showcase riba kalamehed

Tihti juhtub, et mõni kalamees saab suuremat saaki kui teised. Isegi kui jäljendatakse suure saagi saajat võimalikult täpselt, arvestades nii lantide, värvide ja kalastuskohtadega, ei saada ikkagi sarnast tulemust. Juhusel on loomulikult oma osa aga ega suure saagi saajal alati kõik õnnest sõltu. Lihtsat seletust asjale kahjuks ei leidu, kuid üks ühine joon tugevatel kalastajatel siiski on - see on keskmisest suurem keskendumisvõime.

Kuidas keskendumine kalastamist mõjutab?

Kui tähelepanelikult tegevusele keskenduda, võib saaki suurendada kõikide kalastusviiside puhul. Keskendumise all peetakse silmas, et mõtted ja tegevused on suunatud vaid kalapüügile. Kalastades peakski suunama enamuse oma tähelepanust õngenööri lõppu.
Keskendumise tasemeid on mitmeid. Kui juba hoiad õngekorki vees ja jälgid seda, siis oled jõudnud kaugemale kui pelgalt rannal ilusaid vaateid nautides. Ka kalastamise ajal võib keskendumise tase olla muutlik ja see omakorda võib mõjutada kalasaagi suurust. Tuimalt landi loopimine tuntud kalastuskohas ei tarvitse tulemust tuua, kui mõtted pole tegevuse juures. Korduvad ühetaolised visked kala nina alla ei pruugi tekitada kalas võtuhimu. Peaks varieerima landi liikumise kiirust ja sügavust ning katsetama pause ning sööstusid. Mõttega asja juures olles tunnetad ka erinevusi veealuses liikumises - kas ridvajõnksatuse näol oli tegu veetaimega või kala puudutusega.

Keskendumine, positiivsus ja oskus.

Keskendunud olekusse saad jääda siis, kui oled positiivselt meelestatud ja negatiivsed mõtted on unustatud. Uskudes oskustesse ja jättes maha muud elumured, võid oma saagikust suurendada. Olles aga mõtetega töö- või koduste murede juures, on kalastus pigem tulemusteta ridvaviibutamine. Kahele erinevale asjale keskendumine ei anna tavaliselt head tulemust kummalegi.
Kalapüügil võivad vead ja kehvad tingimused kergesti mõjuda positiivsele meelestatusele ja keskendumine halveneb. Tugeva tuulega lähevad visked alati valesse suunda ja varustus ei pruugi toimida soovikohaselt. Seda viimast saab parandada hea ettevalmistusega.

Hea ettevalmistus on osa keskendumisest.

Näpitsad on oma koha peal, landid on karbis korrastatud ja kõik vajalik on kaasas - sättimiseks kuluv aeg on sellisel juhul minimaalne ja kontsentreerituse erksus ei katke. Kui on kindlustunne, et tamiil on vastupidav, sõlmed on tehtud korralikult, konksud on teravad ja sidur paigas, siis saab otseselt keskenduda kalastamisele. Korraliku keskendumise korral ununevad nii õõtsuv paat, sääsepirin kui ka kontides olev niiskus. Kalastuse võistlustasemel räägitakse niinimetatud flow- seisundist. Sellisel puhul on erksustase maksimumis, kogu tegevus toimub sundimatus seisundis ja õnnestumise võimalus on seega tunduvalt suurem. Tundub nagu oleks rohkem aega ja täpsust nõudvate sihtide saavutamine on tavalisest lihtsam.

püük talvel
Pakane loob jääpüügile väljakutseid. Õieti riietunud kalastaja saab keskenduda külmetamise asemel kalastamisele.
 

Kõik aistingud kasutusele.

Ettevaatlike kalade püügil või kehvema võtu korral puhul ei pruugi kala näkkamist alati tunnetada. Võttu ei osata märgata tamiili värelemises ega ka ridva liikumises. Algaja kalastaja võib niiviisi kalastuspaigas kiiresti pettuda, arvates, et kala ei täna ei võta. Erksavärvilised peibutised ja polaroidprillid aitavad paremini võttu märgata, kuigi ka see alati ei aita. Tugeva tuulega soovitame hoida tamiili esimese sõrme ja ridva vahel, et näkkamist paremini tunnetada.
Ujuk on üks tüüpilisemaid näiteid, kus vajatakse keskendumist: hoides pilk korralikult õngekorgil ja tehes haakimisliigutus õigel momendil, saavutatakse parim tulemus. Keskendumise puudumisel jääb näkkamine tähelepanuta ja õigeaegne haakimine ei õnnestu.

Ürita lõpuni välja.

Kui nii mõnigi püügiseltskond hakkab enne videviku saabumist asju pakkima, siis tõsine kalamees üritab viimase hetkeni kala saada. Viimase viskega kala saamine on üpris tavaline.

viimased visked

Analüüsi.

Teadupärast on võistluskalastajad kõvad kalamehed, kellel on suurepärane pühendumine kalastamisele. Paljud võistluskalastajad näevad tulemuste pärast suurt vaeva ja teevad kõvasti trenni. Nad katsetavad erinevaid kohti, peibutisi, sügavusi ja analüüsivad neid põhjalikult. Analüüs algab juba kalastuskoha valikus, kus arvestatakse ka ilmaga ja selle mõjuga kala näkkamisele. Tüüpiline viga on see, et minnakse ilma etteplaneerimiseta tagasi vanasse paika, kust enne on kala saadud.

Pidage meeles, võtke vabalt.

Kala saamise nipid peab küll meeles pidama, kuid nende sajaprotsendiline täitmine ei pea olema omaette eesmärgiks. Paljude jaoks on kalastamine harrastus, millega ollakse eemal argimuredest ja puhatakse. Lõdvestunud meelteseisundisse on kalastajatel lihtne pääseda - kaunid maastikud ja looduse hääled aitavad argimuresid kiiresti unustada. Lõdvestumine võib kaasa aidata ka keskendumisele, kuid kaunis looduses on kerge unustada, et ollakse kala püüdmas ning keskendutakse lihtsalt hetke nautimisse. Kuid kala võib saada ka sedasi.Originaalallikas: Kalastuslehti 3/14

Kalaportaal, 2016