Foorum

question-circle Merest haugi püüdmine.

Info
02. september 2011 19.15 #562 kaukesk
kuidas kus ja millal merehaugi saab võib püüda?

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
02. september 2011 19.39 #563 oinz
Ma soovitaks läänerannikut või saaremaad. Võtab igasugu erinevaid lante. Madalas ujuvad sliderid, subwart. Vähe sügavamas närib ka edukalt plekki. Kuusamo proffessor näiteks

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
03. september 2011 19.02 #570 hannes

kaukesk kirjutas: kus ja millal merehaugi saab püüda?

Merest võid haugi püüda peaaegu aastaringselt - 1. maist kuni 1. märtsini.
Läänerannikul (Tõstamaa, Varbla, Paatsalu jne) peaks olema parim aeg hauepüügiks sügis ja kevad.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
18. september 2011 11.19 #690 kalameeskange
Tervist kalamehed,tahaksin teada millises kohas meeldib olla haugil meres kas kivine põhi või peab liivane olema?Milliseid lante soovitaksite merika ja haugi püügiks meres?Tahaksin väga teada ja õppida olen alles 15 aastane ja ma olen väga huvitatud mere püügist landiga.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
18. september 2011 13.19 #691 aapua
Haug merest pole siiani olnud minu jaoks, merikat olen aga mõned hooajad jahtinud küll ja käe nii mõnegi kord ka kalaseks saanud. Olen ise kogunud sellise hulga tarkusi, et võin käsi südamel ausalt tunnistada suure filosoofi Sokratese sõnadega: "Ma tean, et ma mitte midagi ei tea".

Õnneks on saadaval 2 väga head teost, kus punase püük merest on nii lahti seletatud kui veel vähegi saab. Üks on Meriforelli raamat, teine on 20 kalastuskohta, kas 1. või 2. osa, ei mäleta, igatahes teemaga Andineemes punase jahil. Loe need läbi, on põhimõtted selged. Edasi algab tõeline kool.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: kalameeskange

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
18. september 2011 14.07 #694 kalameeskange
Tänud,ma hangin endale selle raamatu.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
18. september 2011 14.55 #695 võtas-uxu

kalameeskange kirjutas: Tänud,ma hangin endale selle raamatu.

