Kas refinantseerimine aitab vältida võlgasid?

Laenu võtmisel on paraku teine külg – võlad. Kui paljud meist on kuulnud tondijutte selle kohta, kuidas keegi jäi pärast laenu saamist hätta ning selle tulemuseks oli võlakoorem, millega tuli võidelda aastaid. Õnneks on tänapäeval aga loodud selliste olukordade jaoks laenu refinantseerimine. Kas see nüüdisajal levinud laenutoode on tõesti oodatud lahendus, mis takistab võlgadel tekkimast? Laenme.ee ütleb, et see on võimalik!

Laenu refinantseerimine võib küll kõlada peenelt, kuid sisuliselt tähendab see lihtsalt uue laenu võtmist. Kõlab veidralt? Süsteem on lihtne: uus laen peaks olema soodsama intressiga ja üleüldiselt majanduslikult mõistlikumate tingimustega laen, mille summa on piisavalt suur, et katta kõik olemasolevad laenukohustused. Kui võtta näiteks madalama intressiga tagatislaen selleks, et tasuda kõrge intressiga kiirlaenud, saabki ennetada olukorda, kus kulukad kiirlaenud hakkavad probleeme tekitama, kasvavad üle pea ja muutuvad võlgnevusteks. Seejärel saab aga hakata tasuma vaid ühte laenu – just sedasama refinantseerimislaenu.

Üks põhjuseid, miks üldse võlaprobleemid tekivad, on võimetus kuumaksetega toime tulla, isegi, kui laen ise on mõistlike tingimustega. Ka selle juures aitab refinantseerimine, kuna uue laenu võtmisel on võimalik sõlmida laenuleping pikemaks perioodiks, seega jaguneb suurem summa pika aja peale. Võrreldes oma olemasolevate kohustustega võib tihtipeale avastada, et uue laenu kuumakse on lausa kümneid eurosid väiksem kui varasemate laenude maksed kokku. Seega aitab jällegi refinantseerimine vältida olukorda, kus ei saa enam kuumaksega hakkama.

Kas refinantseerimine aitab ka siis, kui laen on juba võlas? See oleneb olukorrast. Ehkki refinantseerimislaenu saamine võib olla raskendatud siis, kui on tekkinud maksehäired, ei pruugi võlas olev laen sinnamaale eskaleeruda – ehk on lihtsalt paar kuumakset vahelt ära jäänud või oled hiljaks jäänud. Kui mõni laen on nö hapuks minemise äärepeal, on paras aeg taotleda refinantseerimislaenu, kuna seejärel saab võlgnevuse piiril olevad laenud kiirelt tagasi maksta.

4   Kas refinantseerimine aitab vältida võlgasid


Muidugi tuleks ka refinantseerimisel silmas pidada, et tegemist ei ole võluriga ega mingi müstilise maagiaga, mis kaotab kõik rahamured. Kõige baasilisemas mõttes on tegemist lihtsalt laenude asendamisega teise laenu vastu, olgugi, et uus laen oleks soodsam ja igati kasulikum. Kui sissetulek on tõsiselt vähenenud või sootuks kadunud või on mingeid muid asjaolusid, mis on takistanud laenumaksete tegemist, ei saa ka refinantseerimislaen seda korda ajada. Tegelikult võib sellisel puhul refinantseerimislaen olukorda lausa halvendada, kuna võetakse asemel lihtsalt uus laen, millest saab taaskord võlgnevus.

Seepärast tuleks enne laenu refinantseerimise taotlemist mõelda, kas on ka potentsiaalseid teisi väljapääse, mis aitaksid olemasolevate laenudega tegeleda. Kas on võimalik leida lisaraha teenimise võimalusi, mis kataksid laenumaksed? Ehk saab rääkida laenufirmaga ja sõlmida laenuleping pikema ajaperioodi peale, mis aitaks vähendada kas või ajutiselt laenu kuumaksete suurust?

Laenufirmasid ei tasu vaadata kui oma vaenlaseid, vaid kui partnereid – lõppude lõpuks huvitab laenuandjat see, et raha suudetaks tagasi maksta ning seetõttu tehakse ka meeleldi kokkuleppeid. Alati on targem laenufirmaga rääkida selle asemel, et pea liiva alla pista ja ignoreerida maksevõimetust. Pea meeles – laenu refinantseerimine, olgugi, et kasulik võimalus, ei saa teha sinu eest makseid ning ei saa maagiliselt laenuprobleemidega tegeleda, kui sa seda ise ei tee.

Iga kord, kui on soov laenutoote järgi, tuleks põhjalikult kaaluda otsust ning kasutada ka laenuvõrdluseid, mis aitavad hõlpsamini anda ülevaate laenuturul saadaval olevast. Külasta veebilehte selleks, et uurida rohkem, kuidas endale leida kõige soodsam laen ja juba eos vältida liialt kulukat laenukohustust.


Artikkel on sponsoreeritud.


Kalaportaal, 2017