images.pexels.com

Kalastamine kui sport

 

Kalapüügiga seostavad inimesed enamasti rahulikku ajaveetmist looduses, toidu hankimist või paar tundi naisest eemal olemist. Tegelikult on kalapüük kindlasti sport, mitte lihtsalt vabaõhutegevus. Sport on midagi, mis nõuab oskusi, füüsilist pingutust ja on võistluslik. Kalapüük kuulub kõigi nende nõuete alla ning kogu maailmas on palju turniire ja võistlusi. Lisaks on viimastel aastatel muutunud võimalikuks ka kalastamisvõistluste peale panustamine. Ei ole veel veendunud, et kalapüük sport on? Artikli lõpuks ehk olete.

 

Kalapüük parandab füüsilist tervist:

Sport aitab üldiselt neil, kes seda harrastavad, hoida end vormis, põletades kaloreid. Isegi väikese kalaga võideldes peavad kalamehed kasutama oma selga, käsi ja jalgu Lisaks nõuab kalapüük kalastajalt teadlikkust ja keskendumist ning see aitab stressi maandada ja vabaneda töö- või elupingetest. Mõnes mõttes võib kalapüük pakkuda kaluritele samasugust kasu nagu mediteerimine. Selle tulemusel on kalamehed lõdvestunud ja vähem ärevuses. Arvukad uuringud on näidanud, et kalapüük langetab kalurite kortisooli taset, kusjuures see mõju võib püsida kuni kolm nädalat pärast kalaretke. Seetõttu on kalapüüki sageli kasutatud PTSD all kannatavate inimeste abistamiseks.

 

Oskus:

Kalapüügi puhul on oluline oskus. Kui olete kogenud kalamees või lihtsalt harrastuskalamees, siis teate ilmselt, et kalapüük ei ole sugugi täppisteadus. Näiteks sööt, mida te ühel päeval kala püüdmiseks kasutate, ei pruugi olla sama tõhus järgmisel püügireisil. Et olla edukas kalamees, tuleb sageli harjutada ning vaja läheb kannatlikkust ja jõudu. Kui püüate raske kala, peate oskama sellega võidelda ning see nõuab jõudu ja otsustavust. Keeruline kalapäev võib osutuda füüsiliselt ja vaimselt kurnavaks samamoodi nagu teised spordialad.

 

Reeglid:

Nagu iga spordiala, sisaldab ka kalapüük reeglistikku. Need reeglid võivad sageli riigiti erineda. Paljud eeskirjad on kehtestatud mereelu kaitsmiseks. Seetõttu on mõnes piirkonnas erinevate kalaliikide jaoks kehtestatud pikkusepiirangud. Kalapüügiks tuleb osta luba ja järgida kohaliku omavalitsuse kehtestatud eeskirju. Kui seda ei tehta, võib see kaasa tuua suured trahvid. 

 

Võistlused:

Sageli arvatakse, et kalapüük on üksildane tegevus, mis ei hõlma mingit konkurentsi. Kuigi selles väites võib olla veidike tõde, ei ole see siiski täiesti õige. Igal aastal korraldatakse kalastushuvilistele arvukalt kalapüügivõistlusi. Esimene bassiturniir USAs korraldati esimest korda 1967. aasta juunis ja see toimus Arkansase osariigis Beaver Lake'is. Sellel võistles üle 100 kaluri.

 

Tänapäeval korraldatakse ainuüksi USAs igal aastal hinnanguliselt umbes 30 000-50 000 kalandusturniiri. Iga selline turniir võib kesta paarist tunnist kuni mõne päevani.  Turniiril osalemine ei ole nalja asi. Tegelikult osalevad kalastajad enne neid üritusi sageli spetsiaalsetel seminaridel, mis aitavad neil paremini tutvuda järvega, kus võistlus toimub. Lisaks sellele, et kalamehed tunnevad hästi spordiala ennast, peavad nad tundma ka keskkonda, kus nad kala püüavad.

Professionaalne kalastaja on see, kellel on oskused leida ja püüda kala kõikides veekogudes, olenemata aastaajast või ilmastikutingimustest. Samuti peab ta oskama juhtida erinevaid paate.

 

Kokkuvõttes, arvestades kalapüügi eripära, võib kindlalt väita, et tegemist on spordiga. Nagu paljude teiste spordialade puhul, eristab ka siin elukutselist ja harrastajat iga kaluri oskus, väljaõpe ja talent. See ei tähenda, et iga kalamees peaks hoolega trenni tegema ja seminaridel ja võistlustel käima. Kalapüüki võib samuti harrastada üksi ja vaikuses ja rahus, kuid kehale ja vaimule on see siiski suurepärane trenn. Lisaks on kalastamine ka odav spordiala, sest kogu varustuse saab vähem kui 40 euroga, väidab kogenud kalastaja Sten Jõgi.


Artikkel on sponsoreeritud.


Kalaportaal, 2022