Alates 01.05.2022 on foorum vaid lugemiseks. Selleks on peamiselt kaks põhjust: portaal "kolis ümber" platvormi viimasele versioonile, kuid kahjuks pole veel välja lastud foorumi komponendi töövalmis versiooni ning eesti keelset tõlget. Samuti on viimastel aastatel olnud probleemid spämmijatega, kes murravad läbi ka spämmikaitsest.

  • Aitäh 11000 foorumipostituse eest ning loodetavasti kohtume uuesti tulevikus!

Jõeforell vol. 7

More
9 years 9 months ago #4992 by raikoj
Replied by raikoj on topic Jõeforell vol. 7
Eile otsustasin siis suurele kalale järele minna. Vaatasin küll, et terve päev näitab vihmasadu, aga mõtleisn, et ju see tähendab siis hoovihma. Kui autost välja astusin, hakkas tibutama ja sadu lakkas vast ainult pooleks tunniks. Jõgi oli väga sügav ning kõndida tuli palju, seetõttu otsustasin matkasaabaste kasuks. Lõpuks polnud ühtegi kuiva kohta ja t-särgist väänasin auto juures korralikult vett välja. Vahepeal ootasin, et sadu vaiksemaks jääks, et saaksin oma kilesse pakitud võileiva ära süüa. Seda ei juhtunud ja olin sunnitud valget tainast sööma.

Esialgu tuli ainult haugi, üks kilone himustas kõige väiksemat Mepps Little Wolfi (suurepärane lant ka forelli püügiks). Kala oli põhimõtteliselt moka otsast nahaga kinni, aga kannatas ta landist hoides veest välja tõsta. See rändas kotti. Tükk aega katsetasin erinevaid lahendusi, aga kala ei näinud. Muidugi saju tõttu oleksid suurem osa järgiujumistest nägemata jäänud. Lõpuks suure frustratsiooniga voblerit jergitades tekitasin ühes merika mõõdus jõekas huvi korraks, aga võtma ei suutnud teda meelitada.

Päeva kõrghetkeks oli kohtumine karuga. Seekord päris lähedalt. Olin just viske teinud ja nägin esimest väikest forelli landile järgi ujumas. Valmistusin järgmist viset tegema, kui järsku keegi teisel pool kallast, umbes 15 kaugusel, ülesse võpatas. Tegi paar kiiremat sammu metsa suunas ja siis tõusis kahele käpale. Tükk aega mõõtsime pilkudega teineteist. Proovisin tast pilti teha, aga faking nutiekraan ei töötanud vihma ja pundunud näppude koosmõjul. Lõpuks jooksis ikkagi minema. Hirmu ma ei tundnudki. Ma ei tea kas see oli alajahtumisest või sellest, et ma olen karude kohta palju lugenud või siis sellest, et ta näoilme väljendas väljendas sellist hirmu ja uudishimu segu, mis meenutas mu kassi ilmet, kui ta ehmatuse peale ülesse ärkab. Jätkasin püüki.

Kui hakkasin lõpule lähenema, siis mõtlesin, et isegi kui nüüd suure kala kätte saaks, siis see ei oleks kõike seda väärt. Lõpus oli ühe sellise ilusa kurvi peal, sügavas augu kohal vees hulpiv puu, mis mingit saasta enda ette korjas. Ideaalne kolli auk. Minu asukoht oli samuti ideaalne ja tegin täiuslike viske tõmmates vobleri ilusti risu eest läbi. Koll ründaski nagu välk lanti, aga tundsin ainult väikest tonksu ja ta läks omateed. Selline adrenaliinisurakas käis läbi keha, et võtsin kohe oma sõnad väärt olemise kohta tagasi.
More
9 years 9 months ago - 9 years 9 months ago #4993 by STF
Replied by STF on topic Jõeforell vol. 7
Tegin ka eile pika püügipäeva. Kala võttis hästi vaid hommikul, aga mõõdus forelli ei tabanud. Ülejäänu vastab üsna täpselt Raikoj kirjeldusele, v.a haug ja karu. Suure vihmaga kala vaid togis lanti ja otsa jäi ainult üks liiga agar reviiri kaitsja. Lõpuks nägin siiski ka kolli ära, ühes "mõttetus" lõigus, kuhu nüüd on põhjust tagasi minna.
Last edit: 9 years 9 months ago by STF.