+1
tänud, aapua
Oleks juba netist tellinud aga vaatan korra ka raamatupoest läbi, äkki jääb veel midagi silma.
Tavaliselt ma sellistesse kauplustesse väga ei satu, nüüd põhjust minna.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
18. september 2011 15.52 - 18. september 2011 15.53 #696 oinz
Merika püügist ei tea mina mitte mõmmigi. Olen küll elu jooksul paar korda käind aga pole kala isegi mitte näinud.
Merest haugi olen püüdnud küll. On juhtunud et olen isegi mõne eluka kätte saanud.
Koha valik: Enamasti kala seal, kus on ka väike kala. s.t. roo ääres ja peamiselt alla tuult rannas. Seega peab püüdma seal kuhu tuul sisse puhub. Parim on mõõdukalt vaikne tuul. Suure lainega suurt saaki ei saa. Vihmasabin ei tee halba. Kala võtab hästi nii enne sadu, saju ajal kui ka peale sadu On olnud ka erandeid kui kala just ristivasupidiselt loogikale ennast ebareaalsetesse kohtadesse peidab. Eestis püüan läänerannikul. Madalates soppides, jõe suudmete läheduses(päris suudmes püük keelatud), kivide vahel, saarte all, madala ja sügava piiril, rohusaarte ümbruses.
Püügi aeg: Enamasti kevadel ja sügisel kui haug ennast madalatesse kohtadesse soojendama tuleb. Kellaaegasid välja tuua ei oska. Enamus väidab, et varahommik ja hilja õhtu. Ise olen täheldanud et kellaaeg pole küll määrav old saagikusele (või selle puudumisele). Suvel läheb haug sügavasse jahedasse ja sealt teda ülesse leida on juba raske.
Landid ja värvid: Minu raskekahurvägi koosneb peamiselt: Salmo Sliderid(erinevate suuruste, värvide ja ujuvusega), Subwartid(kahjuks tootmisest maas, aga kurjad keeled räägivad, et võeti või võetakse uuesti tootmisse), plekid (Proffessorid, räsanenid ja abud) ja kuni pooleteist meetri sügavuselt tulevad voblerid. Värvidest jahutakse igasuguseid teooriaid et kui külm vesi siis sinised toonid ja päiksega, pilvedega jne erinevate faktoritega mingid muud toonid. Eks säärastel jutudel ole ka mingi tõepõhi all. Minu teooria on selline, et oma võimalikult suurt landikasti kuhu hunnik erinevaid värve ja kujusid sisse mahub ja merel sisetunde järgi vaatad mille parasjagu otsa suskad.
Kuna merel enamasti paadiga käiakse ja mitmekesi, siis oleks tark alustada nii, et igaüks paneb otsa erineva landi. s.t. keegi paneb slideri, keegi subwari ja keegi pleki. Lante tuleks vahetada suht tihti. Ei ole mõtet päev otsa paugutada sellise landiga mis näiteks eelmisel päeval kala tõi. Päevad ei ole vennad ja selle päeval ei pruugi sa eelmine kord töötava mudeliga mitte emmigi saada. Kohti tuleb samuti tihti vahetada. Kui ühes kohas on hunnik erinevaid lante läbi proovitud ja kala pole, siis vaheta kohta. Piisab 50 meetrist. Koht vahetatud, alusta otsast peale erinevate lantide proovimist. Liiga kärsitu ei tasuks kah olla. Võib juhtuda et ühe sama landiga täpselt samasse kohta visates on kala tulnud alles 10nda viskega. Seega vajab kala vahest ülesse ärritamist. Kui kala rabab, aga otsa ei jää, siis ei tasu seda kohta pommitama jäädaga. Paar viset veel samasse suunda, kui ei võta, tee rahulikult üks suits või viska teistesse kohtadesse, sest kala võib tolle ühe landiga ära harjuda ja rohkem ei võta. Mõned minutit elukale "unustamiseks" ja viska uuesti samasse kohta kus toimus ennist rabamine. Võib jopata. Võib ka mitte jopata:D Väikse tuulega on soovitatav teha triive. Teed ühes sopis paar kolm triivi ära, kui kala võtab, siis koheselt ankur sisse, sest üldiselt kus oli üks haug, siis on neid seal veel. Kui kottigi ei saa, siis vahetad soppi.
Nöör või tamiil? Mina olen 100% nööri pooldaja. Landikadu on vähenenud oluliselt peale nööri kasutusele võtmist. Kui juhtub pusa tulema, siis on muidugi hapu lugu, kuna tamiili on oluliselt kergem harutada aga rahulikult ja kannatliku meelega pusserdades saab ka sellest üle
Paati võta veel kaasa: Võimalikult suur kahv!!!! Väikse serbakuga võid sa aasa peal liblikaid taga ajada. Kahv olgu ikka korralik kolakas, et ka kogenematum kahvamees saaks kala esimese katsega sisse. Ebamugav ta küll paadis on ja kipub pidevalt jalgu jääma. Aga kui kala otsas ja pealegi suur, siis on suur kahv asendamatu. Mitte mingil juhul ei soovita kasutada mingeid punutud nikeridisi. Minu arust ainuke õige variant on jämedast tamiilist kahv. Teistega saad sa küll kala sama hästi paati, kuid siis algavad probleemid. Kala nimelt ei ole seal võrgus eriti rõõmus ja väljendab oma pahameelt sellega et keerutab ennast seal igas võimalikus ja võimatus suunas. Kui nüüd landiks sattus olema mõni 3 kolmikuga vobler siis palju õnne!!!! Järgmised paarkümmend minutit veedad sa väärtusliku püügiaega raisates ja kirudes lanti harutades. Halb, kui samal ajal kui sina üritad viimseid närvirakke tervena hoides oma landikest lahti harutad, sattub paadikaaslasele kah kala otsa. Siis pole muud kui lant trossi küljest lahti ja teine lant veel samasse kahva lisaks. Hea kui on kaasas ka "koputaja". Selleks sobib imehästi näiteks lühemaks saetud varrega kriketi kurikas või tavaline haamer. Näpitsatega või tühja õllepudeliga on suht nadi kala surnuks peksta kui oled otsustanud ta kotti pista. Soojema ja päiksepaistelisema ilmaga sump, et kala roiskuma ei läheks. Sumpa tuleks kala ilma "koputamata" pista. Asendamatud abimehed on ka lõualõksud, näpitsad, pudelihoidjad jne jne

