Foorum

times Merikapüügi varustus

Info
04. märts 2014 13.06 #4447 melka
Tere. Oleks huvitav teada millise varustusega mehed merikat püüavad ja millised on just selle konkreetse varustuse plussid ja miinused. Ise olen algaja merest püüdja ja kasutan Shimano Catana 3,3 m jäigemat ritva ,Shimano Catana 4000 rulli ja Shimano technium 0,28 tamiili. Kui selle komplektiga pikk päev vehkida väsitab päris ära.
Info
04. märts 2014 22.59 - 26. oktoober 2014 13.48 #4448 hannes
Püüan suhteliselt tavalise varustusega. Ritv on 2,7 m ja rull 4000 suurusega. Kummagi tootjaks on Team Dragon. Rull läheb sel aastal vahetusse, sest vana rull sai sahmaka soolast vett ja olgugi, et käis hooldusest läbi, pole enam endine.

Uue varustuse puhul vaatan Shimano keskklassi asjade poole. Kalleid asju (näiteks kiidetud Speedmasteri ritv) ei soeta - hind jääb hetkel kaugeks ja kivide peal ukerdades on oht katki kukkuda.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: melka
Info
04. märts 2014 23.04 #4449 melka
Ma ise just Speedmasteri ostu peale mõtlen.
Info
05. märts 2014 13.46 #4450 aapua
Varustuse puhul on ikka väga palju nüansse, õnneks või kahjuks ma pole selline spetsialist, et kõigest ennast läbi närida. Siis ainult mõned tähelepanekud. Ritv võiks ikka kerge olla. Kilose klaasfiibriga on päev aega loopida vast üsnagi kurnav. Speedmasterit julgen soovitada küll. 3 vs 3,3 meetrit? Krt seda teab. Mul on 3,3 ja rahul igati. Kui oleks kolmene, ilmselt oleks ka siis rahul. Landid lendavad mõlemaga (enne oli kolmene, mis katki läks, aga teise firma kaigas). Ritv pigem tipupaindega, aga jällegi eelistuses kinni. Minu seisukoht selline. Ridva test? Mul on 20-50 ja ütlen, et jääb tuimaks. 15-40 oleks ilmselt parem. Väiksemat kala kerid nagu notti, mingit fiilingut ei saa siplemisest ja puha. Eelmine viba oli 10-30 ja see andis kõik võnked edasi. Kaif oli suurem. Muidugi on raskemat lanti, eriti suure jõuga, ohutum visata suurema testiga vibaga. Ketas ikka 4000, no 3000 on enamvähem. Üle jääb vast suureks ja liiga raskeks. Jällegi, ketas ja ritv peavad koos moodustama terviku ja olema tasakaalus. Kergele ridvale ka kergem (ja paraku ka kallim) ketas. Mulle on üks Quantum silma jäänud, see on Shimano analoogidest oma 100 grammi kergem. Eks ma pean natuke oma rahakotiga läbirääkimisi pidama, äkki võtangi selle kevadeks ära.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: melka
Info
05. märts 2014 22.59 #4454 raikoj
Mul on Nexave 2,7MH ritv ja samanimeline 4000 ketas. Peale paariaastast kasutamist pole probleeme olnud. Olen ka sama seeria 3 meetrist ritva omanud, aga erilist vahet, peale suurema raskuse, ei tundnud. Uue varustuse peale hakkan mõtlema, kui praeguse ära lõhun või kaotan. Ma olen küll seda teadnud, aga järjest rohkem hakkan aru saama, et viskamise kaugus ei ole üldse nii oluline. Tänagi - poleks väga ettevaatlik olnud, poleks uskunud, et kala praegugi nii madalas võib olla.
Info
06. märts 2014 15.19 #4457 vilk
Ei ole ka teab, mis hull ekspert aga panin enda poolt mõned huvitavad nõksud siia kirja, mis minu merika püüki lihtsamaks ja nauditavamaks on muutnud!
Shimano ridvad head küll, aga teinekord ridva pikkus ei ole päris see, sest varre osa suhteliselt pikk, mis teinekord vägagi heitmist segab ja üld kokku võttes ei olegi ritv päris 3 m vaid lühem, kui võrrelda teiste firma ritvadega !
Heite kaugust kindlasti mõjutavad tamiil, rull, lant ja ridva tipupaine! Varustus võiks olla ikka hea, kerge ja mugav! Olen 2 aastat katsetanud ja endale hea komplekti kokku saanud ka muidugi sõbra abiga! Rull on shimano biomaster 4000FB, ritv Fenwick HMX 2,9 m pikk ja 14 - 40g testiga tippu paindega ja tamiili trabucco 0.3. Kokku hea varustus norm hinnaga ka veel ! Ja landid enda tehtud, lausa lust püüda ja katsetada !
Aga alati see viske kaugus ei ole nii oluline, sa ei pea ju Soome just heitma või mis, ikkagi endajaoks peab püük olema mugav ja nagu Sven ka eelpool mainis , et väikest kala veest välja tirida nagu ronti raskema testiga ridavaga pole ka just see mida tagaajame !

