Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Pärnu jõele vesi peale!

More
4 years 7 months ago #10721 by Svennu
Replied by Svennu on topic Pärnu jõele vesi peale!
Aga ma küsiks vastu, et kas Sinu või minu võimuses on üldse midagi teha seoses sellega, et allikad rohkem vett tootma panna? Või mõne inimeste grupi/rühmituse võimuses? Kogu inimkonna võimuses? Kunagi ammu olevat Pärnu jõgi ka päris pikalt laevatatav olnud aga nüüd lähed päris paljudest kohtadest kalamehe kummarites üle jõe ja ei tee teist nägugi. Ma küll ei kujuta ette, et mida suudaks inimene üldse ette võtta, et see jõgi jälle laevatatav oleks?
Olud muutuvad, loodus ja inimesed kohanduvad. Vähemalt kuni murdepunktini, kus pole enam igale inimesele piisavalt puhast joogivett või toitu. Selge ju on, et inimkond samasuguse kiirusega lõputult paisuda ei saa. Kosmosesse kolida pole mõtet, sest seal ei ole elu võimalik.
Ma arvan, et 100a pärast on inimkonnal palju suuremaid muresid, kui natukene muda mingis (endises) forellinires...
More
4 years 7 months ago #10722 by scuba
Replied by scuba on topic Pärnu jõele vesi peale!
Paraku Eesti rahvaarv pole kuidagi viimastel aegadel kasvanud kuigi peaks ja meie ei pea neid Hiina,India ja aafrika näljahädalisi oma looduse arvelt toitma.Ikka riik peab reguleerima,kuidas ja kui palju põllumehed ja maaparandajad möllata võivad.

More
4 years 7 months ago #10723 by Jeekim
Replied by Jeekim on topic Pärnu jõele vesi peale!
Muidugi pole see meie võimuses, kuid on maaparandajate võimuses, kes ongi selle olukorra tekitanud. Täna on meil palju süvendatud jõgesid, kraavitatud soid ja maid, kus majandustegevus on lõppenud. Ei kasvatata midagi, ei niideta, ei karjatata, üksnes võsastuvad. Selliste paikade taastamine on vaid maaparandajatele jõukohane. Hea näited on kraavide sulgemine Endla LKA soodes ja ka süvendatud Laeva jõe loodusliku sängi taastamine.
More
4 years 7 months ago #10724 by Hein
Replied by Hein on topic Pärnu jõele vesi peale!
Me ei saa kunagi omanikke nõusse kraave kinni ajama hakata, ei tasu lootagi... ja see pole tegelikult ka kriitiline (tähtis võiks see olla, aga siiski mitte kriitiline), sest tavapäraselt meil ikka nii kuiv pole kui kaks (kolm) viimast aastat ja kui ka jääb jõe tase keskmiselt madalamaks, tekib uus tasakaal ja elu läheb edasi.
Millega oleks aga vaja tegeleda, on kraavi otstesse mingit laadi filtrite tegemine, et turbane/mudane jne vesi otse jõkke ei jookseks. Üsna kindlasti oleks võimalik teha kraavi otstesse meeter-paar lai vett läbi laskev vall, mis aga tahke kraami kinni hoiaks ja hinna poolest oleks see ka köömes võrreldes tuhandete kilomeetrite kraavide kinni ajamisega.
Time to create page: 0.116 seconds
Powered by Kunena Forum