Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõeforelli hooaeg 2016

More
7 years 4 months ago #8628 by Ridiculous
Replied by Ridiculous on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Jaa, see on iseenesest põnev teema. Landiga hirmutamise väite taga on ehk kaks asja. Üks on tõesti see tugevam mulksatus, mida oss mainis. Teine on ehk sööda loomulikkus ja nö kahtlustäratavus. Mulle tundub, et landid töötavad enamasti ikka kala ründerefleksi peale ja kui ta just näljane ega kuri pole või käib natuke kriitiliselt uurimas, siis lant näeb ikka oluliselt kahtlasem välja. Läikivalt vurisev pöörlev või plekk või tugevama mänguga vobler võib kala nö ära ehmatada küll. Kas just klassikalises mõttes ehmatada, aga nii palju ehk küll, et sinna järele tulev putukas jääb ka puutumata. Samas teinekord toimib selline ärritamine jälle positiivselt just.

Selle kohta, kumb võidaks spinna vs lennuka võistluse, oskavad ehk öelda need, kes niimoodi paaris käivad. Samas mulle tundub, et esimesena peaks küsima, et milles see võistlus ikkagi seisneks. Ma mäletan, et kui mingi aeg tagasi seda videot esimest korda nägin, siis vaatasin algul, et ohoh, isegi pinnaka ajal spinna tugevalt esines (tahtmata üldse sügavamalt minna konkreetsete püüdjate ja nende oskuste juurde). Aga siis tabasin end mõttelt, et videost nähtavatelt saadud emotsioonidelt lennukamees kindlasti alla ei jäänud. Ja umbes nii ma praegu selle enda jaoks lahti mõtestanud olengi. Lennuka peale ei tasu üle minna, kui eesmärgiks on lihtsamalt rohkem kala saada. Emotsioonide mõttes näib mulle küll, et lennukapüügil on enam rõõmu nö väikestest asjadest (ja kõrvalt vaadates tundub, et ka väga kogenud lennukameeste puhul): toimiva putuka sidumine, looduse õigesti lugemine õige putuka otsasidumiseks, raske heite väljatulek meie võsastel ja rohustel jõgedel, õige putuka ujumistrajektoori saavutamine ebaühtlaste voolukoridoridega jõgedel, kala väsitamine peenema varustuse otsas jne.
More
7 years 4 months ago #8629 by Jeekim
Replied by Jeekim on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Siin saaks vastuse anda vaid kogenud püüdja, kes valdab võrdselt hästi mõlemaid püügiviise ja peab kõige olulisemaks kalade varumist. Püügiviisina toredad mõlemad.

More
7 years 4 months ago #8631 by Vertu
Replied by Vertu on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Teema on huvitav jah. Selle tugevama sulpsu jutu peale tuli meelde mingi vana vaidlus teema teises foorumis. Kus üks mees seletas et tema silmis väga tegija lant on vibraxi pöörlev nr. 4. Ka suvel ja väikestes jõgedes. Mu jaoks tundus täiesti kummaline, enda silmis nr 1 ja 2 ikka jõeka suurused pöörleval. Aga kuna to teine mees ka suuri kalu sai, siis raske vastu ka vaielda.
Praeguste UL ritvadega saab ju heita sisuliselt olematus kaalus liitse ja microjigisid, et vaevalt et nende sulps kala hirmutab. Voblereid ka erinevas valikus tohutult, tugevama ja nõrgema mänguga, see kui loomulikult keegi neid kalale esitleb, sõltub juba püüdjast endast.
Ja lõppkokkuvõttes ongi kogu tõde sealkohas et püüda tuleb ikka sellise püügiriistaga mis omale kõige rohkem mõnu pakub, isegi kui vähem kalal saab. Ma ei ole talvel haugi kunagi näiteks unnaga püüdnud, täiest ebahuvitab püük mu silmis, siku või landiga püüdes 10x huvitavam, isegi kui saak väiksem.
More
7 years 4 months ago #8632 by Svennu
Replied by Svennu on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Landi maandumisel tekkiva mulksuga kala hirmutamise jutt ajab kergelt muigama...
1) Ükski veidigi kogenud kalamees ei viska kunagi landiga kalale pähe vaid teeb viske ikkagi kala arvatavast asukohast mitu meetrit kaugemale, et lant kala juurde jõudes oleks juba oma loomuliku ujumissügavuse saavutanud.
2) Lennukaga vehkides tekitab heitenöör veepinnal (eriti meie vetes, kus enamus võsastunud jõgedel on tarvis teha rullheidet) oluliselt rohkem heli ja laineid võrreldes ühe landi mulksuga.
3) Kui kala ehmub mulksatuse peale, siis mis valemiga edukalt popperiga püüda võimalik on? Minu enda kogemus pigem näitab, et pinnas mulksuv popper ajab kala hoopis pöördesse - tõsi, realiseeruvus popperiga on väga kesine, kuna 95% on millegipärast möödarabamised või siis lihtsalt kinnise suuga peletamine. Kuid sellegi poolest ei saa rääkida antud juhul sellest, et mulks kala ehmataks.
4) Antud video põhjal ei ole küll võimalik mingit põhjapanevat fakti välja lugeda - tegu ikka paraja tsirkusega seal, sest hiilitakse ja sosistatakse 20cm kala pärast nagu oleks elukolli nähtud toitumas. Meeletut kahva kasutamise vajadust ei hakka parem kommenteerimagi :)

