Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõeforelli hooaeg 2020

More
4 years 2 months ago #10868 by Rainer
Replied by Rainer on topic Jõeforelli hooaeg 2020

nipi wrote: Morfa, seda fenomeni, et forell on haugi minema peksnud, täheldas 60-tel aastatel ka vana Allpere näiteks Seinapalu ja Vardja jõgedes


No vahepeal on siis nimetatud kohtades niipalju muutunud, et haug on rahulikult tagasi tulnud (vähemalt minu püükides) ja tundub, et tunneb ennast üsnagi hästi. Kevadel vett on, saab kudeda. Suvel vett vähe ja vool aeglane, saab elada. Mitte, et mul haugi vastu midagi oleks. Teinekord nö päästavad päeva, eriti kui forellid millegi muuga samal ajal tegelevad. Nimetatud kohtades pooleteiseseid hauge kättegi saanud ja oluliselt suuremaid nähtud. Kas selline paarikilone ja suurem haug forelli päris arvestataval määral mitte nahka ei pista?
More
4 years 2 months ago #10869 by nipi
Replied by nipi on topic Jõeforelli hooaeg 2020
Nendest sadadest haugidest, mis ma 40.a. kestel Järva forellijõgedest olen saanud, kuni 6,5 kg raskuseni välja, olen forelli leidnud ainult kahel korral. Ja ühel korral olen näinud Vodjal elupaikade töödel, kuidas haug forelli kugistab. See on ka kõik. Kõikidel teistel juhtudel on magudest leitud, kui midagi leida on, kas lepamaime, võldaseid või trullinguid või särgi. Tänapäeval on Pärnu jõel forellilõigul ainult hiiglaslikud särjed, pole enam ei haugi ega forelli.

More
4 years 2 months ago #10870 by scuba
Replied by scuba on topic Jõeforelli hooaeg 2020
Eks see sõltub ka lõigust kus haug elab.Oleks rumal arvata,et haugile miskipärast forell ei maitse ja ta teda võimaluse korral ei kugistaks.Kollilõikudel mis kudealadest kaugel on ka väikese forelli kontsentratsioon väiksem ja sestap peab haug sööma seda mis ette satub.Lastetoas aga võin kihla vedada,teeb ta kurja küll nagu haigurgi Preedi-Rõhu truubi juures koelmul.
Enamasti ,kuna lastetubades ei püüa,olen haugide kõhust leidnud kirpvähki,elab sellest ilusti ära kuid liha ei lähe punaseks.Kalu üldse harva haugi kõhus trehvanud.
Olen ka forelli leidnud haugi kõhust ja enamik aega toitub haug meie valvsa silma alt salajas.Kõike võib juhtuda.
More
4 years 2 months ago #10871 by nipi
Replied by nipi on topic Jõeforelli hooaeg 2020
Fakt on see, et oli haugi, oli ka forelli. Ei ole haugi, ei ole ka forelli. Vana Allpere rääkis mitut puhku lugu, kuidas ta kell 2 öösel Vardjalt sai 2 kg forelli. Püüdmise jutt on eriti köitev:" Kuulsin kella 2 ajal eemal forelli laksatusi. Lasin oma luts-landi pikalt allavoolu, jõudsin suitsu ära teha ja hakkasin kerima. Kui kala kaldale sain, siis nägin, et forelli suust rippus välja ridamisi haugimaime. Eks ta neid seal jahtis."

Üldiselt muidugi kala moodustab jõeforelli toitus kaduvväikse osa, vast 10-20 protsenti. Seda on näidanud nii kalateadlaste kui mu enda analüüsid. Konnad moodustavad talviti seevastu kuni 80 protsenti toidust, ka seda on näidanud nii mu enda kui kalateadlaste analüüsid- eks kudelahja lihaga isenditel ole vaja proteiini, et jõud taastada.
On küsitud- et aga miks siis jõeforell voblerit haarab? Asi on selles, et forell hoiab oma territooriumi kontrolli all ja kaugeltki mitte alati ei haara ta voblerit söögi pärast, vaid see on tõrjerefleks.
Omal ajal olen saanud Pärnu jõest ka hauge, kelle lihal on punakas läige nagu forellil...ei maksa meenutadagi, et see oli muidugi kõrgemat klassi liha. Eks nad niisamuti kirpvähke neelasid..
More
4 years 2 months ago #10872 by nipi
Replied by nipi on topic Jõeforelli hooaeg 2020
Natuke najakas kirjutada aga siiski - panin kunagi sellisel pisikesel jõel nagu Vodja otsa vana kooli L värvides Abu Hi-Lo -

ja vaata imet - täiesti maruline võtt...eks ma sattusin neelule, aga siiski....

More
4 years 2 months ago - 4 years 2 months ago #10873 by Morfa
Replied by Morfa on topic Jõeforelli hooaeg 2020
Saatsin hommikul pildid KKI, paari tunni pärast tuli kõne ja sain tasuta sõidu jõe äärde. Püügiks küll aega ei jätkunud seekord. Raiutud oli reaalselt siiski ca 500-600m ulatuses mööda jõekallast, ükski kaasasolev kaart ega interneti ortokaart polnud piisavalt kaasaegne (k.a Maaameti ortokaart). Tehti pildid ja pidime tõdema, et kuna raieluba olemas siis kõik JOKK. Lubatud on väsinud ja mädanevad puud eemaldada. Ühe mädaneva kännu siiski leidsime kiirel ülevaatusel. Kuna raiele otseselt peale ei sattunud siis tagantjärgi võimatu tuvastada, mis konditsioonis puud olid. Kallas rikutud harvesteri poolt, suvel kasvab võsa peale ja hea käia ridvatippe lõhkumas, päike soojendab vee üles, forell ütleb aidaa ja metsavedaja saab uue Hiluxi liisingu võtta. Kui näete raietegevust jõgedele lähemal kui 10 meetrit siis tuleb koheselt 1313 helistada ja võimalikult täpselt kohale juhatada, veel parem kui ise kaasa lähete. Pits viskit hinge alla ja side lõpp.
Last edit: 4 years 2 months ago by Morfa.
Time to create page: 0.171 seconds
Powered by Kunena Forum