Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõekas, merikas, lõhe, vikker - punased luubi all.

More
6 years 6 months ago #9561 by scuba
Näiteks miks peab Esnal olema maaomanikul 2 kanuud roigaste vahe sõitmiseks.Pidevalt kaldal lahinguvalmis,aga sõitmist pole mina veel näinud .Kas ööülikool korraldab matku ajal kui mina tudun?
More
6 years 6 months ago #9562 by kilu
Olen minagi Pärnumaalt pärit (nüüdseks küll juba mitukümmend aastat Tartu lähedal) ja kuigi väikesest peale kala püüdnud, polnud mul, sarnaselt Svennule forelli olemasolust halli aimugi.. tudengiaeg jäi kalapüügi mõttes "vahele", aga kui minu tulevane kaasa rääkis, et tal isa käinud varemalt avijõelt forelli püüdmas, siis olin ma kalapüügiga kokku puutunud isikuna veendunud, et keegi ajab miskit sassi.., meil ei ole ju forelli (va kasvatuses muidugi). Minu puhul sai "päästikuks" Kalastajas ilmunud forelliteemalised lood. Sai kohti uuritud ja esimesed mõõduforellid (mõõt oli siis l28) sain suve lõpus Pühajõelt.., järgmine aasta, kui esimese järva loa sain, siis esimese käiguga (ca aprilli lõpus) kolmanda viskega sain rekordiks ca 700g. Varustus oli ca100 kr (6€) teleskoopspinning, samas hinnaklassis rull ja miski 0,3 tamiil, lantidest paar vibraxit ja üks 5cm rapala "original", iga järgnev käik (käisin iga nädalavahetuse ühel päeval, ikka eelmises postituses mainitud jõel.., lõikki oli koguaeg sama maanteest alla) tõi uue rekordiparanduse ca 1kg, ca 1,2 kg, ca 1,6kg. Juuni alguseks oli juba 2 kala tolleaegse hinnangu järgi ca 1,6 kg (tolleaegse hinnagu järgi seepärast, et digitaalkaalu ju polnud..).., see oli siis kas 1999 või 2000, seega kaua pärast "järva klubi kuldaega". Edasi järgnes 7-8 aastat aktiivset "otsimist" ja käimist, kujunesid välja oma lemmikjõed (3-4) ja lõigud..., hiljem ca 2008 - 2009 lisandus ka lendõng. Nüüdseks on "vedru maha käinud" :) 2017 enne ühepäevikuaega ehk 5-6 korda sai forellika äärde.., ühepäevikuajal ikka sai käidud.., pärast seda vaid korra. Luban, et järgmisel aastal käin rohkem.. aga kardań, et see vaid lubaduseks jääbki. Kas kala on täna rohkem või vähem, kui 15 - 20 a tagasi? Raske öelda.., tuginedes oma väljakujunenud lemmikkohtadele (kui vähe käid, siis ikka kisub nendesse kohtadesse, mis kunagi emotsionaalselt palju pakkunud) on kala kindlasti oluliselt vähemaks jäänud.., samas võimalik, et kuskil mujal on jälle kala juurde tulnud.., jõed ja olud ju koguaeg muutuvad. Kuid üldiselt tundub, et muutused on siiski rohkem negatiivset laadi. Eks ka püügikoormus ole suurenenud, kuid ennekõike on kurja juur ikka inimtegevusest mõjutatud elukeskkonna muutused. Toon näited 2 erinevalt jõelt "oma kunagistelt lemmiklõikudelt" - ühel lõigul keerati jõgi tuksi "korrastustöödega", st keegi tegi eurorahadega äriprojekti, mille käigus kunagine väga hea forellilõik muudeti 6-7 a tagasi varjepaikadeta mõttetuks kraaviks, teisal aga paisule kalatrepi ehitusega niipalju liiva/setteid allavett lasti, et jõeäärde sattunult, ei tundnud midu igati tuttavat lõiku äragi.., ja paistab, et kala pole möödunud 3 aastaga sellesse lõiku tagasi tulnudki.
The following user(s) said Thank You: Svennu

More
6 years 6 months ago #9563 by Andres1984
Kui võrrelda nüüd erinevaid jõgesid, siis on mul rohkem õnne olnud just jõgedel, mis ei asu Järvamaal. Käin viimastel aastatel üldse vähe lisalehega jõgedel, sest olen leidnud kohti, kus vähem käijaid ja parem saak. Jeekimi lood endisaegsetest püükidest on väga huvitavad. Eks sel ajal käidi olude sunnil muidugi vähem ja samuti ei olnud jõgede kohta nii palju informatsiooni. Samas olen kuulnud lugusid, kus käidi jõeforellil lausa kolhoosibussiga ja püüti kümnekonna mehega ühe suurema jõe kogu ülemjooks läbi. Muidugi iga mees oli eraldi lõigul.
More
6 years 1 month ago #9803 by Rainer
Mingitel lehekülgedel oli selles teemas ka varem kalade vanusest ja kasvukiirusest juttu. Nüüd sain ka mina oma 2,26 kilose jõeka vanuse ja kasvukiiruse teada. Niisiis, Eesti Mereinstituudi teadur Mehis Rohtla kinnitas mulle, et kala vanus oli 9 täisaastat ning käsil oli kümnes kasvuhooaeg.
Kala kasv oli kiirem esimesel neljal aastal ning ülejäänud aastatel ühtlasem. Ehk siis esimese nelja aastaga umbes 1,2 kg ja edasi ~200 grammi aastas. Ei ütleks, et mega kiire kasvuga kala, pigem selline rahulik?

Samas päris hull on mõelda, et mõni kala suudab nii kaua nö "reha" vältida ja teisest küljest on päris suur au nii soliidses eas tegelast kätte saada. Oleks huvitav teada, kuidas osadel kaladel õnnestub nii suureks elada, on see siis puhas õnn või liiguvad nad teadlikult jões kuidagi teistmoodi.
The following user(s) said Thank You: ceemic, priitp
More
6 years 1 month ago #9804 by Sera
Tere!
Kunagi teises portaalis kirjutasin jõeka kasvukiirusest,kuna asi ennast huvitas,siis selgus,et kaks sama pikka kala 54cm ,üks oli 4a. ja 1,8 kg, teine üle 8a. ja 1,6 kg. Kasvukiirus ikka toidubaasis kinni. Huvitaval kombel paljudes jõgedes kasvukiirus langenud, ja suuri enam ei trehva. Aga jah suuremad üle 1,5 kg olen ise juba aastaid tagasi lasknud ja nii mõnegi neist üle ühe korra. See tähendab seda,et koju väiksemad võtnud ... siis ka jões suuri rohkem trehvab.
The following user(s) said Thank You: Karlil, priitp
More
6 years 1 month ago #9805 by scuba
Päästsid kala piinarikkast näljasurmast.Nii aeglaselt annab ikka kasvada.:lol:
Time to create page: 0.253 seconds
Powered by Kunena Forum