Foorum

file Jääpuurid - jagage kogemusi ja andke nõu

Info
07. jaanuar 2017 21.32 - 08. jaanuar 2017 18.27 #8659 Rainer
Tere!

Kellelgi Heinola speedrun puuriga on kogemusi? Kuidas see lõikepea vastu peab? Pea ise juba kallim kui vene puur, sellest tulenevalt eeldaks, et kestab ka kenasti.

Siiani olen ise kasutanud 150mm Tonari puuri. Justkui nagu käitlen puuri jääl õigesti, aga ikkagi lähevad terad paari-kolme käiguga läbi.

Praegu netist vaadates oleks valikus justkui Heinola, Mora või Rapala puur.
Talimõmmikud jagage nüüd kogemusi.
Info
08. jaanuar 2017 18.05 - 08. jaanuar 2017 18.06 #8660 hannes
Mul see sama oranž Heinola 135 mm. Midagi põhjapanevat ei oska terade kohta kahjuks kosta, kuna puur on paar aastat vana ja eelmised talved on nii jäävaesed olnud, et pole suutnud veel teradele liiga teha :)

Kui seda ostsin, siis lugesin Eesti ja Soome foorumitest, et on kiidetud asi. Ja tõepoolest - istub hästi kätte, puurida saab kiiresti ja lihtsa vaevaga. Praegu olen rahul.
Info
08. jaanuar 2017 20.53 #8661 Vertu
Heinola ongi vana nimega Rapala ju. Kui sul 2-3 käiguga vene puuri terad läbi lähevad, on midagi valesti. Ilmselt ei kesta siis ka Heinola ega Mora. Jääs olevasse kivisse, teokarpi, pudeli jne puurid pole vahet mis puur on, terad läbi ikka.
Info
08. jaanuar 2017 22.44 #8662 axon
Offtopic variandis... Oleneb palju auke ühe käiguga puurib.. kuigi jah 2-3 käiku kuidagi kahtlane.. ise pidin terasi vahetama kuna puur pillati maha ja tera sai kannatada.. Samas vähemalt Tartus on neid võimalik ka lasta teritada :)
Info
09. jaanuar 2017 14.34 - 09. jaanuar 2017 14.41 #8663 Rainer
Puurides me ju ei tea täpselt mis jää sees on. Tahtlikult kuskile kivisse või muusse jamasse puurinud ei ole, hoopis vastupidi - olen just autos ühest kohast teise sõites terakatte peale pannud ja jääl ka peale aukude tegemist puuri jäässe püsti puurinud.
Viimased terad on käega katsudes teravad (lõika või näppu), aga ei puuri vot. Proovisime tera nurka muuta, aga ikka ei puuri. Tundub, et miski seal kõver, sest puuri ringi ajades justkui tera kannab väliskülgedelt ja sisemised teravad nurgad jäässe hästi ei ulatu.
No see selleks. See puur on mul nagunii 150, aga tegelikkuses ei oleks üldse nii suurt vaja. Eriti veel kui haugi/ahvenat otsid põiklandiga ja kümme auku järjest teha tahad ja siis jälle 10 jne.

Kui jätta kõrvale igasugune sodi jää sees ja ütleme, et kivisse või okstesse ei puuri, siis kas Mora või Heinola puuri terad kestavad kauem kui vene toodangul?
Info
09. jaanuar 2017 21.22 #8664 Vertu
Ma isiklikult pole aru saanud et Mora experdi terad kauem kestaks kui vene Barnauuli. Need kaks puuri mida ise oman ja olen palju kasutanud. Heinolat pole omanud. Mora eelis slaavi puuride ees on see et puur on tugevam, kuskilt midagi lagunema ei hakka, ei liigend, tigu ega käepidemed. Kumerad terad, paks sula jää siis puurib lõbusalt ka siis kui venelased hakkavad kinni kiiluma. Mora vaimustus tekkis siis kui sain ühe kuldsete kätega vanamehe experti proovida, oli ise timminud, teranurka pisut jne. 150MM puuriga tegid 70 cm paksuse jää sisse augu nii et puuri käepidet võisid kahe näpu vahel ringi keerutada, puuris oma raskusega ja null jõukulu. Ostsin omale ka 150mm experdi, aga päris nii heaks pole saanud. Need barnauuli ja nerod mis praegu võileiva hinna eest pakutakse on ka tegelt toimivad asjad, uued terad maksavad 5 euri, puur kerge ja paar-kolm hooaega kestab ikka. Nii et tekibki küsimus kas tasub mora eest mitu x rohkem maksta :unsure:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: Rainer
Info
10. jaanuar 2017 08.31 #8665 Hein
Ega jah, kui oled kord nädalas käija, siis on Vene puur väga asjalik. Terad kestavad sellise kasutuse juures hooaja ära ning kuna hind madal, pole muud kui uued külge ja järgmist talve ootama.
Info
10. jaanuar 2017 10.12 #8666 Rainer
Tänan vastuste eest.

Selles mõttes on tõesti venekas mõistlikum osta, et olengi selline paar korda nädalas käia. Ja arvestades meie talvesid, siis neid nädalaid just palju pole. :D

Sellegi poolest alles mõtlen. Fakt on see, et mingi puuri ma ostan, aga nüüd ei teagi, kas osta 110 või 130. Kui unnale ikka pirakas purikas (5+ kg) otsa tulema peaks, siis vist 110 auk jääb lahjaks?