More
9 years 9 months ago #4994 by aapua
Replied by aapua on topic Jõeforell vol. 7
Vaata ja imesta, kuidas on ajad muutunud. Vanasti, kui lapsed ei tahtnud õigel ajal magama minna, hirmutati neid kolliga. Nüüd neid lausa otsitakse, nii aukudest kui mõttetutest kohtadest... Kolle, mitte lapsi, pidasin silmas.

Pean enda pühaks kohuseks lisada kahvateemasse repliigi. Nohh, et ehk see vähendab tulevikus torkeid minu aadressil või nii... Ei ole mina käskija-keelaja ja põhimõtted ning filosoofia ei saa olla ei õige ega vale (kuni see ei ole loomulikult seaduste ja reeglitega vastuolus). Igaüks teab ise, mis on talle parim/meeldivam. Objektiivselt mõeldes on kahva kasutamine kala seisukohast vist tark mõte. Eriti plaanilise C&R puhul. Kala saab kiiremini vabastada ja ei väsita teda nii kapsaks. See on vist see põhiargument. Samas - ergas kala sipleb ju võrgus kah päris korralikult, mida piisavalt väsitatud kala ei tee, äkki ta hoopis lõhub ennast rohkem??? Ei ole mina see tark, kes sellele vastust teaks. Aga mulle meeldib hoopis teine aspekt. Ilmselt kala ja mingite aktivistide arvamuse kohaselt jõhker ja piinav, aga jäägu neile nende arvamused. See on mängu ilu. Olen teinud mänguilust tingitud tahtmatu C&R'i päris mitmele võrdlemisi kenale kalale, kes oleksid kahva kasutamise korral ilmselt mu seljakotis maandunud. Aga isegi sellised hetked ei ole mind pannud kahva kasutama. No laiskus muidugi kah, ei viitsi seda kobakat vedada... Enivei, UL ja hästi kerge vibaga on ka 30-35 sendiste "väsitamine" täitsa nauditav. Võib ju teha ka nii, nagu üks xxx nimeline oma juutuubi videos näitab (eesti poiss): sisuliselt kinnise siduriga räige hooga keritakse kala välja. 5 sekundit ja pidu läbi. Ma hoian sidurit suht lahti. Mõnus on hoida kala "lõa" otsas, no las ta ujub, kuhu mul kiiret! Lõpuks on tegelane nii kapsas, et saan ta rahulikult välja võtta ilma teda kinni hoidmata, lihtsalt käe peal. Vaikselt konks välja ja kala tagasi vette. Või ka kotti, kui vaja. Mõõdulähedasest suurusest alates - no ikka minut või paar oleks see minimaalne mänguaeg enne kala väljavõtmist. Veelkord - kui läheb otsast, siis läheb, so what? Kontrollid liikumist - ei lase kalal roigastesse minna (saab teha ka suhteliselt väiksel ja roikaid täis nirel, ehkki paar kala on koos leechiga seetõttu läinud, et ma siiski ei suutnud kala roigastest eemal hoida. Jällegi - ja mis siis?), mängid siduriga, sunnid kala liikuma... Tegelt on see nagu narkootikum, see adrenaliinivajadus... Aga mis mina ka sellest tegelikult tean. Lihtsalt paar mõtet ja kõik. Minu nägemus.
More
9 years 9 months ago #4995 by STF
Replied by STF on topic Jõeforell vol. 7
