showcase riba kalamehed

Lõhnaained-atraktandid lantide ja muude peibutiste jaoks on olnud turul juba mõnda aega. Paar aastat tagasi lasi Norra tootja Kvalvik välja atraktandid, mille taga on pikemaajalisem teaduslik uurimustöö. Nende toodete peamine idee on asendada kutselises kalapüügis kasutatavaid peibutissöötasid nagu heeringas ja kalmaar. Tooted koosnevad naturaalsetest komponentidest, mis meenutavad kaladele lõhnasid ja maitseid, millega nad harjunud on.Arendustöö käigus tekkis Kvalvikul idee luua toode ka harrastuskalameestele. Töö tulemusena valmisid kreemid, mida saab kalamees määrida peibutistele, et meelitada kala paremini võtma. Kvalviku müügijuht Haakon Worum väidab, et nende toodete näol on tegu ainsate atraktantidega maailmas, mille toime on teaduslikult tõestatud. Praegu on müügil kolm toodet kalameestele: atraktandid tursa, paltuse ning lõhe / forelli püügiks.

Tursa atrakant


Paltuse atrakant

Lõhe ja forelli atraktanti tuleb määrida landile või putukale ning seejärel oodata 5 minutit, et see ära kuivaks.


Punasepüügi atrakant


Kui rääkida atraktantidest üldisemalt, siis välismaa kalastuseksperdid on nende suhtes pigem skeptilised. Siiski, tuuakse välja ka nende positivseid pooli. Nimelt arvatakse, et kui lant on atraktandiga kokku määritud, ei sülita kala seda nii kiiresti välja ning haakimiseks jääb rohkem aega. Kuna kalameestel võivad käed võõra lõhnaga koos olla, tasuks enne püüki käed atraktandiga kergelt kokku määrida, et lantidele võõrad lõhnad külge ei jääks. Öeldakse, et näiteks tubaka, bensiini või päikesekreemi lõhn peletab kalu eemale.

On dokumenteeritud, et kalade haistmismeel on 1000 korda parem kui koertel. On kalaliike, kelle haistmismeel paraneb eluea jooksul lausa 2 kuni 3 korda. Ka söödavad-lõhnastatud silikoonlandid, mis viimasel ajal väga populaarseks on muutunud, toovad hästi kala. Seega, äkki tasub lõhnadele suuremat tähelepanu pöörata?
Allikad:

http://www.tackletradeworld.com/behind-the-scenes-at-kvalvik-an-attractive-proposition/

http://www.kvalvikbait.no/en/products/

http://www.bassresource.com/fishing/scents-and-attractants.html

http://www.bassresource.com/fishing/scents-and-attractants.html
  

Kalaportaal, 2016