Heinola speedrun puurist rääkides, siis kas neid terasid saab ise teritada? Kui mitte kodus, siis ehk metallitöid teinud meister teritab ikka ära? Tahaks jubedalt seda heinola puuri proovida, aga hirmutab puuripea hind, mis on kallim kui vene puur. :D
Info
16. jaanuar 2017 12.53 #8681 haugihirm
Heinola on kiitmist väärt.
Endal 2tk. Esimene pidas 7 aastat vastu -kere hakkas roostetama ja teritamine ebaõnnestus kahjuks.
Uue ostsin Soomest titaankerega -2x kergem kui rauast. Tera püsib vahe aastaid kui liivast jääd ei puuri
Info
16. jaanuar 2017 20.40 #8683 Rainer
Tahtsin ka Heinolat, aga ostin ikkagi Mora, sest no Tartu poodides lihtsalt ei ole valikut (no muidugi Nero ja Barnauli puure on igal pool ja igas mõõdus). Salmos oli ka üks ja ainuke Heinola Speedrun, aga 115 mm. Küsisin siis müüjalt, et kas ainult ühes mõõdus Speedruni ongi pakkuda ja et e-poes teil ju palju laiem valik...Müüja vastas, et e-pood elab üldse oma elu...Väga kummaline minu meelest?!

Igatahes Mora puuriga nüüd paar korda käinud ja lõikab jääd nigu miska. Isegi näpu suutsin katki teha, kui tera pihta kogemata läksin. :ohmy:
Info
05. veebruar 2017 17.19 #8765 treblek1
Tervist.Plaanis soetada uus puur kuid mida peaks ostul jälgima ? Oleksin huvitatud just 150mm läbimõõduga.
Info
05. veebruar 2017 20.48 #8768 Rainer

treblek1 kirjutas: Tervist.Plaanis soetada uus puur kuid mida peaks ostul jälgima ? Oleksin huvitatud just 150mm läbimõõduga.

Mina pole küll mingi ekspert, aga püüan omast kogemusest siis nõu anda.
Ka minul oli esimene puur 150mm ning nüüdseks see seisab ehk on nö varupuur, sest lihtsalt pole vajadust nii suure augu järgi

Olen arvamusel, et põhiline asi mida puuri ostmisel silmas pidada on see, et tuleb mõelda kus ja mida sa peamiselt püüad. Targemad mehed on rääkinud, et 7kg havi pidi 110mm august kenasti läbi tulema.

Seega, 110mm ja väiksem puur on täiesti piisav näiteks kirbutamiseks ja ka põiklandiga ahvena püüdmiseks - kokkuvõttes mõistlik mõõt sportlikuks püügiks (näiteks põiklandiga haugi püügiks, kus tuleb paarkümmend mulku järjest puurida). Võistlustel kasutatakse kirbutamisel isegi veel väiksemaid puure, sest puudub vajadus suure augu järgi.
130mm puur on minu meelest selline hea universaalne mõõt (kadutan ka ise). Jõuab hea puuriga täitsa vabalt paarkümmend auku järjest teha (umbes sellise 20cm jääga).
150mm puuril on mõtet sellisel juhul, kui sa püüad näiteks latikat, mis väiksemast august lihtsalt läbi ei mahu. Ka siis kui oled suuremat sorti unnataja ja tõsiseid (näiteks 10kg) kolle august läbi sikutad.

Ühesõnaga mina võtaks 130mm puuri.
Info
05. veebruar 2017 23.25 #8770 Vertu
Sõltub puurist ja jääst ka palju. Sulajää ja mitmes kihis siis 150mm Mora expert teeb kiiremat tööd väiksema jõukuluga kui 130 barnauul. 110mm haugile ikka lahja auk, kehvem kala auku tuua ja kõvema külmaga jäätub kiirelt veel väiksemaks. Isegi kombainiga püügil on 150mm auk mõnusam, rakendus takerdub vähem augu taha, mugavam rakendust uuesti auku kiigutada jne. Eks ise tasub proovida mis just meeldib.
Info
06. veebruar 2017 17.30 #8774 treblek1
Minuarust ka 150mm parem suurest august alati mugavam kala välja sikutada ja see jääauk külmaga eriti kipub maru väikseks jäätuma.Aga ma tahaksin just teada mis firma puure tasub osta ? Ja millise jääga millised puurid siis ?
Info
07. veebruar 2017 19.59 #8775 Rainer

treblek1 kirjutas: Minuarust ka 150mm parem suurest august alati mugavam kala välja sikutada ja see jääauk külmaga eriti kipub maru väikseks jäätuma.Aga ma tahaksin just teada mis firma puure tasub osta ? Ja millise jääga millised puurid siis ?

Minul on Mora Expert, aga enamu mehi ütleb, et nad ei ostaks sellist puuri kunagi. Et terad kallid ja "valepidi puurimine" jne.. Minule väga meeldib. Lõikab vähe korraga, mitte ei ragista jääst läbi = puurimine ei väsita ära.