showcase riba kalamehed

Tamiili valik ei ole enam nii lihtne nagu aastate eest. Pakendite peale on ilmunud keerulised mõisted, mis võivad panna algaja kalamehe kukalt kratsima. Monofiil, copolymer, hi-copolymer, fluorocarbon...  Eesti keeles on sobilik liigitada need kõik "tamiilide" kategooriasse, sest nii on harjutud siin kutsuma monofiilseid kunstjõhve.

Viimastel aastatel on meie kalastuspoodidesse leidnud tee välismaal väga populaarne toode - fluorocarbon (eesti keeles fluorosüsinik). Kas tegemist on monofiilile parema alternatiiviga? Vaatleme allpool fluorocarboni plusse ja miinuseid.


Fluorocarboni plussid

 1. Nähtamatus vee all. Valgus läbib fluorocarbonit ja vett ühte moodi, sest mõlema valguse murdumisnäitaja on peaaegu sama. Seepärast on ta kaladele praktiliselt nähtamatu. Kalad tihtipeale pelgavad tamiili. Siin on fluorocarbonil kindel eelis monofiili ees - selges vees on fluorocarboniga suurem võimalus kala võtma saada.



Veealune monofiili ja fluorocarboni nähtavuse võrdlus

2. Uppuvus. Kuna fluorocarbon on monofiilist ligi kaks korda tihedam, upub ta palju kiiremini. See tuleb kasuks just sügavamas vees, kui on vaja, et lant saavutaks oma sügavuse võimalikult kiiresti (näiteks "aukude kammimisel" jõeforelli püügil või jigitamisel) ja säilitaks selle.

 3. Säilitab tõmbetugevuse. Katsed on näidanud, et kuna monofiil imab vett sisse, siis tema tõmbetugevus väheneb vees peaaegu kaks korda. Kuna fluorocarbon on tihedam ja ei ima vett sisse, siis seda probleemi ei teki.

4. Kulumiskindlus. Fluorocarbon on paremini kaitstud abrasiivkulumise eest. Seega, kui kalapüügi hõõrub jõhv vastu kivi või puukoorikut, ei ole fluorocarbon selle suhtes nii tundlik kui monofiil.

5. Väiksem venivus. Kuna fluorocarbon venib vähem kui monofiil, on haakimine lihtsam ja kontakt kalaga vahetum.

6. UV-kindlus. Testid on näidanud, et monofiil kaotab UV-kiirguse mõjul 100 töötunni jooksul 20% oma tõmbetugevusest. Fluorocarbon'it UV kiirgus ei mõjuta.

7. Külmakindlus. Monofiil kaotab oma tugevusomadused külmakraadidega 4 x kiiremini kui fluorocarbon. Viimane säilitab oma tugevuse isegi -40 külmakraadi juures.


seaguar-invisx


Fluorocarboni miinused

1. Sõlmetundlikus. Fluorocarbon tahab väga hoolikalt tehtud sõlme. Iga sõlm tuleb teha väga ettevaatlikult ja kontrollida, et tulemus oleks peaaegu perfektne. Fluorocarbon on libe ja kehvade sõlmede tõttu lantidest-kaladest ilmajäämine on väga lihtne. Ülimalt soovitatav on sõlme niisutamine enne selle kokkutõmbamist - see on fluorocarboni puhul eriti vajalik! Populaarsed fluorocarboni sõlmed on "improved clinch knot" ja "palomar", kuid häid sõlmesid on teisigi.

fluoro-2


2. Jäikus ning suurem mälu. Enamik fluorocarboneid on monofiilidest jäigemad. Samuti kipub paljudel fluorocarbonitel olema suurem mälu - nad "mäletavad" pooli kuju ja võtavad seetõttu sisse kergelt spiraalse kuju. Viimased hädad kimbutavad kõige rohkem just odavamaid flurocarboneid ja nende puhul on sasid kerged tekkima. Spiraalsust aitab vähendada järgnev nipp: kui lähete peale uue fluorocarboni pealekerimist kalale, siis laske enne püügi algust kogu liin vette (see vajub kiiresti põhja) ning kerige uuesti poolile - nii et liin oleks kerimise ajal pöidla ja nimetisõrme vahel.

 3. Haprus. Paljud kalamehed on kurtnud, et osad fluorokarbonid lähevad kergelt katki. Põhjus on selles, et tootjate kvaliteet on kõikuv ja odavama otsa tooted ei pruugi olla kvaliteetsed.

4. Nähtavus. Fluorocarbon on vee all nähtamatu, kuid see omadus muudab ta ka vee peal raskemini märgatavaks. Seepärast võib juhtuda, et liin "kaob silma alt ära".

 5. Hind. Fluorocarboni keskmine hind on monofiilist omast kõrgem.

Kokkuvõttes saame öelda, et teatud tingimustes on fluorocarbon kindlasti omal kohal. On väga palju kogenuid kalamehi, kes on läinud monofiili pealt üle fluorocarbonile, kuid samas leidub ka neid, kes on peale proovimist jäänud monofiili usku. Kindlasti tasub see ära proovida ja kui rulliga on kaasas mitu pooli, miks mitte kerida ühele neist fluorocarbon?

Artikli loomisel on kasutatud erinevaid internetimaterjale.

Kalaportaal.ee, 2014