showcase riba kalamehed

Viimastel aastatel on Taani meriforelli püüdjate seas populaarsust võitnud in-liner ehk liinil "libisevad" landid. Vaatleme kahte põhjust, miks eelistatada in-liner  lante traditsioonilistele.

1) meriforelli püügil on palju äraminekuid ja liinil libisev lant aitab neid vähendada. Kui kala rabeleb konksu otsas, siis tavaliste lantide puhul tekib tihti "kangiefekt" (inglise keeles leverage effect). See tähendab, et teatud asendis käitub landi keha "kangina" ja lükkab konksu lahti. In-liner  landi puhul libiseb landi keha mööda liini edasi ja kangiefekti ei teki.

 2) paljude kalameeste arvates on libisevate lantide mäng parem. Erinevad landid käituvad in-line rakenduse puhul erinevalt ja seetõttu tasub see väide endal järele proovida. Allolev video võrdleb Blue Fox Moresilda mängu originaallandina (videos allpool) ning in-line rakendusena (videos ülal).


Libiseva rakenduse valmistamine on väga lihtne ning seda võib proovida iga plekklandiga:

1. eemalda kolmikkonks landilt koos rõngaga. Rõngas jäta konksu külge.

2. tee "kirurgi silmus" (nii et silmuse pikkus oleks pool landi pikkusest).

kirurgisolm


3. lükka silmus läbi landi.

4. kinnita aas läbi rõnga sellisel viisil:
 

aas labi ronga


Kontrolli, et sõlm jääks landi keskele, muidu võib lant hakata sõlme "sööma".

libisev lant


Erinevate lantidega tasub natuke eksperimenteerida - osad landid mängivad paremini, kui jätta liin landi välisküljele, teiste puhul on jällegi parem mäng, kui liin jookseb mööda sisekülge.

 

Head katsetamist!

Inline-lantArtikli kirjutamisel on kasutatud erinevaid internetimaterjale.

Kalaportaal.ee, 2014