Foorum

lock jõeforell...

Info
16. juuni 2011 20.14 #91 aapua
aapua avas teema jõeforell...
...et teeks äkki siia foorumisse sellele kalale kah oma teema?
Teema on lukustatud.
Info
16. juuni 2011 20.21 #92 aapua
aapua vastas teemale jõeforell...
...ja ka alustan ise. Ma üldiselt kasutan väga tihti avastamise taktikat, st sõites ringi mingit lihtsalt huvitavat niret või jõekest märgates teen seal võimalusel ka väikese peatuse. Nii on juba mõni aeg tagasi jäänud silma üks jõeke mitte kaugel Tallinnast, eile sai seal siis ka üks tiir ära tehtud. Laiem kui ma arvasin, ja tunduvalt sügavam. Käänuline eriti sügavate kaldaalustega. Paradiis, ühesõnaga. Aga... Kallasrada oli vist midagi sellist, nagu nad Järva kultusejõgede kallastel pidavat olema. Ja iga käänaku juurde läks rada, mis lõppes platsiga. Et siis tonkatajate värk või nii. Tegin sellest hoolimata oma kohustuslikud kilomeetrid ära, ja isegi nupuks ei jäänud. Küll mitte täpiline, vaid ahven. Siuke 150 grammi. Ujub edasi. Aga plaanin mingi aeg selle jõe uuesti ette võtta, ja juba mitte mingist sillast lähtudes, vaid kuskilt suvalisest punktist. Pole võimalik, et seal forelli pole.
Teema on lukustatud.
Info
17. juuni 2011 07.48 - 17. juuni 2011 07.50 #95 hannes
hannes vastas teemale jõeforell...
See jõgede poolhuupi avastamine pole üldse paha idee, kuna Eestis on jõekas ikka päris paljudes kraavides sees ja teinekord võib ka kullasoonele sattuda. Kuna need teada-tuntud forellijõed kannatavad päris suure koormuse all, siis mind isiklikult need väga ei tõmbagi. Endal samuti paar nire vaateväljas, millest pole palju netis/kirjanduses juttu olnud ja mida võiks veel avastama minna.

Kui kala ei saa, saab lihtsalt natuke looduses redutada ning seegi ju omamoodi rõõm (Y)
Teema on lukustatud.
Info
17. juuni 2011 08.00 #96 aapua
aapua vastas teemale jõeforell...
Eks see ju olegi point, et kui kuhugi välja sõidad ei juhtuks nii, et mõlemas suunas mööda jõeäärt juba paar meest minema marsivad pluss üks komplekt rahvast just lõpetab autode juures ettevalmistusi. Suht mõttetu tundub see värk. Aga mingitel suvalistel niredel võib rahulikult eraklikku üksindust nautida ka nädalavahetusel.
Teema on lukustatud.
Info
21. juuni 2011 12.36 #109 aapua
aapua vastas teemale jõeforell...
Nädalavahetuse tulemused siis. Võtsime sõbraga ühe jõe ette, alustuseks alamjooksu poolt. Seal on mingid lõigud haugidele, mingid lõigud täpilisele. Pühapäeval olid täpikud igatahes pardinokkade ülemvõimu ees taandunud, õnnestus vaid üks paarisajagrammine forellike ära petta (ja seda mingi jummalast suvalise koha peal). Hauge tuli aga palju. Kui neid reeglina pliiatseid saab haugideks nimetada. Mõõdus (ausõna peal mõõdus, tähendab) oli vast paar kala. Edasi ülespoole, ja seal läks andmiseks. Kohe ütlen, et mõõdukat ei saanudki (1 või 2 konksu otsast omavoliliselt lahkujat võisid mõõdus olla), aga kaldal käis kahe peale oma 30-40 kala + veel rabamised ja äraminekud. Huvitav see, et kalad sellised "supiforelli" tüüpi - mõned sentid alla mõõdu. Tantsu tegid hästi ja küünlaidki viskasid, aga lõpptulemusena koju minnes kott ikka tühi...

Sellise võtmise peale asendasin oma vikrivärvi nr 2 mepsu ühe välismaalt toodud Yo-Zuri sarnase landiga (koopia, lihtsalt sarnane???). Ka seda rabati isukalt. Sõbral pruuni tooni mepsi nr 2.
Teema on lukustatud.
Info
21. juuni 2011 17.21 #114 Raido22
Raido22 vastas teemale jõeforell...
Andke nüüd andeks aga küsin ühe päris algaja küsimuse.

Kuidas forellijõge või oja ära tunda?

St - mis tingimused peaksid olema täidetud, et mingist jõest/ojast võiks eeldada, et seal forelli liigub?

