Sellel lool vanust küll 15 aastat, kuid ehk pakub huvi veel praegugi...

24. mai hommikul veidi enne kella seitset avastasid Muhu saare Võrkaia kalurid, kes käisid räimemõrdu nõudmas, räimekastist 290 sentimeetri pikkuse ning 135 kg raskuse tuurakala.

 

Muhu kalamees PEETER ABE: "Pool tundi sõitsime üles Suurekare peale, kus oli sees viis räimekasti. Kõiki kaste me seekord ei vaadanud, kuid viis tonni räime tõime ära. Selle eluka leidsime veidi enne kella seitset ühest kastist. Esialgu, kui ta räimekastist nina välja pistis, arvasime, et tegu on hülgega, sest tal on veidi samasugune suu kui hülgel. Aga kui ta ümber keerasime ja suur saba välja tuli, oli selge, et tegemist on tuuralisega. Kala peksles meeletult ja tema saba viskles üles-alla. Suur tegu oli, et suutsime tuura kinni hoida ja köiega kinni siduda. Alles siis saime kala paati tõmmata. Ka seal möllas ta niikaua, kuni kala auto peale tõstsime. Paadis mõõtsime tuura esialgu kuidagimoodi ära ja saime pikkuseks 275 cm. Kaaluda ei saanud, sest meite randas sellist kaalu pole," ütleb Peeter Abe.
Võrkaia kõige vanem kalamees Arno Suu, kes on kala püüdnud 45 aastat, ütleb, et ei tema ega ka tema isa, eluaegne kalamees, ole sellist kala meres näinud. Mis tuurakala Muhu vetesse tõi, ei oska keegi öelda. Hiljem viidi tuur Nasvale AS Nas-Fil külmutushoonesse. Seal mõõdeti kala täpselt ära. Ta bioloogiliseks pikkuseks osutus 290 sentimeetrit, raskuseks 135 kg.

 

Püüniseid pahaaimamatult kontrollinud Võrkaia kalurid oleksid võinud sattuda delikaatsesse olukorda. Tuura püük on Eesti vetes keelatud ja Mereinspektsiooni Saaremaa osakonna juhataja Heimar Laanemetsa sõnul saab selle eest kalamehi karistada kuni tuhandekroonise rahatrahviga. Peale selle tuleb tasuda kahjusumma, siin on kindel taks - 3000 krooni.
Nasvale imekala vaatama sõitnud rahvas heitiski nalja ja nimetas tuura ümber "muhu silguks", et kõik oleks seaduslik. Mereinspektsiooni seisukoht on mõistlik: eile polnud tegemist püügiga, sest tuur sattus ise räimekasti.

("Meie Maa" nr. 79, 25. mai 1996)