Need olid esmased mõtted ja kiired ülessetäheldused. Kui vaja või keegi tahab võin nii palju kui oskan ja suudan lähemalt lahti seletada

Soovitan kõigil ka lugeda Egertumi ja minu poolt tõlgitud Soome jergi kunni artikleid!
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: võtas-uxu, kalameeskange, maggie

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
18. september 2011 17.08 #698 kalameeskange
sellest jutust õppisin ma väga palju aitäh.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
20. september 2011 14.34 #715 Artur

oinz kirjutas: Mina olen 100% nööri pooldaja.

Kas nööripuhul trossi ka kasutad?

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
20. september 2011 15.04 #717 oinz
Ikka. Tava lantide puhul mu meelest parim Salmo 7*7 kiududega tross ja Jergi puhul spets titaanist tross.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
23. september 2011 08.29 #748 Artur
Ma olen mingit juttu kuulnud, et kui nöör on siis pole trossi vahele vaja. Ma tean väga hästi kui teravad haugi hambad on aga kas nad siis tõesti hammustavad nööri ka läbi?

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
23. september 2011 16.58 #754 kruks
juba 2-3 aastat nööriga haugi püüdnud arvasin minagi,et nöör kõikvõimas aga võta näpust jäin nagu naksti landist ilma nii,et HAUGI PÜÜGIL KASUTA TROSSI!!!
MERIKA PÜÜGIL ÄRA KASUTA TROSSI!!!

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
30. aprill 2012 21.07 #2100 Raido22
Ei ole kuskiltpoolt kuulnud, et keegi oleks Tallinna lähedalt merest haugi saanud, ainult merikast räägitakse, aga küsin ikka. Kas kellegi on kogemusi ja teab õelda, et kuskilt Tallinna lähedalt on või ei ole mõtet haugi proovida?

Küsimus ajendatud muidugi sellest, et äsja lõppes meres haugipüügikeeld ja uued landid kalastuskastis ootavad järgi proovimist :) Homme ka vaba päev, seega üsna ideaalne kokkusattumus, kui veel kuskil oleks lootust miskit landi otsa meelitada :)

Ühesõnaga kõik tarkuseterad ja vihjed on oodatud! (beer)

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
30. aprill 2012 22.20 #2101 hannes
Üldiselt liigub havi põhjarannikul vähem kui läänerannikul. Olen siiski kuulnud, et saadakse ka põhjast aga nendel vendadel omad spetskohad ja ei usu, et nad seda infi avalikult jagada tahavad. Usun, et merika saamise tõenäosus ikka kordades suurem (eriti kaldalt loopides), nii et pigem pane sellele rõhku.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.

Info
01. mai 2012 07.59 - 01. mai 2012 11.27 #2104 võtas-uxu
Tallinna kohta ei oska öelda aga kui keegi peaks pärnu kanti sattuma siis soovitan seda lõiku rappida. Ja kindlasti võtta mingi alus mis vett peab kaasa.
Muidugi vana hea ermistu järv on röövkalade pesa.

Palun Sisene või Loo konto ,et liituda vestlusega.