Ise pole forelli varem püüdnud (põhiliselt seepärast, et ei tea ühtegi sobivat kohta läheduses) aga plaanin üks aeg Läänemaal erinevaid niresid avastama minna. Ehk leian ka siit mõne koha kus miskit landi otsa võiks sattuda :)
Teema on lukustatud.
Info
21. juuni 2011 17.55 #115 aapua
aapua vastas teemale jõeforell...
Täpikujõe äratundmisega on asjad sedasi... Isegi kui välimus ja mõned parameetrid on OK, ei tähenda see, et täpikut seal ka reaalselt on - tammid ja paisud võibolla seal kuskil olemas ja oma "töö" teinud. Samas on ojad, kus seda kala kohe kuidagi oodata ei oska, ent ta täitsa olemas, ja veel üsna kobedaidki võib saada.

Mina ise oma avastused teinud suures osas sedasi, et sõites ringi teinud praktiliselt suvaliste kraavide/ojade/nirede/jõekeste peal peatuse ja lihtsalt katsetanud. Minu meelest väga huvitav ja pingeline asi.

Loe siitsamast Kalaportaalist alateemat Kalastuskohad. Seal hunnik jõgesid nimetatud koos kalaliikidega. Seal nii mõnedki täpikujõed olemas.

Aga kui tahad ise avastada, siis:
1. Vool. Kui vesi ei voola, seal ikka täpilist pole. Ei pea just kärestik olema, aga suht mõistlik vee liikumine. täpik hapnikurikast vett tahab.
2. Suvel katsu vett käega. Kui on ikka väga soe vesi, siis asi hapu. Muidugi ei tähenda see kohe, et terves jões täpilist pole - reeglina on ülemjooksud suvel jahedama veega.
3. liivane/kivine/kruusana põhi. Pole just kindel nõue, aga vihjab suuremale tõenäosusele.
4. Jõe profiil. Järsud ja sügavad kaldaalused, risu, puud-põõsad vee kohal, see on positiivne. "Kausikujuline" jõepõhi ilma eriliste varjevõimalusteta ei ole positiivne.

Need minu tähelepanekud ja mitte ülim tõde, ent mind ikka aidanud.

Edud katsetamisel!
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: Rotation
Teema on lukustatud.
Info
22. juuni 2011 07.22 - 22. juuni 2011 07.23 #116 hannes
hannes vastas teemale jõeforell...
Väga asjalikud soovitused Aapualt (Y)

Ise alustasin jõgedeotsinguid netist (võid uurida näiteks flyfishing.ee lehekülge, seal ka paljud forellikad ära toodud) ja suureks abiks on olnud Eesti Jõgede raamat.

Eks kui esimesed tiirud mõne forellijõe nimestikus oleva nire peal ära teed ning esimesed kalad kätte saad, saad ka paremini pihta, millistes tingimustes nad elutsevad ja sealt edasi läheb sobiliku jõe tuvastamine juba vähe lihtsamaks.
Teema on lukustatud.
Info
23. juuni 2011 14.49 #121 hannes
Teema on lukustatud.
Info
27. juuni 2011 13.00 #127 aapua
aapua vastas teemale jõeforell...
Eilse kokkuvõte kah siia. Vara-vara hommikul iilgesse võssa ragistama minek tundus väärt ideena. Kuni suht hiline hommik kätte jõudis ja ikka veel midagi mõistlikku ei olnud toimunud. Välja arvatud üks poolläbipaistev haug (pikkuse ca 10 cm juures pole tal veel liha naha all, seetõttu läbipaistev) ja 2 paarikümnesendist täpikupoju. Kott ikka vaakumis. Panin siis sama jõe vähe laiemale ja lagedamale osale ehk tublisti esimesest kohast allavoolu. Seal siis sai midagi ka koju viimiseks. Esmalt üks "imevise" - lant läbi okste. Aeglaselt kerides järsku nätaki! ja tegelane otsas. Keerasin looga maha ja pusisin tamiili puu küljest lahti. Kerima hakates oli imestus suur, kui kala ikka veel otsas oli. Mõõdust jäi paar senti puudu, konksud olid lõpuste vahel mitte sees, niiet õnnestus ta ilusti ilma suurema verevalamiseta tagasi lasta. Siis üks u 700 grammine tuli. Algul arvasin, et haug, sest tüüpilist täpikutantsu ta ei teinud. Ja siis veel üks äkki tiba isegi suurem, aga kätte teda ei saanud, nii et oletuseks see jääbki. Kuna nädalavahetuseks ähvardatakse rannailmadega, tuleb mõni õhtu ehk näpistada aega ja üks trett jälle teha.
Teema on lukustatud.
Info
30. juuni 2011 05.52 #140 aapua
aapua vastas teemale jõeforell...
Viimane käik taas teada-tuntud jõele... Sealt, kus Oinz viimati alustas. Aga mina liikusin teisele poole. Ülivarahommikul alustasin.

(Tuleb kohe mainida, et tööpäeva niimoodi alustada ei ole maailma parim mõte. Enne püüki magada ei õnnestunud, start oli liiga vara. Peale püüki vaja kohe kontorisse kimada. Nii ma seal tiksusin kuni õhtuni. Ei aidanud ka liiter punast pulli ja sada tassi kohvi. Laugude alla pandud tikud murdusid prõksti! pooleks... Ühesõnaga, masohhism.)