Ajad muutuvad ja mehed ning nende põhimõtted koos ajaga. Kes jõuab kogemuse läbi kahvani, kes loobub kahvast. Petteri Surakka soovitab järgmist: "Kahva valimisel on üks teistest üle: madala võrguga püüa ja vabasta-kahv, millest kalu on mugav tagasi vette lasta ja mis ei takerdu kunagi rägusse nagu sügava võrgulinaga kahvad." ( ajakiri.kalastaja.ee/?1,15,200 ) Mul on forellijõgede ääres kerge alumiiniumraamiga kahv magnetlukuga selja peal. Kui olukord nõuab, siis kasutan. Seda juhtub küll üsna harva. Kahv on pehme tiheda võrguga ja kala ei vigasta, võsas eriti kinni ka ei jää, aga teinekord on pusimist, et konksud võrgust kätte saada. Võib-olla ma kunagi loobun kahvast, kui kahlamispükse hakkan kasutama, praegu käin jõe ääres pikkade kummikutega ja nendega igas kohas vette ei lähe. Võimalik, et kunagi loobun ka kidaga konksudest. Mine tea. Kalale jääb veel suurem võimalus. Või ei lähe üldse kalale. Üks tuttav kõva kalamees äsja nentis, et forellid ei paku enam pinget, ju on elunorm täis püütud.
The following user(s) said Thank You: aapua
More
9 years 9 months ago #4996 by m2nnja
Replied by m2nnja on topic Jõeforell vol. 7
STF-iga nõus. Kunagi kui sai alustatud jõeka püüki, viisin ka 36cm kala uhkusega koju ning maitses hästi. Ajad muutuvad tõesti. Ma pole mingi põhimõtteline PÜÜA ja VABASTA mees, aga järjest vähem neid kenasid täpilisi oma otsa minu käes leiavad. Mulle meeldib ka soolafilee ja suitsu või ahjuküps forell, aga veel rohkem meeldib kui kena kala minema ujub ;) Mul üks hea sõber ütles, et juba kalale minnes on tal teada, kas kala võtab ära või mitte. Olen ka nii talitanud. Eks see ole igavene vaidlus. Paljud arvavad, et mis sa seal ikka kondad kui kala ära ei võta jne. Et see lihtsalt piinamine jne. Aga vaevalt ,et keegi meist nii nälgas on, et kala pärast kalal käivad , pealegi see kordades ju kallim kui poest osta :) Ja see jutt, et poe kalal kraanuli maitse jne...laske naerda...mehed on praetud viidikat ka räime pähe õginud :)
Arvan, et see igamehe enda teha ,millal ja kui palju kala ära võtab - peaasi, et seadustega pahuksisse ei lähe.
Tegelikult aga tahtsin kahvast rääkida :D Alguses kasutasin kahva, et kala iga hinna eest kätte saada, seejärel loobusin, sest olin neid ju saanud ka juba ning mis seda kahva ikka vedada, kala sai ka kahvata. Pealegi polnud vaja enam kellelegi tõestada, et kala saan :P Selline ullike siis. Nüüd kasutan kahva just sellepärast, et tihti ei tõstagi kala veest välja. Ning samuti ei pea teda nii ära kurnama kui tahad tagasi lasta.
Lisaks olen kasutanud teatud kohtades ka kidata konkse.
Tunnen paljusid forellikütte, nii lennuka kui spinna mehi ja mõlema püügistiili hulgas on nii "hingega" kalamehi kui ka "oinaid". Ja ma ei mõista hukka kedagi ,kes ka 36 cm jõeka sirge selja ja uhke tundega koju viib - mina tegin ka nii ;) EDU!
More
9 years 9 months ago #4997 by m2nnja
Replied by m2nnja on topic Jõeforell vol. 7
Aapua jutuga ka nõus, jäi lugemata alguses ;)
Time to create page: 0.200 seconds
Powered by Kunena Forum