Prügikalurist samm üles


Elades Iirimaal juba aastaid, on väike osa minu siinsest elust nö pühapäeva kalastamine, mis on kuni eelmise nädalani välja näinud lühidalt öeldes: prügikalur.
Mida see tähendama siis peaks ?

Aastaid tagasi ostsin omale kalatarvete poest suht odava ridva ja rulli, mis ajaks asja ära nö. Kogumaksumis oli vist ca 45euri. Mõned kuue konksuga püügikomplektid ja tinaplönnid juurde ja kaldalt ma ennast suht ruttu leidsingi.Makrelli püütakse reeglina siis taoliste konksudega, värvus polegi väga oluline, kui makrell nälgas on, sööstab see ka värvitu konksu järgi.


 

Alates augustist tuleb nimelt siin mail makrell randa, Eestis rohkem skumbria nime all tuntud kala. Ja kui need parved randa tulevad, siis pole muud kui ainult tõmba ja tõmba., On paremaid päevi on kehvemaid, aga hooajal üksi tunni jooksul ca 50 kala pole mingi probleem, suurem probleem on hoopis hiljem nende puhastamine, mis võtab sellise koguse juures lihtsalt aega. Nüüd siis saite ehk aru, miks ma seda kala prügikalaks kutsun.
Tegelikult on makrell hea rasvane kala, mida kasutatake suuremate kalade söödaks ja loomulikult igas võimalikus variandis ka toidulaual. Teine kalaliik, mida sellisel viisil püüda saab on pollak, mis mulle isiklikult rohkem maitseb võrreldes makrelliga, kuna too on valge, õrnema lihaga aga suht rikkaliku maitsega kala.

Enamus hooaega jääb makrellile kuskile juuli lõpp, kuni novembri alguse vahele, seda siis kaldast püüdes, paadiga ookeanil on aga hoopis teine teema.

Viimase paari aasta jooksul sai mõned korrad käidud paadiga kalal, väike viun ja võileib kaasas, hea seltskond ja juba suuremad ja huvitavamad kalad. Nimekirja koostamisega jääksin eesti keeles vist jänni siinkohal.
Tursk, mere angerjas, lest, kaheksajalg, moiva, mereahven ja väiksed hailised on enimpüütud.

Peale mitut aastat kaldalt prügikala püüdes, tekkis mul aga paar nädalat tagasi huvi kaldalt suuremate kalade püügi vastu. Kohalike meeste käest sai siis nõu küsitud korralikuma varustuse kohta ja nädal tagasi kuskil see ka soetatud omale.

Ridvaks ostsin Daiwa Seahunter-X 13" 4-6oz and rulliks Shimano Aerlex XSA 7000. Tamiil peal 20lg (9.1kg) 0.33mm ja õnge otsa öötuluke. Konksu komplekt näeb välja selline:

Esimesel õhtul saigi käe valgeks uue varustusega, kuid mitte selliselt, mida hing ihaldas. 3 coalfish (pollaki sugulane) ei olnud päris see, mille järgi ma läksin. Järgmisel õhtul uus katse ja kaheksast neli sai turvaliselt kaldale sikutatud. Tulemus 3 turska kaaluvahemikus 1-1.1kg ja 1 coalfish. Rahulolev muie näol lahkusin areenilt peale 6te tundi toimunud lahinguid.


 

Täna õhtul uuele katsele ja edaspidi juba ülevaatlikumalt konkreetsetest õhtutest .


Tight lines !