam jääb ellu! Kivi kotti!

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
26. juuni 2013 22.47 - 26. juuni 2013 22.54 #3637 Mark0
Mark0 vastas teemale C&R kalastamisest
Saan täiesti aru alamõõduliste tagasilaskmisest ja ka seda ainult siis, kui tõesti selgelt näha, et veel eluloom.
Kogu püänt keerleb selle teema juures siiski ümber napakate seaduste ? Kui sa elupõline kalamees ikka näed, et elulooma kalast ei saa, lase aga vette tagasi, las loodus naudib su kätetööd lihtsama saagi näol. See selleks, kui nii on, las olla.
See jutt, et alati saab imekonkse kasutada jne jne, tegelik reaalsus on ju selline, et 99% kalameestest seda ei tee.
Mis puutub aga paaditäie haugide püüdmisse ja 2/3 tagasi laskmisse, siis ma isiklikult ei saa aru, MILLEKS on vaja 18 haugi päevas välja püüda ... Kas 6 haugi siis ei kosuta juba vaimu ja ei anna päevase adrenaliinilaksu kätte ? Kui juba seda teed mindi, siis vii töö lõpuni ja toida lähedasi tuttavaid ja sõpru, selle eest oldakse kindlasti tänulikud, vaevalt et miskit hapuks läheb tänapäeva majanduskliimas ! ?

Jeekim kirjutas: Loodusele vägistades haiget teha ei taha, aga tapmine kõlbab küll. Mis siis, kui hobiks pole niivõrd kala söömine kui kala püüdmine? Iga tagasi lastud kala elab edasi ja rõõmustab meid või kaaskalastajaid edaspidigi.

Selles mõtlemises ma isiklikult enda jaoks viga näengi.
"Mitu korda peab ühte meest maha lööma ?" et ta lõpuks sellest "vägistamisest" puhata saab ja valhallasse ?:D
Kui juba, siis juba lauale, mitte solberdada ja nautida oma vägevust looduse vastu ja naeratades pakkuda seda veel teistelegi kamraadidele sama kala näol ...

Peamine arutelu idee oli siiski C&R kui sport .... Pühapäeva looduse nautijad on veidi teistsugused minu silmis,"Kalailma" punt on justkui ok minu silmis, kes massiliselt välja ei püüa. Samas on punt teistsuguseid inimesi, kes üsna robustselt asjaga tegelevad ja siis kiitlevad kui palju nad ikka kalu tagasi saatsid ja C&R on ikka "way to go" :D

Ei maksa minu postitust nüüd rundavas stiilis võtta ja omi eluvaateid mulle peale suruma, avaldasin omi isklikke mõtteid ja foorum kui selline koht, saab iga vastaja sama teha.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
26. juuni 2013 23.11 #3638 sven862
sven862 vastas teemale C&R kalastamisest
Mina panen ka kotti nii palju kui ära jõuan süüa, vahest teen ka sõradele kalaga headmeelt. Ja tunnistan, et talvel olen ka raha teeninud sellega.
Kui mul on ikka vaba päev ja olen planeerinud selle kalal veeta, juhtub ka väga hea võtt olema siis ma koju küll ei lähe kuna tunniga õnnestus 6 haugi kotti saada. Püüan õhtuni, mis vahet sel on kas loobin tagasi või ei.
Usun, et valdav enamus kalu jääb pärast vabastamist elama, eriti landiga püüdes.
Ilmselgelt ei ole sa kursis "kalailma pundi" igapäevase tegevusega, kõvat CR'i tehakse sul kui kaamera filmib, reaalsus on vähe teine.

Ja kes sul hindab seda, kas kala oli eluloom, kui ta sul tunni kotis on olnud? Tõmban igal kalal silma ja lõpuse välja ja ütlen inspektorile - "Oi näe, nii hea võtt oli täna, kõik landid kurgus ja kalast elulooma pole" ?
Mine viska tagasi kui palju jõuad, või püüa siis liha jaoks (usun, et osta tuleb tihti odavam kui sind ainult söögipool huvitab) või võta kõik ära. Pole vaja propageerida...suurel osal on ammu oma iseloom ja eetika kujunenud ja julgeks öelda, et siin foorumis vähemalt suhtuvad kalasse austusega ja ei tee keegi loodusee liiga.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
26. juuni 2013 23.38 #3639 aapua
aapua vastas teemale C&R kalastamisest
Iseenesest väga intrigeeriv teema. Ma panen siis lühidalt ka enda arvamuse.

Esmalt on CR-i keelamine juba olemuselt jabur, pole ju võimalik vältida alamõõduliste otsa tulekut.

Teiseks seaduse nõue väikesed vabastada mistahes olekus. Protesteerin. Ja justnimelt austusest looduse ja saagi vastu. Kalapüük on mäng - kes keda. Paljudel rahvastel on aegu tagasi olnud komme, kus peale edukat jahti tänati jumalaid ja saaki. See näitas nende austust. Aga mis austust näitab see, et ma viskan konksu otsas juba ilmselgelt surnud kala vette tagasi või kaldale? minu silmis on see lihtsalt tapmine. Kala vähem ja kott endiselt tühi. Sellistes olukordades ma lihtsalt saadan seaduse kukele ja panen kala kotti. Kuna mul on kehtestatud enda jaoks päevalimiit, siis sellevõrra on võimalik, et mõni, kasvõi kobedam kala, jääb minust selleks korraks puutumata. Minu jaoks on kalapüük hobi ja kirg, mis ühtlasi omab ka praktilist väljundit. (poest osta on kala muidugi kordades odavam).

