Kalapüük Eestis

Kalapüük Eestis

Eestimaa on tuntud oma kaunite veekogude poolest, mis pakuvad suurepäraseid võimalusi erinevate röövkalade püügiks.

Haug on üks populaarsemaid püügikalu Eestis. Haug on suur röövkala, kes elab praktiliselt kõikides meie veekogudes. Näiteks saadakse häid saake Lääne-Eesti madalatest merelahtedest.

Haugi püütakse enamasti spinningut loopides ning söödaks on tehissööt ehk lant. Kalameeste lemmiklandid haugipüügil on plekklandid, jerklandid, vooblerid ja pöörlevad landid. Kalastustarbed haugipüügiks leiad siit. Haugi püütakse ka unnaga ehk teisisõnu elussöödaga. Sellisel juhul jäetakse väike söödakala konksu otsa ning oodatakse haugi rabamist. Unnaga püügil on tihti saadud väga suuri hauge, mille kaal jääb 5 -10 kg vahemikku.

Populaarsemad kalastushooajad on kevad, kui haug on peale kudeaega aktiivne ning sügis, kui haug kogub jõudu talveks.

Lisaks haugipüügile meeldib meie kalameestele püüda ka ahvenat. Ahven on samuti esindatud enamikes meie veekogudes. Ahvenapüük võib toimuda nii paadist kui ka kaldalt. Kõige populaarsemad püügikohad on Peipsi järv, Võrtsjärv, saared ja mitmed Lääne-Eesti rannikualad.

Ahvenad kalduvad varjuma veetaimede lähedusse või sügavamatesse "aukudesse". Seetõttu on oluline teada, kus ahvenad tavaliselt peidus on, et püügikoha valikul edukas olla. Paadipüügil aitab ahvenaid leida kajalood.

Ahvenat püütakse samuti spinninguga, kuid ahvena peibutised on oluliselt väiksemad kui haugi omad. Tihti püütakse ahvenat väikeste pöörlevate või siis kummilantidega. Kummilantidega püüki nimetatakse ka jigitamiseks, ehk spetsiaalse raskuse (jigipea) abil hüpitatakse kummilanti põhja peal. Kalastutarbed, mis aitavad ahvenat tabada, leiad siit. Väga levinud on ka ahvena õngitsemine. Sel juhul on söödaks vihmauss ja püügivahendiks tavaline korgiõng.

Ahvena püük on põnev ja meelelahtuslik tegevus, millega saavad hakkama ka pere noorimad liikmed. Lisaks on ahven maitsev söögikala, mida saab valmistada mitmeti, näiteks praetult, suitsutatult või ahjus küpsetatult.

Ahven

Eesti jõgedes elab veel üks röövkala, mis on Eesti mageveekogude üks ihaldatumaid ja haruldasemaid kalaliike ning mille püüdmine pakub kalameestele erakordset elamust. Selleks kalaks on jõeforell.

Jõeforelli püük Eestis toimub peamiselt spinningu ja lendõngega. Spinningupüügil on levinumateks lantideks pöörlevad landid ja voblerid.

Jõeforelli püük nõuab kalameestelt kannatlikkust, oskusi ja teadmisi kalade käitumisest ning sobivate püügimeetodite valdamist. Eesti jõgedes ja järvedes on sageli vaja läbida erinevaid maastikke, sealhulgas metsi, niite ja kaldaääri, et leida parimad püügikohad. Jõeforelli püügil on oluline on teada ja järgida kalastusseadusi ning piiranguid, et säilitada jõeforelli populatsioonide jätkusuutlikkus ja tagada jätkuv kalapüük tulevastele põlvedele.

Jõeforell pole ainus forelliliik, mida Eestis landi otsa saada. Tema lähisugulane on meriforell, kes kuulub lõheliste sugukonda ning on tuntud oma ilusate täppide, tugeva hambulise lõua ja sihvaka hõbedase keha poolest. Meriforell elab meres, kuid tuleb kudemiseks jõgedesse. Eestis on mitmeid piirkondi, kus meriforelli püük on eriti populaarne. Üks selline koht on Eesti põhjarannik, kus jõed suubuvad otse Läänemerre.

Meriforelli püük Eestis on hooajaline tegevus, kus parimad ajad on tavaliselt varakevadel ja hilissügisel - siis kui veetemperatuur on 5-10 C. Meriforelli püütakse samuti spinninguga ja lantideks on piklikud plekk- või komposiitlandid, mis imiteerivad oma mänguga meriforelli toidulauda. Meriforelli tabada on raske, kuid üldse mitte võimatu. Püüdjal peab olema kannatust ja see saab kuhjaga tasutud, kui kala lanti haarab - meriforelliga võitlus on erakordselt põnev ja meeldejääv elamus.

Harrastuslik kalapüük Eestis pakub mitmekülgseid võimalusi kogeda looduse ilu ja nautida kalapüügi rõõme. Tuletame meelde, et enne püügiretkele minekut on soovitatav uurida kalastuseeskirja ja -piiranguid ning vajadusel omandada vastavad kalastusload. Kui olete hädas kalastustarvete valikuga, siis aitab teid see lehekülg.

Sõltumata sellest, kas olete kogenud kalamees või alles alustate, pakuvad meie veekogud meeldejäävaid hetki nii kogenud kalameestele kui ka loodusearmastajatele. Konks näppu!

Kalapüük Eestis


Artikkel on sponsoreeritud.


Kalaportaal, 2023