showcase riba kalamehed

Paljud paadiomanikud on oma veesõiduki juba talvekorterisse viinud, kuid kalamehed teevad enne veekogude jäätumist veel viimaseid sõite. Külm õhk ning vesi panevad aga turvavarustuse tõsiselt proovile.

Gaasiballooniga päästevestid (ehk kõnekeeles "paukvestid") on viimasel ajal üpris populaarseks saanud. Nad on seljas mugavad ning ei sega kalapüüki ega paadis liikumist. Külma ilmaga tasuks siiski selga panna tavaline päästevest. Nimelt testis Soome Merepääste Koolituskeskus mõned aastad tagasi, kuidas käituvad paukvestid külmaga ja tulemused olid murettekitavad.

Testid näitasid, et külm avaldab mõju rõhule CO2 balloonis. Madal temperatuur mitte ainult ei aeglustanud päästevestide avanemist vaid põhjustas ka lausa mitteavanemist.

Merepääste Koolituskeskuse spetsialist Michael Blomqvist ei usu, et vestide tehnoloogia on viimaste aastatega paranenud. "Mõned tootjad said teada, et nende veste kasutatakse ka peaaegu arktilistes tingimustes ning tegid seejärel külmateste. Kahjuks pole neid avalikusele näidatud", rääkis Blomqvist.

Blomqvisti sõnul peab iga tarbija ise võtma vastutuse ning paluma tootjalt või maaletoojalt informatsiooni, kas paukvesti on testitud külmaga. Kui sellekohane info puudub, on turvalisem kasutada vesti vaid soojemate ilmadega.

Kalapüügi käigus peab olema ettevaatlik ka konksudega. Konksuga on lihtne iseavaneva vesti sisse väike auk teha ja seejärel ei toimi vest enam nii nagu peaks. Õnneks kasutavad mitmed tootjad lisaks nailonile ka tugevat Cordura materjali, mis ei ole nii konksukartlik.

Kui kasutad sügisel paukvesti, siis hoiusta neid alati kuivas ja soojas. Isegi kui külmakraade on vähe, peab meeles pidama, et avatud paadis võib sõidu ajal külm tuul gaasiballooni normaalset tööd mõjutada.


Allikas: http://kipparilehti.fi/uutiset/paukkuliivi-ei-pida-pakkasesta/

Kalaportaal, 2016