Kolmandaks. Valdav enamik vabastatud kalu elab rõõmsalt edasi. Ja näiteks forelli puhul on minu arvates asjal veel sellinegi positiivne nüanss: forell on ju suht ablas ja tegelikult on teda ikka suht lihtne püüda. Mitte aga seda kala, kes on paar korda konksu otsas juba käinud. On see mälu või mingi instinkt, krt seda teab, aga selline kala muutub sööda suhtes oluliselt valivamaks. Mis teeb suurema võimaluse, et see kala saab elada väärika vanuseni.

IMHO, austan iga indiviidi isiklikke seisukohti, seni kuni nad ei lähe seadustega vastuollu.

PS - ma ise lähen seadusega vastuollu nende konksu otsas surnud alamõõdulistega... Hooajal tuleb selliseid kordi ette vaid mõni. Ja ei ole otsitud põhjused vaid teen seda siis, kui asi on tõesti hapu.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
26. juuni 2013 23.46 #3640 sven862
sven862 vastas teemale C&R kalastamisest
Ise olen mõned korrad see hooaeg selliseid kaheldavaid kalu tagasi küll visanud, enda hinnangul elulooma pole aga mis teha. Tahaks rohkem kursis olla sellega, millest kala taastub jne. Eks seda vigastatud alamõõdulise asja on lihtsam keelata kui reguleerida. Kuskil käis ka läbi vist teema, et poolvigase kala tagasi laskmine võib paras karuteene olla, kuna ta jääb haigeks ja hakkab seda ka teistele levitama.
Minu mõttes käibki C&R nagu mõõdu kala kohta....teistpidi võttes olen ma ikka päris võimas C&R'i mees :D

aapua - oled kunagi ühe silmaga forellile trehvanud :o? Kui jama võtt on ja suu kinni togivad siis üsna tihti konks silmas. Ise sain ühe forelli millel oleks nagu õmblusjäljed kõhul olnud...vist suurema haugi töö. Mustad armkoe moodi haavandid olid.

hannes - oskad mõne lingi anda selle Saksamaa C&R'i kohta :o ? Tundub huvitav

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
27. juuni 2013 00.21 #3641 Jeekim
Jeekim vastas teemale C&R kalastamisest
CR-i probleemiks pidada tähendaks ju - kes kala ei söö, sel pole ka kalale asja. On palju tõelisi probleeme - röövpüük, veekogude reostamine, traalpüügil tapetavad kalad jne.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
27. juuni 2013 00.35 #3642 sven862
sven862 vastas teemale C&R kalastamisest
Nõus jeekimiga

Harrastaja on vast väike faktor võrreldes nende teiste probleemidega.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
27. juuni 2013 01.41 - 27. juuni 2013 01.43 #3643 Mark0
Mark0 vastas teemale C&R kalastamisest

Jeekim kirjutas: CR-i probleemiks pidada tähendaks ju - kes kala ei söö, sel pole ka kalale asja. On palju tõelisi probleeme - röövpüük, veekogude reostamine, traalpüügil tapetavad kalad jne.

Minu küsimus seisnebki selles ürgses tähenduses, milleks jahti pidada looduse vastu lihtsalt sportlikust huvist ja lõbu pärast ?
Kasse paintball püssidega jahtida ... .ka kedagi ei tapaks ja saaks jahipidamise adrenaliini laksu kätte ? Noh ja kui tapakski, siis läheks see ju nagu ka kaladegagi, nii öelda loomulikku kadusse ?
MIlle poolest mu ettepanek kasse jahtida erineb C&R kalapüügist ?

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
27. juuni 2013 05.32 #3644 Vertu
Vertu vastas teemale C&R kalastamisest
Mis puutub aga paaditäie haugide püüdmisse ja 2/3 tagasi laskmisse, siis ma isiklikult ei saa aru, MILLEKS on vaja 18 haugi päevas välja püüda ... Kas 6 haugi siis ei kosuta juba vaimu ja ei anna päevase adrenaliinilaksu kätte ? Kui juba seda teed mindi, siis vii töö lõpuni ja toida lähedasi tuttavaid ja sõpru, selle eest oldakse kindlasti tänulikud, vaevalt et miskit hapuks läheb tänapäeva majanduskliimas ! ?

Annaks siis vastuse ka. Ei, 6 haugi ei anna päevast adrelaksu kätte. Kui pikaks päevaks merele mindud siis tahan selle aja ära ka püüda, erinevaid kohti, lante katsetada, lootuses et äkki tuleb mõni tõsine koll jne. Läheks ainult 6 havi järgi, siis tähendab seda et käikski toidu pärast kalal. Ma käin ikkagi lõbu pärast. Lähedased on ka kala küll saanud ja enamus tuttavaid ise kala püüda oskavad, üldine majanduskriisid ja kliimad ei huvita. :) Haug on tugev kala ja korra paadi eest läbi käimine ei tee talle midagi. Talvel Pärnu lahel oli küll sitt tunne tegelt, mõnest august kribu ahvenat ketti tuli, muska sügavalt sisse neelatud, külmas kohmitsedes pool vigase kala august alla viskad. Jääle ka jätta ei saa kuna alamõõt peal ja trahvid, kontrollid tugevad.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.