Kui kallis võib kiirlaen tegelikult sinu jaoks olla?

Oleme kõik kuulnud hirmujutte selle kohta, kuidas inimesed on sattunud pärast kiirlaenu võtmist hätta ja on kasuliku laenu asemel saanud hoopis kuluka koorma õlule. Selliste olukordade tõttu on paraku ka laenude maine võrdlemisi must ning pea iga laenusoovija kuklas on hirmumõte sellest, mis juhtub siis, kui laenu osutub oodatust palju kallimaks. Kui kallis siis tegelikult võib üldse üks kiirlaen olla ja kas on võimalus seda ennetada enda jaoks? Laen247.com annab alljärgnevalt mõned nõuanded.

Kõige esimene ja olulisim punkt, mida tuleks kiirlaenu puhul kontrollida, on selle intressimäär. Laenufirmad kipuvad seda protsenti märkima erinevalt – mõnel juhul pannakse kirja kuuintress, mõnel puhul aastane intress. Kui alguses näib 4% intress väiksena, tasuks kontrollida, ega juhuslikult pole tegemist tegelikult kuuintressiga. Kui nii, siis saab esialgu väiksena tundunud intressist hoopis 48% suurune aastane intress, mis tähendab, et võetud laenule tuleb juurde maksta lausa ligi pool summast!

Teine oluline termin, millega võib kergelt end eksitada, on krediidi kulukuse määr ja intressimäär. Seaduse järgi on kõik laenufirmad kohustatud eeskujulikult esitlema laenutingimustes krediidi kulukuse määra, mis on nimelt nagu nimigi viitab – kogu laenu kulukuse määr, st see näitab, kui kalliks laen tegelikult muutub. Krediidi kulukuse määr on laenusaaja parim sõber, kuna see illustreerib selgelt laenu olemust ja välistab võimaluse, et laenusaaja satub elevile väiksena näinud intressist.

Kui kallis võib kiirlaen tegelikult sinu jaoks olla


Rääkides intressist, tuleb mainida ka intressivabasid laene. Sellist nimetust kannavad laenud, mille intress on 0% ning selle juures on ainus konks see, et protsent kehtib tavaliselt üksnes uutele klientidele ja ainult teatud aja jooksul. Näiteks võib olla tingimustes kirjas, et intressivaba laen kehtib 3 kuu pikkusele laenuperioodile. Kui peaks aga juhtuma, et laenu ei saa mingitel põhjustel õigel ajal tagasi maksta, võib see tähendada, et kunagisest nö „tasuta“ laenust saab väga kõrge intressiga laen. Seepärast tasub olla väga ettevaatlik intressidega ja lugeda peenikest kirja.

Üks asjaolu, mida võetakse arvesse ülalpool mainitud krediidi kulukuse määra arvutamisel, on lisatasud. Nendeks võivad olla laenulepingu sõlmimise tasu, laenu igakuine haldustasu või midagi muud taolist. Taolised väikesed lisakulud võivad aga kokku liites olla üsna kopsakad. Näiteks kui laenufirmal on tingimuseks minimaalselt 35 euro suurune laenulepingu sõlmimise tasu, kuid 0% intress, siis võid arvata esialgu, et tegemist on väga soodsa laenuga. Kui laenad sellistel tingimustel aga näiteks 200 eurot, ei ole 35 eurot sugugi väike summa.

Viimase, kuid mitte vähem olulisena, tuleks vaadata üle laenufirma kogu hinnakiri ning tutvuda ka sellega, kui kallis on maksepuhkuse sõlmimise tasu ja muu taoline. Kuigi alati tuleb loota, et selline stsenaarium, kus on vaja taolist teenust rakendada, ei saaks tõelisuseks, tuleks end juba eos kaitsta, kui peaks siiski halb olukord tekkima. Paraku võib ka väike kiirlaen muutuda kulukaks, kui sinna juurde liita muud kulud.

Õnneks on Eestis mitmeid seadusepunkte, mis kaitsevad laenuvõtjaid liiga kulukate laenude eest, seega ei saa kulud ülemäära kõrgeks muutuda. Sellest hoolimata, ainus, mis aitab kulukat laenu vältida, on enne laenu võtmist tingimustega korralikult tutvuda. Laenutingimused ja lepingupunktid ei ole niisama peened juriidilised dokumendid, vaid neid tuleks põhjalikult lugeda, mõistmaks, millega tegelikult nõustutakse lepingu allkirjastamisel. Unustada ei tohiks ka laenude võrdlemist – isegi pealtnäha sarnased kiirlaenud võivad osutuda oodatust kallimaks. Meie kodulehel saab erinevaid Eesti laenupakkumisi võrrelda hõlpsalt vaid paari hetkega. Parem on kulutada mõni minut laenude võrdlemisele, kui pärast kokku puutuda liiga kalli laenuga!


Artikkel on sponsoreeritud.


Kalaportaal, 2017