showcase riba kalamehed

Artiklisarja I osa ja II osa.

Paljud kalamehed püüavad läbi paar-kolm jääauku ja jäädes ilma kalata, väidavad, et talvine püügiviis on ebaefektiivne. Tegelikult peab kala üles otsima, selleks tuleb aga puurida hulga jääauke. Teinekord tuleb teha päevas 50-60 auku. Selline töö on hea saagi nimel hädavajalik ja kalastuse üks osa. Alustades püüki, tuleb jääaugus kõigepealt rakendada kätteharjutatud parimat mängu. Kui 6-10 tõmbe järel näkkamist ei toimu, siis tuleb püügitehnikat muuta. Igas augus tuleks läbi proovida kõikvõimalikud vertikaallandi mängu variandid ja sügavused, leides selliselt optimaalse püügivariandi. Püügitaktika ei piirdu mõttetu püügiga igas augus, vaid kalale meelepäraste kohtade avastamisega.

                     joon15  joon16


Tähelepanelikult tuleb jälgida kõiki sügavuse muutuseid ja püüdlikult läbi püüda kõik veealused kõrgendikud ja takistused. Suurtes veekogudes meeldib kalale koguneda sügavike vahelistele kõrgendikele. Sellistes kohtades on ohtralt röövkala ja lant ei jõua puudutada veekogu põhjagi, kui kala näkkab.

                    joon17  joon18

                              Joonis 17. Õige sikutamine pärast ärritamist                        Joonis 18. Ridva õige asend sikutamise ajal


Saagirikkad kohad tuleb kaldapealsete orientiiride abil meelde jätta. Samuti võib tähistada selliseid kohti ka oksakesega või isegi lipukesega, kuid niiviisi võib juhtuda, et järgmine kord kalale tulles istub keegi juba seal ees. Mugav on jääauke tähistada kaaliumpermanganaadiga, rahvakeeles lilla, seda on igas apteegis vabalt saada. Pudelikese kaane sisse tuleb teha väikesed augud nagu soolatopsil ja raputada natuke lumele, seejärel pudel sulgeda mõne teise kindla korgiga. Mõne hetkega on jääl ere lilla laik, mis on kaugele näha. Väga suurte külmadega tuleb "lillale" lisada soola, vahekorras üks ühele. Soola tõttu hakkab lumi kiiremini sulama ja siis lahustub "lilla". See aine on loodusele kahjutu. Isegi mõned akvaariumikalade kasvatajad soovitavad lisada mõne tera vahetevahel akvaariumi. See hoiab ära kalade haigestumise. Kolme-nelja tunni möödudes need laigud lumelt kaovad. Sellest ajast aga piisab, et määrata, millised augud olid kõige saagirikkamad ja otsustada, kus püüki jätkata.

                      joon19  joon20

        Joonis 19 ja 20. Landi mängu muutumine pikema tõmbe korral kui testimine         


Kõige huvitavam on see, et eelmainitud püügiriistaga saab püüda ka tavalist valget kala. Kui lant on varustatud lisakonksuga, siis pikemate pauside ajal ujub ligi mõni latikas, särg või isegi karpkala ja võtab lisakonksu üsna hästi. Talvine landipüük on väga sportlik ja kaasakiskuv kalastusviis ja see, kes on saavutanud esimesel sikutipüügil edu, jätkab sellist püüki kogu elu.


Algallikas: ajakiri Fish

Kalaportaal, 2012