Ise arvan, et kogenud lennukamees kotiks siiski spinnameest, seda just põhjusel, et forell on siiski putukatoiduline kala. Minu meelest peaks see piisav eeldus olema, et spinnamehele kott pähe tõmmata. Õnneks Eestis tõeliselt hingega asja kallal olevaid lennukamehi väga palju ei ole :)
More
7 years 4 months ago #8633 by Svennu
Replied by Svennu on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Ja saadud emotsioonide teemat puudutades siis minu silmis on asjal kaks poolt. Loomulikult ongi kõige tähtsam see, et inimene ise rahul ja õnnelik oleks aga päris tsirkust ei ole ka mõtet ju teha. Mulle isiklikult meeldib teha asju väga põhjalikult. Kui ma midagi ette võtan, siis lähen asja tuumani välja, tahan olla antud valdkonnas parim. See on edasiviiv ja arendav jõud! Häid emotsioone saaksin ma ilmselt ka sellistelt forkarippidelt, mille lahutamatuks osaks oleks 6-pakk, kilo grill-liha ja termosega soe tee ning looduse vaatlemine ning arutlemine endamisi, millise putukaga ma täna kõige rohkem kalu saaks. Aga minu meelest ei oleks see enam kalapüük vaid miskit muud. Ma ei saaks ennast kuidagi pidada sel juhul ju tõsiseltvõetavaks kalameheks. Kui ma ikkagi otsustan minna kalale, siis minu eesmärk on saada kalu, sealjuures võimalikult suuri ja palju, mitte niisama uneleda.
Eks me kõik teeme oma elus mingil hetkel asju esimest korda ja ka minu esimesed forellil käigud olid miskit muud, kui need mis nüüd. Ja ma siiralt loodan, et videos nähtud noormehed on väga rohelised ning alles avastavad seda maailma, mida nad oma filmile panna üritasid.

Ei halvusta ma antud videot ega sealseid tegelasi, veel vähem siinseid eelkommenteerijaid. Minu soov on vaid edasi öelda seda, et minu meelest on oluline teha asju põhjalikult ja sedasi, mis eelduste kohaselt annavad ka soovitud tulemust. Jah, saab forelli püüda ka elussöödaga ning latikat jigiga. Tõenäoliselt on võimalik "püüda" läbi ka 5km jõelõik sedasi, et ühtegi viset ei tehtagi, vaid lihtsalt vaadeldes, kas jões miskit toimub. Minu silmis paraku on selline tegevus sama "mõistlik" kui 15 meetrise kuusepalgi taskunoaga maha saagimine.
More
7 years 4 months ago #8634 by kivikas
Replied by kivikas on topic Jõeforelli hooaeg 2016
Heh,
Pole mingit küsimust. Usun, et olen piisavalt adekvaatne sõna võtma, olles sõber Tõnuga aastaid jõgedel mõõtu võtnud, võin kindlalt väita, et enamus aastast ruulib landimees. Olla võib, et asi ka minu väheses lennukapüügikogemuses aga üldiselt on nii olnud, et külma vee- ja kehva võtu korral on spinnamees alati rohkem- ja suuremaid saanud. Teine asi on liikumiskiiruses... kuigi seda ma enda vabanduseks väga ei tooks, sest olen korduvalt niiöelda (otsesõnu) "järelpüüki" tehes ikka väga ilusaid kalu saanud. Aga selle paneksin hoopis selle "miski" arvele, mis kratsib sul sees ja ei lase potensiaalsest kohast peale paari heidet minema minna. Ja siis tuleb tasumise tund... päevikuaeg- kui spinningumees võtab nurgast lennuka, sest tundub, et see on ainus normaalne viis kalapüügiks...
Suures plaanis on minu arvamus, et spinninguga saab alati rohkem kala aga emotsiooni pakub (mulle) rohkem lendõng, sest on nii kuradi huvitav see püük...
Aga ilu on vaataja silmades...
Time to create page: 0.214 seconds
Powered by Kunena Forum