Edu hea varustuse leidmisel ja selle kasutamisel !
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: mercury, melka, Foreman
Info
08. märts 2014 22.07 #4474 mercury
kas keegi selgitaks seda tipu ja keskpainde vahet, mul see asi natuke hägune
Info
08. märts 2014 23.01 #4476 aapua
Üldistatult tähendab see seda, kuidas liigub raskuse tekkimisel paine piki ritva käepideme poole. Täispaindel läheb kõveraks terve spinna kuni käepidemeni, keskpaindel pool ritva (ikka tipupoolne osa) ja tipupaindel ülemine veerand kuni kolmandik. Muidugi paindub reaalselt tipupainde juures ridvast rohkem, pool ridvast kindlasti, jutt käib reaalselt töötavast osast. Katsetas nii, et paned ridva 60 kraadise nurga all vastu seina püsti ja hakkad käepideme juurest suruma. Tipp ja järgnevad osad painduvad, sina jälgid, kui kaugele paine liigub ilma ebanormaalselt suurt jõudu rakendamata (räigelt vajutades saad ka tipupainde korral ridvale painde kuni käepidemeni või ta läheb enne katki. Jutt ongi normaalsest survest, et näha, kuidas paine liigub ja kuhu maani). Kvaliteetsel tipupaindega ridval saavutatakse painde aste erinevate materjalide kooskasutamisest, odaval ja labasel variandil on ritv aetud tugevalt koonusesse, nii et reaalne paine kuskil maal lihtsalt ära lõpeb. Selline ritv ka murdub kergesti.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: mercury, melka
Info
09. märts 2014 06.44 #4479 STF
Kuidas valida spinninguritva:
ajakiri.kalastaja.ee/?1,20,47
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: mercury, Foreman
Info
24. oktoober 2014 11.28 #5584 neutral
Ajan praegu merikat ürgvana parandatud haugiridvaga taga ja nüüd on kuri vajadus uus osta. Vaatasin, et need pikemad merika kaikad on põhilselt pika käepidemega, et kas selline käepide munadeni vees tegutsedes segama ei hakka kuidagi? Või lõigata see lühemaks üldse? Ja tegelikult kui palju see üle 3m ritv üleüldse viskekaugusele juurde annab?
Info
24. oktoober 2014 11.57 #5585 neutral
Veel seda kah, et merikakaigas peaks ju loogiliselt võttes ikka keskpaindega olema?? Et lant suurema hoo saaks või olen millestki valesti aru saanud?
Info
24. oktoober 2014 14.49 #5586 aapua
Pikem käepide tasakaalustab ritva päris kenasti, eriti kui kasutad koos sobiva rulliga. Tulemusena lõhud oma randmeid ja käsi vähem. Nii et lühemaks ära küll lõika, ei sega käepideme pikkus mistahes sügavusel absoluutselt.

Pikkuse koha pealt veel selline asi, et lisaks pikkusele loeb ka kaal ja mingist punktist alates läheb opereerimine ikka jube keeruliseks (lisaks takistus vehkimisliigutusi tehes). Nii et mida pikem, seda parem kindlasti ei kehti. 8 meetrine peaks ju veel parem olema? Seega vali oma tunnetuse järgi. Tahad pikemat, siis kindlasti vaata, et mõnusalt kerge viba oleks. Väidetavalt ikka viskekaugus pisut paraneb, samas vahe pole kindlasti kordades. Mõned meetrid siia-sinnapoole. Ja mul on olnud vaid üksikud korrad, kus kala tuleb megakaugelt. Reeglina ikka sealt, kuhu viskaks ka 2.40-ga.

Paine on ikka väga individuaalne. Mulle "lödi" ehk keskpaine ei istu, seetõttu kasutan ainult "fasti", isegi "superfasti". Minu arust teravatel visetel peaks (kui üldse) andma viskepikkusele juurde justnimelt tipupaine oma kiirema reaktsiooni ja "vibuefekti" tõttu. Keskpaindega hea visata rasket tonkatina, sujuva aeglase viskega.
Info
24. oktoober 2014 16.34 #5587 neutral
Aitäh aapua, sain asja selgemaks küll :cheer:
Info
24. oktoober 2014 20.44 #5589 Madis
Aapua räägib tõtt. Ei anna ridvapikkus alati juurde, kui sellega kaasneb suurenev energiavajadus ridvavibutamiseks. Välismaal nimetatakse seda asja "swing weight". 3m latt on ainult alla 200g hea, üle selle on juba raske ritva tühjalt vibutada, mis siis vastutuult koos landiga rääkida. Kusagil netiavarustes on ka üks eestikeelne ridvatesti artikel, kus 2.7 ridvad viskasid kaugemale kui 3m, mis siis 3.3 jms rääkida.
Tipupaine ja jäik ritv annab kauguse, pehme ritv annab täpsuse ;)
Väikseid 2m kanti ritvu võid ju käepidest saagida, pikematel ritvadel eriti ei soovitaks, aitab heite ajal ritva tasakaalus hoida ja lisaks saab pika käepidemega lihtsamini heitele energiat juurde anda..
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: neutral
Info
25. oktoober 2014 07.16 #5590 Vertu
Ei maksa päris selliseid üldistusi teha et 3m. latt on hea ainult alla 200g kaaluga jne. Püüdjate füüsilised võimed on sama erinevad nagu rahakoti paksused, igaüks valib omale vastava. Selle Kalastaja testi järeldus oli lõpuks suuresplaanis selline et 3m latt viskab ainult mõned meetrid rohkem kui 2,7. Mis muidugi ei tähenda seda et 3m ritva ei oleks mõtet osta. Algul uue ridvaga loopima hakates ei pruugigi õiget viskepikkust kohe kätte saada, peale paari püügikorda ära harjud, siis hakkab ritv alles õieti viskama. Mul meres olnud tokke alates 2,4m, viimane ost oli 3,15. Mitte et sellisest pikkusest mingit eelist ootaks vaid selliseid 2.4-3m tokke nurgas terve kimp seismas.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: neutral