Foorum

file Jõekas, merikas, lõhe või vikker? Liigid luubi all.

Info
24. märts 2017 09.51 - 31. märts 2017 23.41 #8916 Rainer
EDIT (hannes): Allolev postitus ja sellele järgnev pikem jutuajamine on üle toodud "Jõeforell 2017" teemast. Loe lisaks

Seekord olen laisk ja pikka juttu ei kriba.
Hooaeg on kestnud veidi vähem kui 2 kuud ja tõttöelda ei ole mul selle aja jooksul just kõige paremini läinud. Mitte, et ma üldse poleks kala saanud, aga just neid suuuuri.
Möödunud nädalal õnnestus siiski pika-pika püügipäeva lõpus ka kenas mõõdus jõeforell kaldale saada. Jõeforelli kohta uhkes pikkuses, ent pisut kõhn.

Tegemist siis minu jaoks uue pikkuse rekordiga, aga mitte kaalu rekordiga. :)

L51,5 ja 1180g

Hooaeg veel kestab õige mitu kuud. Seega loodetavasti kohtun mõne sellises pikkuses kalaga ka suvel.
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: hannes, aapua, ceemic, STF, axon
Info
24. märts 2017 21.06 #8918 Vertu
Mille põhjal sa arvad et see on jõeforell ja mitte meriforell?
Info
24. märts 2017 21.10 #8919 ceemic
Ehk äkki selle põhjal, et see jõgi lõpuks otsapidi Peipsisse jõuab...
Mille põhjal üldse need "merika" küsimused tulevad?
Info
24. märts 2017 21.22 #8920 Vertu
Jõe jõudmine Peipsi on muidugi veenev argument, ei vaidle vastu.
Enamustes merre jõudvates jõgedes praegu sellise välimusega jões talvitunud merika tonte palju sees, võtavad ka aplalt. Ja paljud neid ekslikult jõekateks peavad.
Info
24. märts 2017 21.36 #8921 scuba
Jah,paraku saab pildi vaataja lähtuda vaid kättesaadavast infost.Antud juhul on selleks vaid kala välimus ja värvid.Tõesti sellised iseloomulikud rohkem jõe merikale.
Info
24. märts 2017 21.41 #8922 timo
Scuba ja Vertuga nõus. Ise ka pilti vaadates pidasin seda kudenud meriforelliks. Praegused jõekad on väga heas toitumises. Ühel forellil oli juba marjaalge sees, või võis see olla mõne kudemata jäänud marja jäänuki taandareng?
Info
24. märts 2017 23.57 - 24. märts 2017 23.59 #8923 Rainer
Antud pildilt tõesti ei paista, aga tegelikult olid kalal ka mõned üksikud punased täpid.

Jõekas mis jõekas. :)

Edit: Kahel minu kalal on sellel hooajal samuti olnud juba uue marja alge sees, aga ka üksikud vanad terad.
Usun, et see normaalne protsess.
Info
25. märts 2017 17.05 #8925 makrell
Rainer on see kala siis tõesti Peipsi vesikonnast pärit? Seda kirja vaadates ei julgeks küll pakkuda aga issanda loomaaed on ju kirju ning aina kirjumaks nüüd ta paraku meil läheb. Teine kord kui kala välja kerides väga rapsima kipub pudenevad punased tähnid küljest ning liiguvad jões alla voolu ja läinud nad ongi.:huh: Mis te neist rekorditest taga ajate käige lihtsalt kalal ja nautige.
Info
25. märts 2017 23.55 - 18. aprill 2017 13.39 #8928 Rainer

makrell kirjutas: Rainer on see kala siis tõesti Peipsi vesikonnast pärit? Seda kirja vaadates ei julgeks küll pakkuda aga issanda loomaaed on ju kirju ning aina kirjumaks nüüd ta paraku meil läheb. Teine kord kui kala välja kerides väga rapsima kipub pudenevad punased tähnid küljest ning liiguvad jões alla voolu ja läinud nad ongi.:huh: Mis te neist rekorditest taga ajate käige lihtsalt kalal ja nautige.

Kuna kala püütud jõest, mis otsapidi Peipsisse jõuab, siis tõesti ei tulnud ka ise selle peale, et keegi võib seda kala merikaks pidada. Kuid jah, vaadates seda pilti ja teadmata tagamaid, siis on see täiesti loogiline, et esimese hooga merika kahtlus tekkis. Ei tea kuidas foorumis paistab, aga kui pilt alla laadida ja sisse zoomida, siis on väikeseid punaseid täppe selgelt näha. Kuigi ma ei ole teab mis pika jõekapüügi staažiga, siis ma ei ole varem küll sellist jõekat saanud, millel nii kahvatud või vähe punaseid täppe esineb.