OK. Oli kohe näha, et midagi mõistlikku toimuma hakata ei saa. Värsked jäljed ees, vist 2 mehe omad ka veel. Tundusid õhtust olevat ehk siis vaid mõned tunnid vanad. Aga kuna jõgi on seal iiiiiiiiiiiilus, saab teha pikki viskeid ja püügipinge oli ikkagi olemas, ma kohta ei vahetanud ja rassisin seal (võiduta) lõpuni välja. Isegi võtmist polnud ühtegi.

Aga kala polegi ju oluline, looduse nautimine on põhjus, nõus???
Teema on lukustatud.
Info
30. juuni 2011 06.40 #142 oinz
oinz vastas teemale jõeforell...
Kala nüüd nii väga oluline ei ole jah. Samas kui 5 korda järjest nullitad, siis tahaks ikka kotti kah midagi saada. Minu forellitamisele ja üldse kalastamisele on igatahes mõneks ajaks kriips peal. Esiteks suutsin viimane kord oma kahlakad ää lõhkuda ja teiseks harjutasin Jaanipäeval sütel kõndi ja ei tuld välja päris nii nagu asi käib. Tulemuseks on see et mõlemad jalad mädanevad ja tipin ringi ainult kandade peal :cheer:
Taaskord tuleb tõdeda et loll pea on ikka ihule nuhtluseks küll.
Hiljemalt järgmine nädal peavad aga täpikud jälle traksis olema.......
Teema on lukustatud.
Info
30. juuni 2011 06.59 #143 aapua
aapua vastas teemale jõeforell...
irw... oinz!
vaat olen kah igasugu "huvitavaid" asju proovinud, aga sütelkõndimine on veel proovimata... Samas, peale sinu sellist kirjeldust, äkki ei proovigi???

Ise sain ca kuu tagasi oma kahlakatest lahti ja veel väga lollilt. Lõpetasin pika treti, tagasi ei viitsinud mööda jõe äärt jalutada, üritasin olla kaval ja lõigata otse läbi (ürg)metsa. Auto asukoht kepsus fikseeritud ja kompassi järgi tuld. Mingil hetkel oli selge, et see oli väääääääga vale otsus. Siuke trastanud padrik ja tuulemurd... Nohh, ja kuskil ma siis maoli käisin ja munade juurest üks kahlasäär totaalselt puruks. Nutsin küll mis ma nutsin, aga Jahipauna ma läksin ja uue paari kahlasid ära tõin...
Teema on lukustatud.
Info
01. juuli 2011 08.46 #161 aapua
aapua vastas teemale jõeforell...
Idatuul ja palavus...

Vedasin ikkagi ennast õhtul jõele. Vesi jummalast sogane. Selle jõe omapära. Kes teab, saab aru. Läksin sillast kaugele. Hilisemate sündmuste valguses liigagi kaugele. Kaladest sissejuhatuseks. Kalast, tegelikult. Üks käis otsas. Ja läks ära. Ereoranži meppsi peale. Tundus selleaasta suurim olevat. Seal jões kipub nii olema, et rabab harva. Aga kui rabab, siis reeglina korralik.

Tulin tagasi liiga pimedas. Sattusin rämedasse padrikusse. Ja siis olin ma ootamatult suure metssea karja keskel. Ühel pool jõgi, teisel pool mets ja igal pool sead. Raisad ei kartnud ka minu röökimist, tiirlesid ümber minu. Krt teab, olid seal põrsad või mis. Igal juhul mu tavapärasest huumorimeelest polnud isegi jälgi enam järel. Ega püksisittumine vist kah väga kaugel polnud. Mingi 10-20 meetri peal käib pidev edasi-tagasi sõelumine, saateks räige röhkimine... Pole just meeldiv. Alles siis kui vilistama hakkasin, teravalt ja pidevalt, paistis et nad lahkusid. Igal juhul pärast seda ma šortkatte läbi võsa teha ei üritanud. Alles auto juures sai esimest korda õhu korralikult kopsudest välja lastud.
Teema on lukustatud.
Info
01. juuli 2011 08.57 #162 hannes
hannes vastas teemale jõeforell...
Ai krt! :cheer: Ma kujutan seda olukorda väga hästi ette...pime mets, üksi tuled, äkki on röhkivad elukad ümberringi...see võib ikka põhja alt ära lüüa küll :cheer:

Oleksid pidanud ühe põrsa sülle haarama ja siis päkkadele valu andma, poleks vähemalt tühjade kätega koju tulnud :cheer:
Teema on lukustatud.
Info
03. juuli 2011 10.35 #168 oinz
oinz vastas teemale jõeforell...
Minu viimase tripi kirjeldus: kalaportaal.ee/kommuun/blogid
Teema on lukustatud.