showcase riba kalamehed

Spinnerbaiti on tutvustatud kui varakevadeks sobivat vahendit, mis toimib kõige paremini tärkava hõreda pilliroo ja taimestiku seest püüdes. Seal töötabki ta suurepäraselt, sest haug peatub peale kudemist pikalt just madalas vees, kuni veetaimestik on täiskasvanud ja vee temperatuur soojenenud suvesoojuse tasemele. Selliste tingimuste jaoks on ta tõepoolest vägagi toimiv lant. Spinnerbaidi võib visata taimestiku sisse ja alustada tagasikerimist kohe, kui ta on vette jõudnud. Pilliroogu või veetaimestikku kardab ta vähe ja seepärast on see lant omal kohal just seal, kus traditsiooniliste peibutistega püük pole võimalik või on väga keeruline. Igaks juhuks võiks landikarbis olla paar erinevat spinnerbaiti, sõltumata aastaajast.

Spinnerbait vee all

Püük spinnerbaitidega Soomes

Soomes tulid spinnerbaidid suure hooga turule ca 7 aastat tagasi. Kalastus-lehe 1/2012 numbris avaldati väga põhjalik artikkel spinnerbaidiga kalastamisest. Leidub palju kalamehi, kes püüavad sellega peamiselt kevadeti. Oodatut suurt buumi spinnerbaitide ümber ometigi ei tekkinud, sest Soome kalameeste hulgas on jätkuvalt au sees shad-tüüpi kummilandid.

Spinnerbaidid on tunduvalt kergemad kui suured kummilandid, kuid sama ritva ja rulli võib kasutada mõlema püügimeetodi puhul. Märjana võib spinnerbait kaaluda üle 70 grammi ja suurt õhutakistus omava peibutise heitmine nõuab võimsamat haugipüügi ritva.

Peibutistevaliku kompromissid

Spinnerbait on planeeritud peamiselt veetaimestiku sisse viskamiseks, kuid see ei tähenda, et selle peibutise mõju lõpeb dramaatiliselt kohe, kui ta taimestikust väljub. Ka kõrkjate lähedal ning vabas vees kalastades meelitab spinnerbait haugi näkkama samamoodi kui teisedki peibutised, erinevuseks on vaid teistsugune profiil ja mäng. Pöörlev lapats ja riidepuu taoline konstruktsioon moodustavad haugile ärritava kogumi, mis ärgitab näkkama.

Haakimine

Haakimine on spinnerbaidi "achilleuse kand". See tuleneb tema konstruktsiooni eripärast - spinnerbait on valmistatud paksust terastraadist, millel on fikseeritud jäik konks. Haakimise parandamiseks lisatakse tavakonksule nn. ”trailer hook” ehk siis järelhaake konks, mis on kas paljas või varustatud sulgede või jigiga. Õieti rakendatuna on järelhaakimise konksul rohkem liikuvust ja kala jääb paremi otsa.

trailer konks

Järelhaake konksuga spinnerbait

Kala haakimise poolest on jätab jäik kinnitus soovida ja muud peibutised püüavad vabas vees spinnerbaidi üle. Taimestiku seest püüdes saab aga halva haakimise andeks anda, sest teiste peibutistega ei pruugi saada seal üldse püüda.

Spinnerbaidil on veel üks hea omadus - teda saab kerida ka üpris aeglaselt, mistõttu sobib ta hästi külma vette.

On päevi, kus haugid eelistavad muid lante - olukord saab tavaliselt selgeks esimese tunniga. Sellistel puhkudel tuleb loopida muid peibutisi ja leida see kalavõtu ”masin” traditsiooniliste haugipüügi lantide hulgast nagu plekk, voobler, kummilant jt. Kui on aga spinnerbaidi päev, siis hoidke ridvast kõvasti kinni, sest otsa võib sattuda mõni eriti suur "koll".

haug spinnerbait
Originaalallikas: Kalastuslehti 3/16

Kalaportaal, 2017