EDIT: Millegi pärast teeb foorum peale uuendust pildid väiksemaks. Eelmisel hooajal minu meelest seda muret ei olnud.
Igatahes peaks sellel pildil olema konkreetselt kõik näha: rainermahl.eu/kalastus/forell/2017/marts/L51pool.jpg

Ma küll ei julge pead pakule panna, aga usun, et sisimas tahab iga kalamees oma rekordit parandada ja igal hooajal ikka suurema kala saada. Kes neid kolle juba hulgim saanud, eks see vaatab võib-olla asja tõesti tiba teise nurga alt. Mul on olnud päevi, kus on väga vaikne, on olnud päevi, kus käest käib läbi 20+ kala, aga ka päevi, kus saan võib-olla ainult ühe ilusa kala. Mis on aga nendel kõikidel käikudel ühist, on see, et naudin protsessi sama moodi. See ei tähenda aga seda, et ma rekordeid taga ei ajaks. Igatahes ajan! Mul lihtsalt on veel kasvuruumi. :)
Info
26. märts 2017 09.33 #8929 scuba
Väga hea kommentaar ja ongi spekulatsioonid ja oletused lõppenud.
Info
26. märts 2017 14.05 #8930 makrell
Rainer see pilt mis nüüd lisasid on tõesti palju parem. Nüüd mul tekkis aga selle kala päritolu kohta veel suurem huvi. Kummaline et minu läpa monitor ei näita mitte üht punast pikslit. Võipala hakkab kineskoop läbi minema, siis hakkavad domineerima rohelised toonid. Saa aru ma ei taha kuidagi sinu rekordit halvustada mind lihtsalt huvitab forelli eluolu. Hetkel olukord kus piirid kaovad nagu meie rahval üheksakümnendatel juhtus, rahvas saab vabalt liikuda sinna kuhu tahab. Ka mõned kalad on väga rännuhuvilised. Usun et ei mõelnud ka Vertuska miskit halba selle algse oletusega. Olen kindel, et ta oleks ise selle kala vabastanud ilma pikemalt mõtlemata olgu ta siis mere või jõe vorm. Jah ma tean, et on ka neid kalamehi kes tunnistavad ja jumaldavad vaid jõeforelli, mitte üht teist liiki. Ma ei mõista neid heasti. Merikas samuti ilus kala on.
Info
26. märts 2017 14.39 #8931 ceemic
Kas endiselt teevad "jõekast jõeka" tingimata punased täpid?

Näiteks Preedi ja Elva kalad:

Pildid võivad küll kehvad olla, kuid ka reaalselt polnud neil ühtki punast täppi...

Ja sellest mereühenduseta jõest, kust Raineri kala pärit, võib saada väga väga erinevate mustritega kalu samast august.
Teisest äärmusest pilt täpselt samast jõest:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: Svennu
Info
26. märts 2017 16.02 #8932 makrell
Sa ceemic loe pisut põhjalikumalt eelnevalt kirjutatut ja mõtle kaasa. Punastest tähnidest rääkis kala püüdja ise aga pole ju neid tähne kusagil näha. See oleks olnud üks argument jõeforelli kasuks. Punased tähnid pole aga loomulikult ainus argument vormi määramiseks. Võta see pilt ja paiguta oma lisatud kala piltide kõrvale ja võrdle siis neid. Võrdle kalade proportsioone, pikkuse-kaalu suhet, keha kuju, võrdle kirja. Sellised väiksed, tihedad mustad tähnid on kõige iseloomulikum kiri meriforellile. Hetkel on pildil oleval kalal kõik iseloomulikud tunnused jões talvitunud meriforellile pole aga ühtki mis viitaks kindlalt jõeforellile. Kui püüdja tõesti ütleb, et kala püütud näiteks kusagilt popist põltsu jõgikonna jõest siis minus tekitab see suure küsimärgi. Ceemic sina oled kindlasti üks neist kellel kõik jõest püütud forellid peavad tingimata olema jõekad. Pean sind jälle saatma siis oma galeriisse imetlema 3,8-st jõekat kellel on olemas kõik jõeforellile omased tunnused. Las silm puhkab, võipala näed teda uneski hiljem.(Y)
Info
26. märts 2017 17.14 #8933 scuba
Ah tegelikult saab merikas ka Võrtsu ja sealt igasse vesikonda.Ta peab muistset Pärnu-Tartu Hansa laevateed kasutama lihtsalt.
Info
26. märts 2017 20.36 #8934 Svennu
Minu meelest võiks piisata sellest, kui püüdja ise on pildi alla kirjutanud, et tegu on jõeforelliga. Tema ju teab täpselt seda kohta, kust see kala püütud on!!! Ja mis sellest, et Rainer end väga staazikaks kalameheks ei pea, usun ma et niipalju oidu tal ikka on, et aru saada sellest, milline veekogu võimaldab meres elaval forellil jõelõiguni jõuda ja milline mitte.

Ma ei pea samuti end mingiks kuigi pika staaziga püüdjaks aga sellest olen juba ammu aru saanud, et ainult kala mustri järgi (ERITI vaid pildilt vaadates) ei ole mitte kuidagi võimalik kindlaks teha, kas kala on tulnud merest või sünnist saati samas jõelõigus elanud. Makrell on näinud ju samuti väga palju forelle, võiksid juba aru saada ju et vaid välimuse järgi (ERITI vaid pilti vaadates) ei saa kindlaks teha kala vormi.

Ma lihtsalt ei mõista, miks on vaja iga kahtluse korral kohe hakata pihta mingi merika jutuga? Mida see annab üldse? Oskab keegi seletada? Saaksin aru, et kui keegi tuleb ja riputab siia pildi kus on 4kg fofell ja kirjutab et tegu jõekaga Selja jõest, siis on väga tõenäoline, et püüdja ei ole aru saanud asja sisust, et mis vahe neil õieti on ja sellepeale püüdjale selgitada ning teda veidi harida oleks igati OK. Aga antud isendi puhul, milles on point? Makrell? Vertu? Milles on hetkel point?
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) selle postituse eest: ceemic, Foreman